Pogoda na Boże Narodzenie 2021. Czy święta będą białe?

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na Boże Narodzenie
Prognoza pogody na Boże Narodzenietvn24
wideo 2/19
Prognoza pogody na Boże Narodzenietvn24

Czy na święta Bożego Narodzenia spadnie śnieg? Z wyliczeń modeli meteorologicznych wynika, że Wigilia będzie mroźna. Wstępną prognozę pogody na święta przedstawia synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Do przesilenia zimowego, czyli najdłuższej nocy w roku, zostało już niewiele czasu. Na początku naszej ery to przesilenie miało miejsce 25 grudnia, i to właśnie wtedy obchodzimy Boże Narodzenie. W tym roku najdłuższa noc przypada na 21/22 grudnia.

Czy w tym okresie będzie biało, czy raczej ponuro jak w listopadzie? Przyzwyczailiśmy się, że w pogodzie mamy odwilż "bożonarodzeniową" po lekkiej zimie pojawiającej się w dwóch pierwszych dekadach grudnia. W środę, 15 grudnia, wyliczenia modeli meteorologicznych umożliwiają postawienie prognozy, że śniegu na święta będzie niewiele, za to jeszcze przed Wigilią wleje się z północy silny mróz. Możliwe, że w samo Boże Narodzenie "muśnie" nas odwilż, jednak szybko ustąpi miejsca kolejnej fali zimna.

Pogoda na święta: wiry niżowe zaciągną arktyczne powietrze

Prawdziwa zima zagląda do Polski w ostatnim czasie raz na 10-11 lat. Białe święta są rzadkością. Mroźny wieczór wigilijny był u nas ostatnio w roku 2018, kiedy na wschodzie, południu i w centrum kraju prószył śnieg, a temperatura spadła lekko poniżej 0 stopni Celsjusza. W 2010 roku śnieg pojawił się 25 grudnia wraz z lekkim mrozem.

Pogoda w wieczór wigilijny w roku 2018wetteronline.de

Jak będzie w tym roku? Spójrzmy w niebo i w modele meteorologiczne. Teraz Polska dostała się w napływające znad Atlantyku łagodne masy powietrza polarnego, wilgotnego i mglistego. Temperatura w środę 15 grudnia może wzrosnąć na krańcach zachodnich kraju do 10 st. C.

Ale w piątek sytuacja baryczna ulegnie ciekawej i silnej przebudowie, dającej szansę na zakończenie jesiennej pogody. Nad Wyspami Brytyjskimi rozsiądzie się wyż, a znad Skandynawii powędruje nad Rosję wir niżowy. Taki układ ciśnienia otwiera bramy dla mas powietrza prosto z północy, arktycznych, o cechach morskich, więc niezbyt mroźnych, jednak niosących przelotny śnieg, nie mżawkę. A to już dobry wstęp do budowania tak zwanej blokady wyżowej, czyli zatrzymania migracji w głąb kontynentu europejskiego atlantyckich wirów niżowych z ich aurą wilgotną i ciepłą. Wyż bowiem jest niczym góra w atmosferze, którą trudno sforsować.

Sytuacja baryczna w piątek. Położenie blokującego wyżu nad Wielką Brytanią i niżu nad Rosją. Sprzyja to napływowi chłodu z północy i blokuje ciepłe niże znad AtlantykuGFS/University of Maine

Boże Narodzenie 2021: przed świętami silne uderzenie zimna

W kolejnych dniach wyż nie tylko wytrwa, ale rozbudować się ma od Morza Północnego po Morze Czarne. Po jego północnych i wschodnich obrzeżach, niczym wokół masywu górskiego, ślizgać się mają wiry niżowe - od Oceanu Arktycznego po Ukrainę i Kaukaz. Zaciągną więc z Arktyki mroźne, surowe masy powietrza.

Silne uderzenie zimna ma mieć miejsce około 22 grudnia. Wtedy temperatura powietrza nad wschodnią Polską na wysokości 1,5 kilometra wynieść ma -15/-20 st. C. To przy nocnych rozpogodzeniach pozwala prognozować spadek temperatury poniżej -20 st. na Podlasiu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce. 

Prognoza napływu mroźnych mas powietrza 22 grudnia na wysokości 1,5 kilometraGFS/wetter3.de

Pogoda na Boże Narodzenie 2021

Jednak napływ powietrza z północy i północnego wschodu to "suchy mróz", niesie ze sobą niewielkie opady śniegu. Tym samym silny mróz może skuć gołą, odkrytą ziemię. A to nie jest ani magiczne, ani dobre dla natury. 

W święta śnieg zalegać ma przede wszystkim w górach, natomiast niżej tworzyć ma tylko cienką pokrywę, od jednego centymetra na zachodzie, do pięciu we wschodniej i północno-wschodniej Polsce.

Grubość pokrywy śnieżnej 24 grudnia od 1 do 5 centymetrów na wschodzie. Więcej śniegu w górachGFS/University of Maine

Wigilia zapowiada się mroźno. Temperatura 24 grudnia w dzień utrzymać się ma poniżej 0 st. C, tylko na Pomorzu i Wybrzeżu będzie lekko na plusie. Nad Polską przemieścić się ma słabo aktywny front z lekko prószącym śniegiem, więc zabieli się również w centrum kraju. Za frontem, w noc wigilijną, temperatura spaść ma do -10/-14 st. C na wschodzie kraju, przy pogodnym niebie. Natomiast więcej chmur zalegać ma nad zachodnią i południową częścią kraju, może z nich lekko padać śnieg. Mróz będzie lżejszy niż na wschodzie, do -9 st. C w centrum i na południu, oraz -4 st. C na zachodzie. Nad samym morzem temperatura nie spadnie poniżej 0 st. C.

Zimno ociera się o wschód Polski w noc wigilijnąGFS/wetter3.de
Prognoza pogody na Boże Narodzenie i noc wigilijnątvnmeteo.pl
Wigilijna noc 24/25 grudnia GFS/University of Maine

Jęzor zimna będzie się wdzierał

W Boże Narodzenie widać, że namiesza nieco wir niżowy znad Morza Norweskiego, który wedrze się na krótko nad Polskę, niosąc przelotne opady śniegu, a na zachodzie deszczu lub mżawki. Wniknąć mają na chwilę cieplejsze masy powietrza znad Atlantyku, a temperatura na zachodzie i w centrum kraju może wzrosnąć lekko powyżej 0 st.

Czy "wyżowa góra" ustąpi? Raczej nie. Ma trzymać się mocno nad Wielką Brytanią. Jej chwila słabości widziana w modelach zostanie prawdopodobnie przezwyciężona i już w drugi dzień świąt nastąpić ma kolejny mocny spływ mrozu z północy. Po świętach nastąpić może ponownie spadek temperatury do -15/-20 st. C. na wschodzie kraju. 

Jęzor zimna wdzierający się 28 grudniaGFS/wetter3.de

Widziane w modelach meteorologicznych zimno, które sunąć ma nisko nad ziemią, to odbicie zawirowań w atmosferze na wysokości około 10 kilometrów. A obserwujemy silne meandrowanie prądu strumieniowego, trzymającego zwykle w ryzach czapę arktycznego mrozu nad biegunem. Wszelkie jego zaburzenia to znak, że czeka nas albo napływ dużego ciepła albo spływ zimna. Po 20 grudnia jedno z ramion tej atmosferycznej rzeki ma zalegać daleko na południe od nas, pozwalając zsunąć się zimnym masom powietrza w nasz region.  

Mocno meandrujący prąd strumieniowy - prognoza na 22 grudniaGFS/tropicaltidbits.com

Do świąt jeszcze nieco czasu, więc i prognozy mogą się nieco zmienić. Jednak sposób, w jaki formuje się układ sił w polu ciśnienia nad Europą, pozwala prognozować co najmniej dwie fale mrozu w drugiej połowie grudnia. Pierwsza pojawić się ma przed Bożym Narodzeniem, a czy wytrwa do świąt? Są duże szanse. Tylko na puszysty śnieg trzeba będzie dłużej poczekać. A chciałoby się odrobiny magii i piękna w ten czas. Natura wciąż, tak jak kiedyś i nasi przodkowie, przycicha i w pokorze czeka na zwycięstwo światła nad ciemnością. Dobrze jest wtedy spojrzeć w rozgwieżdżone niebo w cichą, zaśnieżoną noc i poczuć, że jest się częścią czegoś większego, silniejszego, niepoznanego.

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock, GFS/University of Maine

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Wielkanoc 2025. Najbliższe dni nadal będą bardzo ciepłe, jednak pod koniec tygodnia do Polski zaczną napływać chłodniejsze masy powietrza, a temperatura ma wrócić do wiosennej normy. W Wielkanoc w większości kraju będzie pochmurno, a miejscami pojawią się przelotne opady deszczu oraz burze.

W Wielkanoc miejscami zagrzmi i popada. Co będzie później?

W Wielkanoc miejscami zagrzmi i popada. Co będzie później?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami, jakie pojawią się dziś w większości kraju. Wyładowaniom mają towarzyszyć silne opady deszczu oraz porywisty wiatr. Z prognozy zagrożeń wynika, że aura będzie niespokojna także w sobotę.

Burze z silnymi opadami deszczu. 10 województw z ostrzeżeniami

Burze z silnymi opadami deszczu. 10 województw z ostrzeżeniami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. W piątek 18.04 strefa opadów będzie przemieszczać się nad Polską. Miejscami pojawią się burze, podczas których mocno powieje i popada. Termometry pokażą od 18 do 27 stopni.

Pogoda na dziś - piątek 18.04. Burze z gradem i obfitym deszczem

Pogoda na dziś - piątek 18.04. Burze z gradem i obfitym deszczem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Napływ gorącego, afrykańskiego powietrza sprawił, że w czwartek w Polsce zamiast wiosny mieliśmy lato. Termometry pokazały prawie 30 stopni. Sprawdź, gdzie było najgoręcej. 

Lato w kwietniu. Prawie 30 stopni na termometrach

Lato w kwietniu. Prawie 30 stopni na termometrach

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Obfite opady śniegu i deszczu nawiedziły francuskie, włoskie i szwajcarskie Alpy. W wyniku gwałtownej aury tysiące gospodarstw domowych jest bez prądu, a niektóre drogi, w tym tunel pod Mont Blanc, są nieprzejezdne.

Lawiny, nieprzejezdne drogi, domy bez prądu. Trudne warunki w Alpach

Lawiny, nieprzejezdne drogi, domy bez prądu. Trudne warunki w Alpach

Źródło:
PAP, Reuters,meteonews.ch

Astronomowie wykryli najbardziej obiecujące jak dotąd oznaki życia poza Układem Słonecznym. W atmosferze planety K2-18b wykryto ślady związków siarki, które na Ziemi produkowane są jedynie w procesach biologicznych. Badacze wyjaśnili, że dotychczasowe obserwacje nie wystarczą jednak, by w stu procentach potwierdzić pochodzenie związku.

Dostrzegli możliwy ślad pozaziemskiego życia. "Sygnał był silny i wyraźny"

Dostrzegli możliwy ślad pozaziemskiego życia. "Sygnał był silny i wyraźny"

Źródło:
University of Cambridge, BBC

Drastyczny spadek temperatury i opady śniegu - takie warunki wystąpiły w wielu obszarach górskich w części Hiszpanii. Zimowy front przetoczył się od północno-zachodniej Galicji aż po południowo-wschodnią Andaluzję.

Śnieg zaskoczył ich w Wielkim Tygodniu

Śnieg zaskoczył ich w Wielkim Tygodniu

Źródło:
Tiempo.es

Do Polski dotarły masy powietrza zawierające saharyjski pył. Ich obecność gołym okiem można zaobserwować w Tatrach, gdzie pojawiło się charakterystycznie matowe i przyćmione niebo. Oprócz pogorszenia widzialności w górach wzrosło także zagrożenie lawinowe związane z gwałtownym ociepleniem.

Saharyjski pył nad Tatrami. Niebo "zmieniło" kolor

Saharyjski pył nad Tatrami. Niebo "zmieniło" kolor

Źródło:
PAP, IMGW

Czerwony alert przed powodziami obowiązuje we włoskim Piemoncie. Włoscy strażacy przeprowadzili tam ponad 400 interwencji związanych z podtopieniami i osuwiskami. Jak wynika z prognoz, nadchodzące dni przyniosą kolejne niebezpieczeństwa.

Wielkanoc przyniesie tam powodzie i osuwiska

Wielkanoc przyniesie tam powodzie i osuwiska

Źródło:
La Stampa, Vigili del Fuoco, tvnmeteo.pl

Rząd Korei Południowej przedstawił nowe dane dotyczące zniszczeń w trakcie tragicznych pożarów lasów z marca tego roku, największych w historii kraju. Wynika z nich, że spłonąć mogło nawet dwa razy więcej terenu niż wcześniej zakładała służba leśna. To największy tego typu kataklizm w historii kraju.

Największy pożar w historii okazał się tragiczniejszy niż przypuszczano

Największy pożar w historii okazał się tragiczniejszy niż przypuszczano

Źródło:
PAP

Nad Polską pojawiła się zorza polarna. W nocy ze środy na czwartek na półkuli północnej panowały wyjątkowo korzystne warunki do wystąpienia tego zjawiska. Zobacz, jak Światła Północy prezentowały się w materiałach Reporterów24.

Ubiegłej nocy niebo lśniło od Bałtyku po Śląsk

Ubiegłej nocy niebo lśniło od Bałtyku po Śląsk

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach

Dwuletni bóbr o imieniu Kalafior uciekł z ogrodu zoologicznego w Utica w stanie Nowy Jork. Władze zoo przekazały, że wykorzystują drony do poszukiwania zbiegłego gryzonia.

Kalafior uciekł. Szukają go za pomocą dronów

Kalafior uciekł. Szukają go za pomocą dronów

Źródło:
PAP, upi.com

Naukowcy, wykorzystując fragment mysiego mózgu wielkości ziarnka piasku, stworzyli superprecyzyjną trójwymiarową mapę mózgu ssaka. Praca ta jest zwieńczeniem prawie dekady badań prowadzonych przez 150 ekspertów.

Takiej mapy mózgu ssaka jeszcze nie było. "Wygląda jak odległa galaktyka"

Źródło:
CNN

Rozpoczyna się kolejny piękny, wiosenny dzień, a przyroda tętni życiem. Niestety, ty już wiesz, że ból zatok, łzawiące oczy i alergiczny katar mogą zepsuć Ci ten czas. Sięgnij po OtriAllergy Control, pierwszy spray z flutykazonem dostępny bez recepty, produkowany przez markę Otrivin - ekspertów w walce z katarem. Dzięki niemu poczujesz ulgę na długie godziny i znów będziesz cieszyć się życiem bez przeszkód. Dowiedz się, w jaki sposób może pomóc Ci w opanowaniu objawów alergii!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Źródło:
Materiał promocyjny

Polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski powoli kończy szkolenie, które ma go przygotować do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Czy obawia się lotu rakietą i życia na stacji? - Na pewno jest dużo obaw. Start rakiety jest dosyć niebezpieczny i jest dużo strachu we mnie, ale przede wszystkim dużo ekscytacji - powiedział w rozmowie z Hubertem Kijkiem, reporterem TVN24 BiS.

Sławosz Uznański-Wiśniewski gotowy do lotu w kosmos. "Start rakiety jest dosyć niebezpieczny"

Sławosz Uznański-Wiśniewski gotowy do lotu w kosmos. "Start rakiety jest dosyć niebezpieczny"

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

Święta wielkanocne to wymagający czas dla osób z alergiami. Czyhają na nie nie tylko pyłki drzew, lecz także inne zagrożenia związane z przedświątecznymi porządkami, a nawet próbowaniem potraw. Jak się nie dać alergii podczas Wielkanocy?

"Miałem pacjenta, do którego po trzepaniu dywanów jechało pogotowie"

"Miałem pacjenta, do którego po trzepaniu dywanów jechało pogotowie"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Indie i Pakistan zmagają się z falą upałów. Według prognoz synoptyków miejscami temperatura może sięgać nawet 50 stopni Celsjusza, a skwar prędko nie odpuści. Takie warunki sprawiają, że aura stwarza ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia setek milionów ludzi.

Skwar jak w Dolinie Śmierci. Temperatura może osiągnąć prawie 50 stopni

Skwar jak w Dolinie Śmierci. Temperatura może osiągnąć prawie 50 stopni

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

W Tatrach zaczyna robić się coraz bardziej wiosennie. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego zauważyli pierwsze świstaki, które wyszły z zimowych kryjówek po wybudzeniu się z zimowego snu.

Budzą się ze snu zimowego. "Będzie ich coraz więcej"

Budzą się ze snu zimowego. "Będzie ich coraz więcej"

Źródło:
PAP

Nowo odkryta kometa C/2025 F2 (Swan) zbliża się do Słońca. Jak przekazał Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, staje się widoczna na porannym niebie. Jej orbita wskazuje, że ponownie pojawi się w pobliżu Ziemi dopiero za kilkadziesiąt tysięcy lat.

Teraz albo nigdy. Na oglądanie tego kosmicznego gościa będzie tylko chwila

Teraz albo nigdy. Na oglądanie tego kosmicznego gościa będzie tylko chwila

Źródło:
PAP

Sezon na kleszcze trwa w najlepsze. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) opublikowało mapy, które pokazują, gdzie w Europie odnotowuje się najwięcej przypadków kleszczowego zapalenia mózgu (KZM).

KZM w Europie. Mapy pokazują, gdzie jest go najwięcej

KZM w Europie. Mapy pokazują, gdzie jest go najwięcej

Źródło:
ECDC

Rok 2024 był w Europie rekordowy pod względem temperatury - podała we wtorek Światowa Organizacja Meteorologiczna. Eksperci wyjaśnili, że część kontynentu odnotowała najdłuższą w historii falę upałów, a wiele regionów spustoszyła susza. Ubiegły rok przyniósł także najpoważniejsze powodzie od ponad dekady.

Niepokojący raport dotyczący klimatu w Europie

Niepokojący raport dotyczący klimatu w Europie

Źródło:
PAP, Reuters, WMO

Na skutek burz piaskowych, jakie nawiedziły Irak, wielu mieszkańców miało poważne problemy oddechowe. Wystąpiły też utrudnienia komunikacyjne. Przez słabą widzialność konieczne było między innymi wstrzymanie ruchu na kilku lotniskach.

Przez pomarańczowe powietrze 1800 osób trafiło do szpitali

Przez pomarańczowe powietrze 1800 osób trafiło do szpitali

Źródło:
AFP, BBC

Naukowcy wyhodowali ludzki ząb w laboratorium. W przyszłości zastosowane przez nich metody mogą okazać się alternatywą dla konwencjonalnego leczenia stomatologicznego. Badacze podkreślili jednak, że minie sporo czasu, zanim implanty zastąpią naturalne zęby.

Wyhodowali ludzki ząb. "To może zrewolucjonizować stomatologię"

Wyhodowali ludzki ząb. "To może zrewolucjonizować stomatologię"

Źródło:
PAP, BBC, King's College London

Słonie afrykańskie z lokalnego ogrodu zoologicznego błyskawicznie zareagowały na trzęsienie ziemi, jakie w poniedziałek nawiedziło Kalifornię. Starsze zwierzęta instynktownie zbiły się w grupę dookoła najmłodszych osobników, wypatrując dalszych zagrożeń. Zachowanie to pokazuje, jak silne więzi łączą słoniowe rodziny.

Ziemia się zatrzęsła, słonie pobiegły na pomoc młodym

Ziemia się zatrzęsła, słonie pobiegły na pomoc młodym

Źródło:
Reuters, LA Times

Gwiazda muzyki pop Katy Perry poleciała w kosmos. Na pokładzie rakiety New Shepard znalazło się jeszcze pięć innych kobiet. Amerykańska piosenkarka podzieliła się w mediach społecznościowych nagraniem, pokazującym wnętrze kapsuły przed startem.

Katy Perry już na Ziemi. Pokazała nagranie sprzed lotu w kosmos

Katy Perry już na Ziemi. Pokazała nagranie sprzed lotu w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
BBC, Blue Origin

Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowy film, który pokazuje reakcję wilków na zapach człowieka.

Tak wilki reagują na zapach człowieka. Niezwykłe nagranie

Tak wilki reagują na zapach człowieka. Niezwykłe nagranie

Źródło:
Kontakt24

Jeszcze przed świętami będzie tak ciepło jak bywa w czerwcu albo w lipcu. Jaką temperaturę przyniosą nadchodzące dni? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wkrótce rozpocznie się nowy etap trwającej kilka lat renowacji Hagii Sophii. Remont jednej z najbardziej rozpoznawalnych budowli Stambułu skupia się przede wszystkim na ochronie historycznych kopuł przed skutkami potencjalnych trzęsień ziemi.

Symbol Stambułu ma być wzmocniony na wypadek trzęsienia ziemi

Symbol Stambułu ma być wzmocniony na wypadek trzęsienia ziemi

Źródło:
PAP, AP