Koniec dobrej passy w pogodzie. Co przyniosą kolejne dni

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognozowane opady na kolejne dni
Prognozowane opady na kolejne dniVentusky
wideo 2/2
Pogoda na pięć dni

Pogoda w najbliższych dniach będzie uzależniona od niżowych wirów. Przez kraj będą postępować deszczowe fronty, można spodziewać się również silniejszego wiatru. Miejscami temperatura może sięgać 10 stopni Celsjusza.

Polska znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia, związanego z wieloośrodkowym niżem Helmoe, którego trzy centra ulokują się w sobotę blisko Polski: nad Karpatami, północnym Bałtykiem i Danią - przekazała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Kraj znajdzie się w strefie deszczowego frontu, który w nocy ma przebiegać przez środek kraju, od Małopolski po Warmię i oddzielać cieplejszą masę powietrza nad wschodnią połową kraju od chłodnej nad zachodnią. Tylko krańce zachodnie kraju będą poza strefą opadów.

Front ma wędrować na wschód, więc w sobotę obejmować będzie głownie regiony wschodnie i północno wschodnie, choć za nim w wilgotnym powietrzu występować będą miejscami słabe, przelotne opady. Dodatkowo, od południowego zachodu zacznie podsuwać się w naszym kierunku kolejny front znad Niemiec i Czech, niosąc opady na Śląsku i wzdłuż Doliny Nysy Łużyckiej i Odry. W sobotę wraz z odsuwaniem się na wschód układu niżowego cały kraj znajdzie się w umiarkowanie chłodnym powietrzu polarnym.

W niedzielę najbliżej nas leżący deszczowy niż znad Karpat przemieści się w kierunku Białorusi i pociągnie za sobą front, który przemieszać się ma nad Polską od Śląska po centrum kraju i Pomorze. W poniedziałek jednak sięgnie nas klin wyżowy od strony Bałkanów odsuwając opady deszczu na północny wschód Polski i niosąc większe przejaśnienia. Spokój w pogodzie potrwa krótko, bo od wtorku ciśnienie będzie spadać, wraz z dostawaniem się Polski pod wpływ wirów niżowych znad północnej Europy, pchających w naszym kierunku chłodne masy powietrza polarnego z zachodu. Północno wschodnie krańce kraju muśnie arktycznym powietrzem, dając szanse na pierwsze słabe opady śniegu z deszczem. Na pozostałym obszarze Polski wystąpią opady deszczu na froncie przybyłym do nas znad Atlantyku. Wraz z wejściem w druga połowę listopada rosną szanse na pojawienie się opadów deszczu ze śniegiem.

Pogoda na weekend

Sobota upłynie pod znakiem dużego zachmurzenia z większymi przejaśnianiami na zachodzie, południowym zachodzie i w centrum kraju. Na wschodzie pojawią się opady deszczu do 5-15 litrów na metr kwadratowy. Słabo może padać również w pozostałych regionach kraju, z wyjątkiem Wielkopolski i Pomorza Zachodniego. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 6 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, przez 9 st. C w centrum kraju, do 10 st. C na Dolnym Śląsku. Wiatr z południowego zachodu i zachodu będzie słaby i umiarkowany.

W niedzielę czeka nas duże zachmurzenie z przejaśnieniami. Na południu i zachodzie kraju okresami pojawią się opady deszczu do 5 l/mkw., poza tym możliwe punktowo są słabe, przelotne opady do 2 l/mkw. Temperatura maksymalna sięgnie od 6 st. C na Warmii i Suwalszczyźnie, przez 7 st. C w centrum kraju, do 9 st. C na Dolnym Śląsku. Zachodni wiatr będzie słaby i umiarkowany.

Prognozowana temperatura w najbliższych dniach
Prognozowana temperatura w najbliższych dniachventusky.com

Pogoda na kolejny tydzień

Poniedziałek przyniesie mieszkańcom południa duże zachmurzenie z rozpogodzeniami. Na północnym wschodzie kraju wystąpią przelotne opady deszczu i mżawki do 1-5 l/mkw. Temperatura maksymalna wyniesie od 6 st. C na Podlasiu, przez 7 st. C w centrum kraju, do 8 st. C na Śląsku. Wiatr z południowego zachodu i zachodu będzie umiarkowany i okresami dość silny - w porywach będzie rozpędzać się do 50-60 kilometrów na godzinę.

We wtorek można spodziewać się dużego zachmurzenia z przemieszczającymi się od południowego zachodu w głąb kraju opadami deszczu do 5-10 l/mkw. Na Podlasiu może pojawić się deszcz ze śniegiem. Termometry pokażą maksymalnie od 4 st. C na Suwalszczyźnie, przez 8 st. C w centrum kraju, do 10 st. C na Śląsku. Powieje zachodni, umiarkowany i okresami dość silny wiatr. Jego porywy mogą osiągać do 50-60 km/h.

Środa na północnym wschodzie będzie pochmurna z rozpogodzeniami. W pozostałych regionach wystąpi duże zachmurzenie z opadami do 5-10 l/mkw. Deszczowa strefa będzie przemieszczać się od zachodu w głąb kraju. Temperatura maksymalna sięgnie od 3 st. C na Podlasiu, przez 6 st. C w centrum kraju, do 9 st. C na Dolnym Śląsku. Słaby i umiarkowany wiatr powieje z południowego wschodu i wschodu. Na zachodzie może być dość silny.

Prognozowane opady w najbliższych dniach
Prognozowane opady w najbliższych dniachventusky.com

Autorka/Autor:kw/dd

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock/ventusky.com

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W sobotę niebezpieczna pogoda towarzyszyć nam może w całym kraju. Prognozowane są podmuchy wiatr rozwijające prędkość do 80 kilometrów na godzinę, lokalne ulewy i opady gradu.

Ostrzeżenia IMGW dla całej Polski

Ostrzeżenia IMGW dla całej Polski

Źródło:
IMGW

Burze z gradem przeszły w piątek nad Polską. Jak przekazał w piątek rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej, na terenie kraju przeprowadzono prawie 600 interwencji. Pełne ręce roboty mieli strażacy w Wielkopolsce, na Opolszczyźnie oraz na Kujawach.

Setki interwencji, uwięzione samochody, połamane drzewa. Bilans piątkowych burz

Setki interwencji, uwięzione samochody, połamane drzewa. Bilans piątkowych burz

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Pogoda na dziś. Sobota 25.05 zapowiada się burzowo na obszarze całego kraju. Deszcz będzie padać obficie, a w kilku regionach jest duże ryzyko gradu. Wiatr w porywach będzie rozpędzać się do 90 kilometrów na godzinę.

Pogoda na dziś - sobota 25.05. Burze gradowe i wiatr nawet do 90 km/h

Pogoda na dziś - sobota 25.05. Burze gradowe i wiatr nawet do 90 km/h

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend czerwcowy. Na przełomie maja i czerwca czekają nas ciepłe, ale i deszczowe dni. Sprawdź wstępną prognozę pogody przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Wstępna prognoza nie nastraja optymistycznie

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Wstępna prognoza nie nastraja optymistycznie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trwa sezon burzowy. W czasie wyładowań atmosferycznych najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku. Jednak nawet jeśli zostajemy w domu, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jak przygotować się na burzę?

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Dwie grupy cykad wieloletnich zaczynają wylęgać się w Stanach Zjednoczonych. Tegoroczne zjawisko ma wyjątkowy charakter, ponieważ po raz pierwszy od ponad 200 lat doszło do jednoczesnego dojrzenia tych lęgów. Naukowcy i mieszkańcy spodziewają się jednego - przeraźliwie głośnych owadzich koncertów.

Biliony owadów zaczynają się wylęgać. Zrobi się przeraźliwie głośno

Biliony owadów zaczynają się wylęgać. Zrobi się przeraźliwie głośno

Źródło:
USA Today, Reuters, University of Connecticut, CNN

Osuwisko zeszło w Papui-Nowej Gwinei. Do katastrofy doszło wczesnym rankiem w piątek w wiosce w prowincji Enga. Jak relacjonowali świadkowie zdarzenia, pod zwałami błota i kamieni mogło zginąć nawet kilkaset ludzi.

