Brygida nad Polską. Gdzie spadnie najwięcej śniegu

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognozowane opady w kolejnych godzinach i dniach
Prognozowane opady w kolejnych godzinach i dniachVentusky
wideo 2/26
VentuskyPrognozowane opady w kolejnych godzinach i dniach

Niż Brygida, niosący śnieżyce, dotarł do Polski. Śnieg zaczął mocno sypać ostatniej nocy na południowym wschodzie kraju. Obfite opady, obejmując kolejne regiony, występują też w ciągu dnia. Należy spodziewać się też zawiei i zamieci śnieżnych.

Polska jest pod wpływem wieloośrodkowego układu niskiego ciśnienia Brygida z głównym centrum przemieszczającym się znad południowej Europy w kierunku zachodniej Rosji. Wir powietrza, tak zwany genueński, bardzo wilgotny, zaciąga znad Morza Śródziemnego i Morza Czarnego wilgotne masy powietrza, które przy zderzeniu z zimnym powietrzem pochodzenia arktycznego napływającym z północy, uformowały szeroki front atmosferyczny - informuje synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Niż Brygida przynosi śnieżyce

Front zalega w niedzielę rano nad południowo-wschodnią i wschodnią częścią kraju, przynosząc tam opady śniegu, w niektórych miejscach intensywne. Najmocniej w niedzielę pada na Podkarpaciu, w Małopolsce, na Ziemi Świętokrzyskiej i na Lubelszczyźnie.

Strefa śnieżyc przesuwa się w kierunku północnym, obejmując woj. mazowieckie i lubelskie.

W ciągu najbliższych godzin opady rzędu 5-15 centymetrów obejmują centrum kraju i północny-wschód, a najobfitsze występować mają nadal nad południową i wschodnią Polską. Suma opadów na niektórych obszarach może wynieść tam nawet 20-30 cm. Obowiązują alerty drugiego i pierwszego stopnia wydane przez IMGW.

Prognozowane opady w kolejnych godzinach i dniach
Prognozowane opady w kolejnych godzinach i dniachVentusky

Wiatr, zawieje i niska temperatura odczuwalna

Niż Brygida jest dynamiczny, szybko się przemieszcza, więc generuje dodatkowo silne zawirowania powietrza - zaznacza synoptyk tvnmeteo.pl.

Dlatego w niedzielę we wschodnich części kraju powieje mocniej, na północnym wschodzie, a także w centrum wywołując zawieje i zamiecie śnieżne. Temperatura odczuwalna będzie znacznie niższa od tej, którą zobaczymy na termometrach.

Sprawdź szczegóły prognozy pogody na dziś.

Sytuacja baryczna w EuropieDeutscher Wetterdienst
Atak zimy. O czym pamiętać
Atak zimy. O czym pamiętaćTVN24

Autor:ps

Źródło: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości