Pogoda na jutro - piątek 23.06. Burzowy front obejmie niemal cały kraj

Źródło:
tvnmeteo.pl
Pogoda na noc 15/16.06
Pogoda na noc 15/16.06tvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

Pogoda na jutro. W piątek 23.06 znaczna część naszego kraju znajdzie się w objęciach burzowego frontu. Zjawiskom towarzyszyć mogą ulewy, porywisty wiatr, a także opady gradu. Na termometrach zobaczymy od 19 do 30 stopni Celsjusza.

W ciągu najbliższej nocy Polska znajdzie się pod wpływem wtórnego ośrodka niskiego ciśnienia Lambert. W drugiej części nocy, wraz z systemem okludujących się frontów atmosferycznych, przekroczy naszą zachodnią granicę, przynosząc wzrost zachmurzenia, opady deszczu, przelotne opady deszczu oraz burze, miejscami silne z ulewami i gradem. W ciągu dnia strefa frontowa wraz z opadami i burzami przemieszczać się będzie na wschód, obejmując niemal cały kraj. Miejscami, zwłaszcza w południowej połowie kraju burze charakteryzowały się będą gwałtownym przebiegiem, a towarzyszące im zjawiska - ulewny deszcz, opady gradu, porywisty wiatr, ryzyko trąby powietrznej - będą intensywne. Spodziewane są lokalne zalania i podtopienia. 

Pogoda na noc 22/23.06

Najbliższa noc na wschodzie i w centrum będzie pogodna. Od zachodu nastąpi wzrost zachmurzenia do dużego, z przelotnymi opadami deszczu rzędu 5-10 litrów wody na metr kwadratowy i burzami, miejscami o gwałtownym przebiegu. Wyładowaniom towarzyszyć mogą ulewne opady deszczu do 40 l/mkw. oraz porywy wiatru do 70-90 kilometrów na godzinę. Nie można wykluczyć także opadów gradu. Termometry pokażą minimum od 11-12 st. C na Suwalszczyźnie do 18-19 st. C na Dolnym Śląsku. Słaby wiatr powieje ze zmiennych kierunków, przeważać będzie wschodni i południowo-wschodni. W czasie burz będzie wiać porywiście.

>>> Czytaj dalej: Ta noc będzie niebezpieczna, szczególnie w niektórych regionach. Jest alert RCB, IMGW też ostrzega

Pogoda na noc 22/23.06
Pogoda na noc 22/23.06tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro - piątek 23.06

W piątek początkowo na zachodzie, potem w centrum, a w drugiej części dnia również na wschodzie kraju wystąpi duże zachmurzenie z przelotnymi opadami deszczu i burzami, miejscami o intensywnym przebiegu. Burzom towarzyszyć będą ulewne opady deszczu do 40 litrów wody na metr kwadratowy, porywy wiatru do 70-90 kilometrów na godzinę oraz opady gradu. Termometry pokażą maksymalnie od 19-21 st. C na Pomorzu, przez 26-28 st. C w centrum kraju, do 29-30 st. C na południowym wschodzie Polski. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, a powieje ze zmiennych kierunków. Podczas burz może być porywisty.

Pogoda na piątek 23.06
Pogoda na piątek 23.06tvnmeteo.pl

Warunki biometeorologiczne - piątek 23.06

Wilgotność powietrza w piątek wyniesie 60-90 procent. W większości kraju będzie ciepło, tylko na północnym zachodzie odczujemy chłód, a na południowym wschodzie - gorąco. Warunki biometeorologiczne będą niekorzystne.

Warunki biometeorologiczne w piątek 23.06
Warunki biometeorologiczne w piątek 23.06tvnmeteo.pl

Pogoda na noc - Warszawa

W Warszawie noc będzie pogodna. Temperatura minimalna wyniesie 15 st. C. Wschodni wiatr będzie słaby. Ciśnienie o północy wyniesie 1003 hektopaskali.

Pogoda na jutro - Warszawa

Piątek w Warszawie początkowo będzie pogodny. W ciągu dnia chmur zacznie przybywać, a z nich przelotnie popada. Może też zagrzmieć. Termometry pokażą maksymalnie 28 st. C. Powieje wschodni, słaby wiatr. Ciśnienie w południe osiągnie 1000 hPa.