Ziemia osunęła się, gdy cała wioska spała. Pod skałami może leżeć kilkaset ciał

Ziemia osunęła się, gdy cała wioska spała. Pod skałami może leżeć kilkaset ciał

Źródło:
PAP, Reuters, ABC News

Tornado przeszło w środę nad środkowym Teksasem, przynosząc ze sobą porywy wiatru przekraczające 190 kilometrów na godzinę. Żywioł uderzył w miasto Temple, niszcząc ponad 500 budynków i raniąc 30 osób. W pamięci świadków najmocniej zapisał się ogłuszający ryk, jaki towarzyszył trąbie powietrznej.

Usłyszeli syreny i ogłuszający ryk. Wtedy nadciągnął wiatr

Usłyszeli syreny i ogłuszający ryk. Wtedy nadciągnął wiatr

Źródło:
Reuters, NBC DFW

Czwartek to w Polsce kolejny dzień z dynamiczną, burzową pogodą. Nad podkarpacką Stalową Wolą zaobserwowano zjawiskową i przerażającą chmurę szelfową.

Chmura grozy sunęła nad Stalową Wolą

Chmura grozy sunęła nad Stalową Wolą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na plaży w Ustce w czwartek znaleziono martwą fokę. Zgłoszenie o zwierzęciu otrzymał Błękitny Patrol WWF. Zdjęcia dostaliśmy na Kontakt 24.

Martwa foka na plaży w Ustce

Martwa foka na plaży w Ustce

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Poniedziałkowa burza w Gnieźnie spowodowała wiele strat, a także wywołała wiele emocji, zresztą bardzo uzasadnionych. Tego dnia podobnych komórek burzowych nad północno-zachodnią częścią kraju było więcej, jednak to właśnie wielkopolskie miasto najmocniej odczuło załamanie pogody. O tym, co stało się 20 maja w Gnieźnie, pisze dla nas synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Nad miastem zawisła "tykająca bomba", a to, co się stało, "wymknęło się kryteriom". Dlaczego Gniezno zatonęło w gradzie?

Nad miastem zawisła "tykająca bomba", a to, co się stało, "wymknęło się kryteriom". Dlaczego Gniezno zatonęło w gradzie?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pakistan od pewnego czasu zmaga się z falą upałów. Są miejsca, gdzie temperatura sięga blisko 50 stopni Celsjusza. Taka pogoda w dramatyczny sposób wpływa na mieszkańców - szpitale przyjmują setki osób z objawami udaru słonecznego. Według meteorologów spiekota ma utrzymać się jeszcze co najmniej tydzień.

Blisko 50 stopni, setki osób po udarze słonecznym w szpitalach

Blisko 50 stopni, setki osób po udarze słonecznym w szpitalach

Źródło:
PAP, AP, tvnmeteo.pl

W rosyjskim Komsomolsku nad Amurem trzymany w mieszkaniu koczkodan napił się alkoholu i wydostał na ulicę. Zanim zwierzę udało się złapać, pogryzło kilka osób.

Pijany koczkodan biegał po ulicy i pogryzł pięć osób

Pijany koczkodan biegał po ulicy i pogryzł pięć osób

Źródło:
PAP, Russian Traveler, fontanka.ru

W amerykańskim stanie Iowa tornado przewróciło tira na autostradzie. Zdarzenie zarejestrowała kamera. W związku ze zniszczeniami spowodowanymi gwałtowną pogodą gubernator stanu w 15 hrabstwach ogłosił stan wyjątkowy.

Tornado przewróciło tira na autostradzie. Nagranie

Tornado przewróciło tira na autostradzie. Nagranie

Źródło:
ENEX, tvn24.pl

50-latek z Auckland w Nowej Zelandii został ukarany grzywną po tym, jak w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać, jak skacze z łodzi do wody wprost na orki pływające w pobliżu. Działanie mężczyzny oceniono jako "celowe, szokujące i głupie".

