Pogoda na jutro - piątek 9.09. Chmury, deszcz, możliwe burze. Od 14 do 24 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl
Pogoda na noc
Pogoda na noc tvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

Pogoda na jutro, czyli na piątek 9.09. Zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia możemy spodziewać się pochmurnej i deszczowej aury w wielu regionach kraju. Niewykluczone są także wyładowania atmosferyczne z silniejszym deszczem i porywami wiatru. W najcieplejszej chwili na termometrach zobaczymy 24 stopnie Celsjusza.

Polska dostała się pod wpływ wiru niżowego Peggy znad Wysp Brytyjskich. Od zachodu wkroczył do kraju deszczowo-burzowy układ frontów atmosferycznych. Pas ulew i burz powstał na styku ciepłego powietrza z południa i wciskających się od zachodu coraz silniej nad kraj chłodnych mas powietrza polarno-morskiego znad Atlantyku. Stąd zjawiska lokalnie gwałtowne. W piątek front zalegać już będzie nad północno-wschodnimi i wschodnimi regionami kraju. Jednak nad zachodnie krańce wkroczy kolejny umiarkowanie aktywny front chłodny, niosąc lokalnie burze.

Pogoda na noc 8/9.09

Noc zapowiada się pochmurno z opadami deszczu, szczególnie obfitymi (do 30-40 litrów wody na metr kwadratowy) w pasie od Pomorza, przez Wielkopolskę, centrum, aż po Śląsk. Miejscami mogą pojawić się burze z opadami do 30-50 l/mkw. Termometry pokażą maksymalnie od 7 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, przez 14 st. C w centrum kraju, do 16 st. C na Podkarpaciu. Słaby i umiarkowany wiatr powieje z południowego wschodu, będzie skręcać od zachodu na południowy zachód. Okresami może być dość silny i w burzach rozpędzi się do 70-90 kilometrów na godzinę.

Pogoda na jutro - piątek 9.09

Pogoda w piątek przyniesie duże zachmurzenie z rozpogodzeniami na zachodzie, południu i w centrum kraju. Na północy i wschodzie prognozowane są opady deszczu do 10-20 l/mkw., na Podlasiu dość obfite - do 30-40 l/mkw. Tam możliwe są też burze. Po południu na zachodzie wystąpić mogą przelotne opady deszczu i burze. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 14 st. C na Suwalszczyźnie, Warmii i Podlasiu, przez 22 st. C w centrum kraju, do 24 st. C na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Z kierunków południowych powieje słaby i umiarkowany wiatr. Podczas burz może rozpędzać się do 80 kilometrów na godzinę.

Pogoda na piątek 9.09
Pogoda na piątek 9.09tvnmeteo.pl

Warunki biometeorologiczne - piątek 9.09

Wilgotność powietrza sięgnie około 70-90 procent. W większości kraju wystąpi komfort termiczny, jedynie na północy i wschodzie może zrobić się chłodno. Na krańcach zachodnich, północnych i wschodnich biomet będzie niekorzystny,

Warunki biometeorologiczne w piątek 9.09
Warunki biometeorologiczne w piątek 9.09tvnmeteo.pl

Pogoda na noc - Warszawa

W Warszawie w nocy niebo będzie pochmurne z opadami deszczu, przejściowo intensywnymi. Temperatura nie spadnie poniżej 12 st. C. Południowo-wschodni wiatr będzie słaby i umiarkowany. Okresami dość silny. Ciśnienie o północy wyniesie 1002 hPa.

Pogoda na jutro - Warszawa

Piątek w Warszawie upłynie pod znakiem pochmurnego nieba z większymi przejaśnieniami, przed południem okresami spodziewany jest deszcz. Termometry pokażą maksymalnie 18 st. C. Powieje południowo-zachodni wiatr, który będzie słaby i umiarkowany. Ciśnienie w południe osiągnie 1002 hPa.

Pogoda na noc - Trójmiasto

W Gdyni, Gdańsku i Sopocie noc będzie pochmurna z opadami deszczu, przejściowo intensywnymi. Temperatura minimalna wyniesie 11 st. C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, powieje z południowego wschodu. Okresami może być dość silny. O północy barometry wskażą 1015 hPa.

Pogoda na jutro - Trójmiasto

Mieszkańców Gdyni, Gdańska i Sopotu czeka pochmurny i okresami deszczowy piątek. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 15 st. C. Powieje południowo-zachodni, słaby i umiarkowany wiatr. W południe ciśnienie sięgnie 1015 hPa.

Pogoda na noc - Poznań

W Poznaniu noc upłynie pod znakiem pochmurnego nieba z opadami deszczu, przejściowo intensywnymi, możliwe są też burze. Termometry pokażą w najchłodniejszej chwili 13 st. C. Z południowego zachodu powieje słaby i umiarkowany wiatr. Podczas wyładowań może przybierać na sile. Ciśnienie o północy wyniesie 1001 hPa.

Pogoda na jutro - Poznań

W ciągu dnia w Poznaniu będzie pochmurno z większymi przejaśnieniami. Temperatura maksymalna wyniesie 23 st. C. Słabo i umiarkowanie powieje z południowego zachodu. W południe barometry pokażą 1002 hPa.

Pogoda na noc - Wrocław

We Wrocławiu noc przyniesie pochmurną aurę z opadami deszczu, po północy przejaśnienia. Na termometrach zobaczymy minimum 13 st. C. Wiatr z południowego zachodu będzie słaby i umiarkowany. Okresami może być dość silny. Ciśnienie o północy wyniesie 997 hPa.

Pogoda na jutro - Wrocław

W piątek mieszkańcy Wrocławia muszą liczyć się z pochmurną aurą z większymi przejaśnieniami. Temperatura nie przekroczy 24 st. C. Powieje słaby i umiarkowany wiatr z południowego zachodu. W południe na barometrach zobaczymy 998 hPa.

Pogoda na noc - Kraków

Noc w Krakowie przyniesie pochmurne niebo oraz opady deszczu, przejściowo intensywne. Możliwa jest też burza. Temperatura nie spadnie poniżej 15 st. C. Z południa powieje słaby i umiarkowany wiatr. W burzach może wiać silnie. O północy ciśnienie osiągnie 987 hPa.

Pogoda na jutro - Kraków

W Krakowie piątek upłynie pod znakiem pochmurnego nieba z większymi przejaśnieniami. Temperatura w najcieplejszych chwilach dnia wyniesie 23 st. C. Powieje południowo-zachodni, słaby i umiarkowany wiatr. W burzy może być silniejszy. W południe barometry wskażą 988 hPa.

Warunki drogowe w piątek 9.09
Warunki drogowe w piątek 9.09tvnmeteo.pl

Autorka/Autor:kw

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Jaka pogoda będzie we Wszystkich Świętych? O tym, co widać w prognozach na drugą połowę października i początek listopada, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na Wszystkich Świętych. "Dzisiejsze prognozy są jak kubeł zimnej wody"

Pogoda na Wszystkich Świętych. "Dzisiejsze prognozy są jak kubeł zimnej wody"

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Kalifornii obowiązują ostrzeżenia przed silnym wiatrem, lokalnie nazywanym "diabelskim". Charakteryzuje się on ciepłymi, suchymi podmuchami, które przyspieszają rozprzestrzenianie się ognia. Tysiące mieszkańców zostało odciętych od dostaw prądu, a miasta pokryły się warstwą naniesionego przez wiatr pyłu.

Diabelski wiatr w Kalifornii. "Chcemy przekazać ludziom, aby byli ostrożni"

Diabelski wiatr w Kalifornii. "Chcemy przekazać ludziom, aby byli ostrożni"

Źródło:
ABC 7, CBS News, PBS News

Na Florydzie rośnie liczba przypadków zakażenia mięsożerną bakterią Vibrio vulnificus. Nagły skok zachorowań związany jest z przejściem dwóch huraganów, Helene i Milton, oraz przyniesionymi przez nie opadami. Patogen ten może powodować martwicę tkanek, a w niektórych przypadkach zakażenie prowadzi do śmierci.

Wzrost zakażeń mięsożerną bakterią. Winne są huragany

Wzrost zakażeń mięsożerną bakterią. Winne są huragany

Źródło:
CNN, Florida Department of Health, tvnmeteo.pl

Wodny lód na Marsie może tworzyć środowisko przyjazne życiu. Naukowcy przeanalizowali warunki panujące pod pokrywami lodowymi i odkryli, że w niektórych regionach Czerwonej Planety byłyby one wystarczające do podtrzymania życia. Proces, który umożliwiałby mikrobom przetrwanie, możemy obserwować także na Ziemi.

Gdzie mogłoby przetrwać życie na Marsie? Pod takimi strukturami

Gdzie mogłoby przetrwać życie na Marsie? Pod takimi strukturami

Źródło:
PAP, NASA

Ulewne opady nawiedziły w piątek północne Włochy. W Turynie z niepokojem obserwowano stan rzeki Pad - aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom, władze zamknęły jej nabrzeże. W sporej części Piemontu obowiązywał alarm hydrologiczny, a opady mogą powrócić.

Poziom wody rósł w oczach. Prognozy są niepewne

Poziom wody rósł w oczach. Prognozy są niepewne

Źródło:
Corriere Della Sera, ANSA

Trwa największe w historii zjawisko blaknięcia koralowców. Jak wynika z badań amerykańskiej Narodowej Służby Oceaniczno-Atmosferycznej, do tej pory dotknęło ono około 77 procent raf na świecie. Eksperci ostrzegają, że chociaż blaknięcie jest odwracalne, może poważnie uszkodzić te wrażliwe ekosystemy.

Blaknie 77 procent raf koralowych świata. "Zasięg zjawiska wciąż rośnie"

Blaknie 77 procent raf koralowych świata. "Zasięg zjawiska wciąż rośnie"

Źródło:
Reuters, AFP, NOAA, tvnmeteo.pl

Weekend przyniesie pogodną aurę, miejscami mocniej powieje. Nowy tydzień również przyniesie sporą ilość słońca. Temperatura sięgnie miejscami 20 stopni Celsjusza.

Złota polska jesień jeszcze z nami zostanie. Uwaga - miejscami bardzo silnie powieje

Złota polska jesień jeszcze z nami zostanie. Uwaga - miejscami bardzo silnie powieje

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W sobotę 19.10 dopisze pogodna aura. Termometry pokażą maksymalnie 19 stopni Celsjusza. W górach mocno powieje, porywy wiatru mogą sięgać 100 kilometrów na godzinę.

Pogoda na dziś - sobota, 19.10. Słonecznie, do 19 stopni

Pogoda na dziś - sobota, 19.10. Słonecznie, do 19 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Powodzie nawiedziły wschodnią Toskanię. Gubernator tego regionu Eugenio Giani wprowadził w pięciu prowincjach stan wyjątkowy. Doszło też do osunięć ziemi.

Stan wyjątkowy w kilku prowincjach. Ewakuowano ludzi przy pomocy pontonów

Stan wyjątkowy w kilku prowincjach. Ewakuowano ludzi przy pomocy pontonów

Aktualizacja:
Źródło:
ANSA, ENEX

Długie przebywanie w pozycji stojącej nie zmniejsza ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Australii i Holandii. Zdaniem ekspertów, stanie może za to zwiększyć ryzyko chorób naczyń krwionośnych.

Stanie zdrowsze od siedzenia? "Może być ryzykowne"

Stanie zdrowsze od siedzenia? "Może być ryzykowne"

Źródło:
PAP, academic.oup.com

Powodzie, które były następstwem intensywnych opadów, doprowadziły do przerwy w dostawach prądu na południowym wschodzie Francji - poinformowały miejscowe władze. Żywioł wyrządził duże straty materialne.

"To więcej niż roczne opady w Paryżu"

"To więcej niż roczne opady w Paryżu"

Źródło:
PAP

Kometa C/2023 A3, którą od kilku dni mamy okazję oglądać na niebie, dziś wieczorem znów miała towarzystwo w postaci satelitów Starlink. Przez chwilę można było oglądać aż trzy zjawiska astronomiczne jednocześnie, bo niebo rozjaśnia Księżyc w pełni. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia.

Superksiężyc, Starlinki, kometa. Dzieje się na niebie

Superksiężyc, Starlinki, kometa. Dzieje się na niebie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Rybitwy gnieżdżące się w dolinie środkowej Wisły żerują nie dalej niż kilka kilometrów od swoich kolonii lęgowych - ustalił zespół naukowców z Krakowa. Okazało się też, że rzadki gatunek rybitwy białoczelnej żeruje praktycznie wyłącznie na płyciznach otaczających wyspy, gdzie ptaki te mają gniazda.

Zbadano zwyczaje rybitw gniazdujących w dolinie środkowej Wisły. Wyniki są zaskakujące

Zbadano zwyczaje rybitw gniazdujących w dolinie środkowej Wisły. Wyniki są zaskakujące

Źródło:
PAP

Tysiące czarnych kulek zostały wyrzucone na plaże w okolicach Sydney. Wstępne badania laboratoryjne wykazały, że zawierają one ropę naftową. Źródło zanieczyszczenia pozostaje nieznane - do momentu jego ustalenia plaże pozostaną zamknięte.

Czarne kule na kultowych plażach. "Niezwykle toksyczna substancja"

Czarne kule na kultowych plażach. "Niezwykle toksyczna substancja"

Źródło:
ABC News, Reuters

Skąd wzięły się meteoryty, które znajdujemy na Ziemi? Dotychczas źródła większości z nich były nieznane. Nieco światła na tę tajemnicę rzuca seria badań, w której naukowcy starali się określić pochodzenie najpowszechniejszych kosmicznych skał. Jak się okazuje, tysiące meteorytów wzięły swój początek w zaledwie kilku punktach Układu Słonecznego.

Spadają na Ziemię, ale skąd pochodzą? Rozwiązano część kosmicznej zagadki

Spadają na Ziemię, ale skąd pochodzą? Rozwiązano część kosmicznej zagadki

Źródło:
PAP, astronomy.com, ScienceAlert

Smog spowił w piątek stolicę Indii. Jakość powietrza w Delhi plasowała się w kategorii "słabej". O tym, że normy były znacznie przekroczone, poinformowały władze.

W stolicy Indii zrobiło się szaro od smogu

W stolicy Indii zrobiło się szaro od smogu

Źródło:
Reuters

Duża, ciemna plama pojawiła się u wybrzeży Zatoki Meksykańskiej na początku października. Naukowcy wyjaśniają, że jest ona powiązana ze zmianami klimatu, ale w dość nieoczekiwany sposób.

Satelita uchwycił ciemną plamę u wybrzeża Florydy. Skąd się wzięła?

Satelita uchwycił ciemną plamę u wybrzeża Florydy. Skąd się wzięła?

Źródło:
Copernicus, tvnmeteo.pl

Przed nami pogodny weekend, który część z nas spędzi, zbierając grzyby. Pamiętajmy o tym, by zbierać tylko te, które dobrze znamy. Jeżeli popełnimy błąd, może nas to kosztować nawet życie. - Pierwsze objawy zatrucia grzybami występują od 4 do 8 godzin od spożycia. Najczęściej w trzeciej, czwartej dobie dochodzi do rozwoju niewydolności wątroby i nerek - podkreślają lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Objawy zatrucia pojawiają się po kilku godzinach. Do lekarza trzeba zgłosić się natychmiast

Objawy zatrucia pojawiają się po kilku godzinach. Do lekarza trzeba zgłosić się natychmiast

Źródło:
PAP

Kluczowe Obszary Bioróżnorodności (ang. Key Biodiversity Area) są najważniejszymi na Ziemi miejscami pozwalającymi zachować różnorodność gatunków. Brytyjscy eksperci zauważyli, że na dwóch trzecich tropikalnej części tych terenów zaszły wyraźne zmiany w temperaturze. - To niebezpieczny trend - ocenili.

Kluczowe Obszary Bioróżnorodności coraz gorętsze. To poważne zagrożenie

Kluczowe Obszary Bioróżnorodności coraz gorętsze. To poważne zagrożenie

Źródło:
PAP

Nietypową interwencję przeprowadziła policja w Bay Village w amerykańskim stanie Ohio. Funkcjonariusze musieli usunąć z drogi wielką dmuchaną dynię. Nie było łatwo.

Wielka dmuchana dynia "pochłonęła" policjanta

Wielka dmuchana dynia "pochłonęła" policjanta

Źródło:
Reuters

Trafiające do oceanów plastikowe przedmioty, takie jak torby na zakupy czy butelki, są regularnie znajdowane w żołądkach wyrzuconych na brzeg wielorybów i innych zwierząt. Naukowcy z amerykańskiego Duke University postanowili sprawdzić, co sprawia, że ssaki morskie je zjadają.

Kawałek plastiku dla wieloryba jest jak ośmiornica

Kawałek plastiku dla wieloryba jest jak ośmiornica

Źródło:
PAP

Ulewy przeszły przez część Omanu, zalewając drogi i budynki. Ucierpiała między innymi stolica kraju. Wody było tak dużo, że niektórzy mieszkańcy musieli się ewakuować.

Ogromne ulewy. Ludzie uwięzieni w domach i samochodach

Ogromne ulewy. Ludzie uwięzieni w domach i samochodach

Źródło:
Reuters, Muscat Daily

Kolejne dni obfitych opadów deszczu w dużej części Hiszpanii powodują znaczny wzrost poziomu wody w rzekach. W zachodniej prowincji Salamanka zagrożone zalaniem są niektóre domy.

Rzeka wystąpiła z brzegów, domy zagrożone

Rzeka wystąpiła z brzegów, domy zagrożone

Źródło:
ENEX, lagacetadesalamanca.es, tvnmeteo.pl

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło w środę południowy wschód Turcji. Kilka budynków częściowo się zawaliło. Moment trzęsienia widać na nagraniach.

Szli ulicą, gdy na ich głowy zaczął spadać gruz

Szli ulicą, gdy na ich głowy zaczął spadać gruz

Aktualizacja:
Źródło:
USGS, Reuters, PAP

Ulewy spowodowały podtopienia i powodzie błyskawiczne, a silny wiatr łamał drzewa we wtorek w południowych Indiach. W niektórych miejscach zamknięto szkoły i siedziby przedsiębiorstw.

Drogi pod wodą i połamane drzewa. Nie przestaje padać

Drogi pod wodą i połamane drzewa. Nie przestaje padać

Źródło:
India Today, Reuters

Naukowcy badają spaw wykonany na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Eksperci przekonują, że to technologia krytyczna dla przyszłego badania kosmosu. Do tej pory w przestrzeni kosmicznej wykonano tylko kilka tego rodzaju eksperymentów.

Eksperyment na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. "Ta zdolność będzie ważnym elementem"

Eksperyment na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. "Ta zdolność będzie ważnym elementem"

Źródło:
PAP

Naukowcy odkryli sekretny grobowiec w miejscu wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pod starożytnym Skarbcem Faraona w Jordanii, gdzie kręcono film "Indiana Jones i ostatnia krucjata", odnaleziono grobowiec, a w nim ludzkie szkielety sprzed dwóch tysięcy lat.

Odkryto starożytny grobowiec. W miejscu, gdzie kręcono film o losach Indiany Jonesa

Odkryto starożytny grobowiec. W miejscu, gdzie kręcono film o losach Indiany Jonesa

Źródło:
phys.org, CNN

Za pomocą selektywnej hodowli naukowcy chcą, aby koralowce zbudowały większą tolerancję na ciepło. Jednak na dłuższą metę, jak informują na łamach czasopisma "Nature Communications" eksperci, to nie wystarczy, by uniknąć konsekwencji globalnego ocieplenia, które pogarsza stan zdrowia tych morskich zwierząt.

Wyhodowano koralowce odporniejsze na ciepło

Wyhodowano koralowce odporniejsze na ciepło

Źródło:
PAP, nature.com

Władze rezerwatu Mwea w Kenii podjęły decyzję o relokacji 50 słoni afrykańskich. W pewnym momencie populacja tak się zwiększyła, że zwierzęta przestały się mieścić na terenie parku.

Słoni tak dużo, że przestały się mieścić w rezerwacie. "Zaczęły się błąkać po osiedlach"

Słoni tak dużo, że przestały się mieścić w rezerwacie. "Zaczęły się błąkać po osiedlach"

Źródło:
Reuters