Pogoda na noc - Trójmiasto

W Gdyni, Gdańsku i Sopocie noc upłynie pod znakiem pogodnej aury. Temperatura minimalna wyniesie 14 st. C. Wiatr, wiejący ze zmiennych kierunków, będzie słaby. O północy barometry wskażą 1016 hPa.

Pogoda na jutro - Trójmiasto

Mieszkańców Gdyni, Gdańska i Sopotu czeka pochmurny piątek. Pojawiać się mogą także słabe i umiarkowane opady deszczu. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 21 st. C. Powieje wschodni, słaby wiatr. W południe ciśnienie wyniesie 1015 hPa.

Pogoda na noc - Poznań

W Poznaniu noc przyniesie pogodną aurę. Nad ranem chmur przybędzie, może zagrzmieć. Termometry pokażą minimum 18 st. C. Ze wschodu powieje słaby wiatr. Ciśnienie o północy wyniesie 1003 hPa.

Pogoda na jutro - Poznań

W ciągu dnia w Poznaniu niebo będzie pokryte dużym zachmurzeniem. Prognozowane są też przelotne opady deszczu i burze. Temperatura maksymalna wyniesie 24 st. C. Słaby i umiarkowany wiatr powieje ze zmiennych kierunków. W południe barometry pokażą 1003 hPa.

Pogoda na noc - Wrocław

We Wrocławiu noc będzie pogodna. Nad ranem chmur będzie dużo, niewykluczone są burze. Na termometrach zobaczymy minimum 19 st. C. Wiatr, nadciągający ze wschodu, będzie słaby. Ciśnienie o północy wyniesie 998 hPa.

Pogoda na jutro - Wrocław

W piątek mieszkańcy Wrocławia będą mogli się spodziewać dużego zachmurzenia, przelotnych opadów deszczu i burz. Temperatura maksymalna sięgnie 26 st. C. Powieje słaby i umiarkowany, zmienny wiatr. W południe na barometrach zobaczymy 999 hPa.

Pogoda na noc - Kraków

Noc w Krakowie zapowiada się pogodnie. Temperatura minimalna wyniesie 17 st. C. Ze wschodu powieje słaby wiatr. O północy ciśnienie osiągnie 988 hPa.

Pogoda na jutro - Kraków

W Krakowie piątkowy poranek będzie pogodny. W ciągu dnia chmur będzie robić się coraz więcej. Może przelotnie padać i grzmieć. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 27 st. C. Powieje słabo ze wschodu. W południe barometry wskażą 987 hPa.

Warunki drogowe w piątek 23.06
Warunki drogowe w piątek 23.06tvnmeteo.pl

Autorka/Autor:kw/dd

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

"Przed nami rasowa letnia pogoda. Jako że Polska leży w klimacie umiarkowanym o nieumiarkowanej zmienności, taki też będzie początek lata w tym roku - wybuchowy, gorący i burzowy. W modelach meteorologicznych pojawiają się chwilami objawy szaleństwa, ale wszystkie trzeba traktować poważnie" - pisze dla nas synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Jeden z modeli ociera się o 40 stopni Celsjusza. Czeka nas "wybuchowy" początek lata

Jeden z modeli ociera się o 40 stopni Celsjusza. Czeka nas "wybuchowy" początek lata

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed pogodowymi zagrożeniami. O poranku w części kraju intensywnie pada deszcz, a miejscami może zagrzmieć. Burze powrócą także w drugiej części dnia.

IMGW ostrzega. Niedziela pod znakiem burz

IMGW ostrzega. Niedziela pod znakiem burz

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Niedziela 16.06 okaże się deszczowa w wielu regionach. Miejscami spodziewane są także burze, którym towarzyszyć będą silniejsze opady a także porywisty wiatr. Termometry pokażą od 19 do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 16.06. Deszcz pojawi się w wielu miejscach, może zagrzmieć

Pogoda na dziś - niedziela 16.06. Deszcz pojawi się w wielu miejscach, może zagrzmieć

Źródło:
tvnmeteo.pl

Popularne wśród turystów plaże na singapurskiej wyspie Sentosa zostały zamknięte w sobotę. Na wodzie i piasku unosi się czarna maź. Powodem jest wyciek ropy naftowej z pobliskiego terminalu żeglugowego.

Ostrzeżenie na plażach w turystycznym raju. "Trzymajcie się z dala od wody"

Ostrzeżenie na plażach w turystycznym raju. "Trzymajcie się z dala od wody"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W sobotę na Wrotach Chałubińskiego zginął turysta. Jak przekazał ratownik TOPR Stanisław Krzeptowski-Sabała, mężczyzna najprawdopodobniej poślizgnął się na płacie zmrożonego śniegu i upadł z dużej wysokości, doznając śmiertelnych obrażeń. W wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki.

Dziesięć wypadków w Tatrach, w tym jeden śmiertelny

Dziesięć wypadków w Tatrach, w tym jeden śmiertelny

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W sobotę na greckiej wyspie Samos znaleziono ciało holenderskiego turysty. Mężczyzna był poszukiwany od ubiegłej niedzieli, kiedy widziano go tam spacerującego w upale. Do tej pory w podobny sposób w ostatnim czasie w Grecji, która zmagała się z bardzo wysoką temperaturą, zmarły cztery osoby. Trwają poszukiwania kolejnych.

Kolejna ofiara śmiertelna wędrówek w upałach

Kolejna ofiara śmiertelna wędrówek w upałach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, AP, Greek Reporter

Ulewne deszcze nawiedziły w piątek japońską wyspę Okinawa. Opady były tak intensywne, że drogi zamieniały się w rzeki, co znacznie utrudniało podróż - auta utknęły w korkach. Władze wydały ostrzeżenia meteorologiczne dla mieszkańców, a także nakazy ewakuacji.

Okinawa pod wodą. Spadło rekordowo dużo deszczu

Okinawa pod wodą. Spadło rekordowo dużo deszczu

Źródło:
Okinawa Times, ENEX, NHK

El Nino oficjalnie dobiegło końca, a to, co po nim nastąpi, może wstrząsnąć pogodą na całym świecie - donosi CNN. Stany Zjednoczone mogą doświadczyć wyjątkowo gorącego lata, obfitującego w huragany.

El Nino oficjalnie dobiegło końca. Amerykanie drżą

El Nino oficjalnie dobiegło końca. Amerykanie drżą

Źródło:
Reuters, cpc.ncep.noaa.gov

1344 metry - na taką głębokość zanurkował pewien żółw skórzasty z rejonu Wysp Salomona. Jeśli wynik ten zostanie potwierdzony badaniami naukowymi, zostanie uznany za rekord Guinnessa.

"Spektakularny" wyczyn żółwia może trafić do Księgi rekordów Guinnessa

"Spektakularny" wyczyn żółwia może trafić do Księgi rekordów Guinnessa

Źródło:
livescience.com, tvnmeteo.pl

W lipcu i sierpniu w Chorwacji spodziewane jest prawdziwie piekielne lato. Wysoka temperatura powietrza i brak opadów spowodują, że wzrośnie ryzyko suszy - ostrzegł w sobotę dziennik "Jutarnji list", powołując się na prognozy meteorologa Zorana Vakuli.

To lato w Chorwacji ma być "piekielne". Meteorolog alarmuje

To lato w Chorwacji ma być "piekielne". Meteorolog alarmuje

Źródło:
PAP, vecernji.hr

Para turystów, która wybrała się na pieszą wycieczkę na kalifornijską pustynię, w ostatniej chwili zdołała wezwać pomoc. Byli wyczerpani i odwodnieni - podają lokalne media. Kobieta w ciężkim stanie została przetransportowana do szpitala.

Wycieńczona para utknęła na pustyni. Szeryf: mieli dużo szczęścia

Wycieńczona para utknęła na pustyni. Szeryf: mieli dużo szczęścia

Źródło:
PAP, ktla.com

Na wielu tatrzańskich szlakach jest mokro i ślisko. W wyższych partiach gór zalega jeszcze twardy, zmrożony śnieg. Tam należy zachować szczególną ostrożność, gdyż poślizgnięcie się grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. GOPT i TOPR przypominają, że pogoda w górach bywa zmienna.

Pogoda w górach bywa zmienna. W wyższych partiach zalega jeszcze śnieg

Pogoda w górach bywa zmienna. W wyższych partiach zalega jeszcze śnieg

Źródło:
PAP, TPN, GOPR

Trwa usuwanie skutków nawałnic i powodzi, jakie w weekend nawiedziły południe i wschód Austrii. Wstępnie straty szacuje się na co najmniej pięć milionów euro. W pomoc poszkodowanym zaangażował się rząd oraz organizacje pozarządowe i osoby prywatne.

Największe opady od 40 lat. Tysiące zalanych domów w Austrii

Największe opady od 40 lat. Tysiące zalanych domów w Austrii

Źródło:
PAP

Powrót kapsuły Starliner z dwojgiem astronautów na pokładzie został po raz kolejny przesunięty. Amerykanie mają wrócić na Ziemię nie wcześniej niż 22 czerwca - podała w piątek NASA.

Pechowa misja. Powrót astronautów znów przełożony

Pechowa misja. Powrót astronautów znów przełożony

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przetoczyły się w nocy z czwartku na piątek przez Rumunię. W różnych częściach kraju mocno padało i silnie wiało, co doprowadziło do poważnych zniszczeń.

Grad dziurawił elewacje i szyby samochodów, deszcz zamienił stolicę w "małą Wenecję"

Grad dziurawił elewacje i szyby samochodów, deszcz zamienił stolicę w "małą Wenecję"

Źródło:
ENEX

Żmija nosoroga ugryzła siedmioletnie dziecko w Chorwacji. Ten silnie jadowity gatunek staje się coraz większym problemem nie tylko w okolicach Splitu, gdzie doszło do ataku - węże te znajdowane są coraz bliżej ludzkich siedzib także w innych popularnych wśród turystów regionach.

Najbardziej jadowity wąż Europy ukąsił dziecko w Chorwacji

Najbardziej jadowity wąż Europy ukąsił dziecko w Chorwacji

Źródło:
PAP, Dnevnik, TPortal

Ulewne deszcze nawiedziły południowe i środkowe Chile. W wyniku żywiołu zginęła jedna osoba, a tysiące ludzi musiało opuścić swoje domy. Władze wprowadziły w pięciu regionach stan katastrofy.

Stan "katastrofy" po ulewach. "Potrzebujemy łodzi, aby wydostać ludzi"

Stan "katastrofy" po ulewach. "Potrzebujemy łodzi, aby wydostać ludzi"

Źródło:
Reuters, phys.org

W Tajlandii urodziły się bliźnięta słoni. Ciąża bliźniacza u tego gatunku jest niezwykle rzadka. - To cud - powiedziała w rozmowie z BBC weterynarz Lardthongtare Meepan, która odbierała poród.

Urodziły się bliźnięta słoni. "To cud"

Urodziły się bliźnięta słoni. "To cud"

Źródło:
BBC

Osuwiska i powodzie zabiły co najmniej sześć osób w północno-wschodnich Indiach i spowodowały uwięzienie ponad 2000 turystów w górskim regionie Sikkim. Doszło do nich po ulewnych opadach deszczu, które od kilku dni nawiedzają tę część Azji. Niebezpiecznie jest również w sąsiednim Nepalu, gdzie zginęły cztery osoby.

Tysiące turystów ugrzęzły w górach. "Pada nieprzerwanie od 36 godzin"

Tysiące turystów ugrzęzły w górach. "Pada nieprzerwanie od 36 godzin"

Źródło:
Reuters, CNN, Times of India

NASA wyróżniła zdjęcie zorzy polarnej i obserwatorium na Śnieżce tytułem fotografii dnia. Zdjęcie powstało spontanicznie i dzięki ogromnemu szczęściu - mówi jego autor, Daniel Koszela. Jak podkreśla zorza, którą uwiecznił, "przejdzie do historii".

Zjawisko, które "przejdzie do historii". NASA wyróżnia zdjęcie Polaka

Zjawisko, które "przejdzie do historii". NASA wyróżnia zdjęcie Polaka

Źródło:
PAP

Niektóre rośliny wykazują inteligentne zachowania. Badanie naukowców ze Stanów Zjednoczonych wskazało, że nawłoć potrafi informować otaczające ją rośliny o ataku roślinożercy - ale tylko te należące do tego samego gatunku. Odbiór takiego sygnału warunkuje dalsze zachowanie rośliny.

Nawłoć to bardzo inteligentna i komunikatywna roślina

Nawłoć to bardzo inteligentna i komunikatywna roślina

Źródło:
ScienceAlert, Cornell University

Nie biorą wolnego, nie proszą o podwyżkę i nie chodzą na L4 - urząd miasta w Katowicach wykorzystuje owce do koszenia trawy. Trawniki skoszone równo, niczym boisko piłkarskie, to w miastach już wcale nie norma. Jeśli sami zastanawiacie się, czy kosić trawę, czy nie, odpowiedzi znajdziecie w materiale magazynu "Polska i Świat".

W Katowicach trawniki przycinają owce, w Warszawie ryk kosiarek słychać rzadziej

W Katowicach trawniki przycinają owce, w Warszawie ryk kosiarek słychać rzadziej

Źródło:
TVN24

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podsumował maj pod względem temperatury i opadów atmosferycznych. Z raportu wynika, że był to miesiąc ekstremalnie ciepły - ze średnią temperaturą wynoszącą 16 stopni Celsjusza. A jak wyglądały kwestie związane z opadami?

Maj 2024 roku był w Polsce ekstremalnie ciepły

Maj 2024 roku był w Polsce ekstremalnie ciepły

Źródło:
IMGW

Pięcioletni chłopiec zginął, a drugi został ranny, gdy w kraju związkowym Styria we wschodniej Austrii doszło do niewielkiego osunięcia się ziemi - poinformowały miejscowe media.

Tragedia w czasie spaceru. Nie żyje dziecko

Tragedia w czasie spaceru. Nie żyje dziecko

Źródło:
spegiel.de, derstandard.at, AFP, ENEX

Biały bizon urodził się w amerykańskim Parku Narodowym Yellowstone. Według ekspertów, taki przypadek zdarza się raz na 10 milionów narodzin. Tymczasem zamieszkujący okoliczne tereny rdzenni Amerykanie uznali te narodziny za znak i spełnienie ich dawnej przepowiedni.

Przypadek jeden na miliony. Rdzenni Amerykanie mówią o spełnieniu przepowiedni

Przypadek jeden na miliony. Rdzenni Amerykanie mówią o spełnieniu przepowiedni

Źródło:
CBS News, BBC, tvn24.pl

- Doszło do poważnego zachorowania, niestety rokowania dowódcy są niepewne - między innymi takie słowa było słychać podczas środowej transmisji na żywo z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, po czym transmisja została przerwana. Zdarzenie zaniepokoiło internautów, jednak NASA wydała już w tej sprawie wyjaśniający wszystko komunikat.

Rokowania dowódcy są "niepewne". Zerwana transmisja ze stacji kosmicznej, NASA tłumaczy

Rokowania dowódcy są "niepewne". Zerwana transmisja ze stacji kosmicznej, NASA tłumaczy

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Mierzący 3,6 metra krokodyl terroryzował społeczność Aborygenów zamieszkujących północ Australii. Jak podała australijska policja, zwierzę zostało odstrzelone, a następnie zjedzone przez lokalną społeczność.

Terroryzował społeczność. Postanowiono go zjeść

Terroryzował społeczność. Postanowiono go zjeść

Źródło:
abc.net.au, PAP

Delos już niedługo zatonie w Morzu Egejskim. Wyspa, na której znajdują się ruiny świątyń, domów mieszkalnych i amfiteatrów, jest coraz bardziej narażona na skutki rosnącego poziomu morza, a część budynków już uległa zniszczeniu. Archeolodzy przewidują, że zniknięcie Delos to kwestia dekad.

Tę grecką wyspę za 50 lat pochłoną morskie fale

Tę grecką wyspę za 50 lat pochłoną morskie fale

Źródło:
AFP, Greek City Times

Kamera znajdująca się w autobusie miejskim uchwyciła dramatyczny moment, w którym jeleń uderza w przednią szybę pojazdu i ją rozbija. Zwierzę prawie wpadło na pasażerów siedzących w środku. Do zdarzenia doszło w mieście Warwick w stanie Rhode Island.

Uderzył w przednią szybę i wpadł do autobusu. Nagranie

Uderzył w przednią szybę i wpadł do autobusu. Nagranie

Źródło:
Reuters, eu.usatoday.com, abc7.com