Mężczyzna rzucił się z łodzi na orkę i jej młode. "Celowe, szokujące i głupie"

Mężczyzna rzucił się z łodzi na orkę i jej młode. "Celowe, szokujące i głupie"

Źródło:
ABC News, DOC

Co najmniej pięć osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych - to bilans ofiar po przejściu potężnego tornada we wtorek przez miasteczko Greenfield w amerykańskim stanie Iowa. Duża część miejscowości została zniszczona. - To trwało kilka sekund - mówią mieszkańcy, którzy przy pomocy służb usuwają skutki żywiołu. 

"To trwało kilka sekund", "mój dom jest całkiem zniszczony"

"To trwało kilka sekund", "mój dom jest całkiem zniszczony"

Źródło:
CNN, Reuters, tvnmeteo.pl

Starship, czyli najpotężniejsza rakieta świata, czeka na swój czwarty testowy lot. Ma się on odbyć za około dwa tygodnie - poinformował Elon Musk, właściciel firmy SpaceX, która skonstruowała statek kosmiczny.

Megarakieta Elona Muska poleci czwarty raz. Podano datę

Megarakieta Elona Muska poleci czwarty raz. Podano datę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze szalały we wtorek w Serbii. W mieście Sombor na północy kraju zginęła jedna osoba, w Nowym Pazarze na południu w związku z ryzykiem powodzi ogłoszono stan wyjątkowy. W sąsiedniej Chorwacji tego samego dnia silny wiatr powalał drzewa z korzeniami.

Drzewo przygniotło samochód, zginęła kobieta

Drzewo przygniotło samochód, zginęła kobieta

Źródło:
PAP

Gradobicie przeszło we wtorek nad Majorką. Przez około godzinę nad północną częścią wyspy szalała burza z ulewnym deszczem. Zmiana pogody zaskoczyła żeglarzy przepływających w pobliżu miejscowości Alcudia, w tym Reporterkę 24. Jej relację otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Gradobicie na Majorce. "Nagle zrobiło się czarno, zaczął padać rzęsisty deszcz"

Gradobicie na Majorce. "Nagle zrobiło się czarno, zaczął padać rzęsisty deszcz"

Źródło:
Kontakt 24, Cronica Balear

Lokalne władze apelują o spokój po poniedziałkowym trzęsieniu ziemi we Włoszech, w wyniku którego konieczna była ewakuacja mieszkańców. Chociaż zniszczenia okazały się niewielkie, aktywność sejsmiczna budzi niepokój - została bowiem odnotowana w rejonie największego superwulkanu Europy, Pól Flegrejskich.

"Czuliśmy, jak ziemia porusza się pod naszymi stopami"

"Czuliśmy, jak ziemia porusza się pod naszymi stopami"

Źródło:
PAP, The Guardian, La Reppublica

Od trzech miesięcy odwiedzający zoo w Walencji w Hiszpanii widzą poruszające zachowanie jednej z mieszkających tam szympansic. Zwierzę o imieniu Natalia straciło młode kilka dni po narodzinach i od tego czasu nie chce się z nim rozstać.

Szympansica od trzech miesięcy nie oddaje zmarłego dziecka. Poruszające obrazy w hiszpańskim zoo

Szympansica od trzech miesięcy nie oddaje zmarłego dziecka. Poruszające obrazy w hiszpańskim zoo

Źródło:
Reuters, abc.es, The Olive Press

Rośnie liczba ofiar śmiertelnych trwającej od początku maja ogromnej powodzi w stanie Rio Grande do Sul na południu Brazylii. Zginęło prawie 160 osób, niemal 90 osób jest poszukiwanych - podały władze. Utrzymujące się opady i wysoka woda doprowadziły do pojawienia się drapieżnych zwierząt na zalanych ulicach miast tego regionu.

"Jakby jeszcze było mało powodzi, to pojawiły się żakare"

"Jakby jeszcze było mało powodzi, to pojawiły się żakare"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl