"Młynek" z frontów nad Polską. Szykują się duże zmiany
W środę miejscami termometry pokazywały powyżej 12 stopni Celsjusza. Nie brakowało też miejsc, w których ściskał mróz. Co czeka nas w kolejnych dniach? - W najbliższym czasie odnotujemy duży spadek temperatury, który będzie wiązał się z napływem arktycznego powietrza z północy nad Europę Środkową.
W środę synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej odnotowali duży kontrast termiczny nad Polską. Różnica pomiędzy najcieplejszą a najchłodniejszą stacją wynosiła aż 18,9 stopnia Celsjusza.
Idzie mróz
A jaka aura czeka nas w najbliższym czasie? W czwartek nad Polską swoje centrum ma układ niżowy Annelie, który przybył znad Danii.
- Nadal zalegają u nas fronty atmosferyczne, ułożone w malowniczy "młynek", co skutkuje dużym zachmurzeniem i opadami wszelkiego rodzaju - poinformowała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Dodała, że nad krajem zalega jeszcze dość ciepłe powietrze polarne, ale od północy i północnego wschodu napierać ma zimna masa arktyczna znad Skandynawii. Dlatego najcieplej było rano, w ciągu dnia temperatura będzie wolno spadać.
- Czwartek to na razie ostatni ciepły dzień; w najbliższym czasie odnotujemy duży spadek temperatury, który będzie się wiązał z napływem arktycznego powietrza z północy nad Europę Środkową. Niż zostanie odsunięty na południowy wschód, ponieważ wyż znad Rosji i Skandynawii będzie się rozpychał łokciami - zaznaczyła Unton-Pyziołek.
Jeśli chodzi o aurę, w czwartek o poranku było pochmurno z niewielkimi przejaśnieniami. Miejscami występowały opady deszczu, mocno zgrupowane i obfite nad Górnym Śląskiem Małopolską i Ziemią Łódzką. Strefa opadów śniegu i śniegu z deszczem rozciągała się nad wschodnim Pomorzem, Warmią, Mazurami i Podlasiem.
Autorka/Autor:anw
Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock,KNMI
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
W kolejnych dniach nad Polską przepływać będą ciepłe masy powietrza, które jednak nie wszędzie przyniosą spokojne, pogodne niebo. Na początku tygodnia miejscami może zagrzmieć, spodziewane są także opady deszczu. Bliżej Wielkanocy temperatura skoczy do góry - w całej Polsce termometry pokażą co najmniej 20 stopni Celsjusza.
Pogoda na 5 dni. Jeszcze przed świętami w całym kraju będzie 20 stopni
Pełnia Różowego Księżyca była widoczna na niebie w nocy ze soboty na niedzielę. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia tego zjawiska. Pierwsza wiosenna pełnia jest szczególnie istotna, ponieważ na jej podstawie określana jest data Wielkanocy - święta ruchomego.
Ulewne deszcze związane z burzą Olivier nawiedziły Wyspy Kanaryjskiej. W sobotę władze ogłosiły stan wyjątkowy na jednej z wysp archipelagu - Lanzarote. W mediach pojawiły się nagrania zalanych ulic, unieruchomionych samochodów i pełnych rwącej wody wąwozów.
Stan wyjątkowy z powodu ulew. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"
Niedźwiedzie pojawiły się w sobotę w zakopiańskich Kuźnicach, blisko popularnego szlaku. Zwierzęta te stają się coraz bardziej aktywne, a w pobliże ludzkich siedzib przyciąga je zapach odpadków kuchennych. Jeśli natkniemy się na zwierzę, powinniśmy zachować ostrożność.
Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku
Pogoda na dziś. Niedziela 13.04 zapowiada się ciepło i pogodnie, chociaż po południu miejscami pojawi się więcej chmur. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 23 stopnie Celsjusza. Biomet okaże się korzystny.
Pogoda na dziś - niedziela 13.04. Ciepły, pogodny dzień z korzystnym biometem
Wichury nawiedziły w sobotę Chiny. W Pekinie, gdzie podmuchy rozpędzały się do ponad 100 kilometrów na godzinę, wiatr przewracał drzewa i łamał gałęzie. Wystąpiły utrudnienia na drogach. Jeszcze groźniej było na północy, w Mongolii Wewnętrznej, gdzie silnemu wiatrowi towarzyszyły intensywne opady śniegu.
Stolica sparaliżowana. Wiało z prędkością 100 kilometrów na godzinę
Ulewy nawiedziły w piątek zachodnią Hiszpanię. Najsilniej padało w Galicji - w Lugo woda całkowicie zalała niektóre ulice i wdarła się na miejski stadion. Według lokalnych mediów taka niestabilna aura może nawiedzać Półwysep Iberyjski jeszcze przez jakiś czas.
Woda na ulicach, zmyty most. To dopiero początek ulew
Tej nocy na terenie pięciu województw należy spodziewać się dość mocnych spadków temperatury. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed przymrozkami. Sprawdź, gdzie spodziewać się tego zagrożenia.
Ostrzeżenia IMGW w pięciu województwach
Kot przez trzy tygodnie był zamknięty w szybie wentylacyjnym. Jak opowiadała właścicielka, zwierzak nagle zniknął z zamkniętego pomieszczenia, z którego mógł wydostać się jedynie w ten sposób. Przeprowadzenie akcji ratunkowej utrudniała administracja budynku, która nie wierzyła, że kot mógł sam dostać się do szybu.
Kot spędził trzy tygodnie w szybie wentylacyjnym
Ponad setka osób zginęła na skutek burz, jakie nawiedzają północne Indie i Nepal. Najtrudniejsza sytuacja panuje w indyjskim stanie Bihar, gdzie gwałtowne warunki pogodowe uszkodziły uprawy. Tak intensywne ulewy są w Indiach rzadkością o tej porze roku.
W dwa dni zginęło sto osób. "Myśleli, że bóg ich ochroni"
Pogoda na Wielkanoc 2025. W świetle najnowszych prognoz tuż przed świętami temperatura sięgnie miejscami aż 25-26 stopni Celsjusza. Gorąca aura nie potrwa długo, bo już w Wielki Piątek nad Polską ma przejść deszczonośny układ niżowy. Poza opadami przyniesie on także burze. - Będzie kształtować pogodę od Wielkiego Piątku do lanego poniedziałku - przekazała synoptyk tvnmeteo.pl.
Pogoda na Wielkanoc. Jest ryzyko pojawienia się burz
W sobotę obchodzony jest Światowy Dzień Chomika. Chomik europejski to krytycznie zagrożony gatunek ssaka. Jak alarmują naukowcy, w ciągu najbliższych kilkunastu lat może wyginąć na całym euroazjatyckim obszarze występowania.
Dziś obchodzi swoje święto, za kilkanaście lat może wyginąć
Jak sugerują nowe badania naukowców z amerykańskiej Yale School of Medicine, świeże skaleczenie na skórze, które mamy podczas pierwszego próbowania nowego jedzenia, może zwiększać ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej. Eksperyment na razie przeprowadzono na myszach, są potrzebne kolejne analizy.
Urazy skóry i alergie pokarmowe mogą mieć coś wspólnego
Warto wieczorami wypatrywać na niebie niezwykłego zjawiska - fałszywego Pasa Oriona. Jak napisał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach", "to jeden z tych przypadków, kiedy niebo zaskakuje geometrią i chwilową harmonią".
Spójrzmy w niebo. "Pojawiło się tam coś, co może mocno zaskoczyć"
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wezwał w piątek amerykański Kongres do przyjęcia ustawy, która zniosłaby zmianę czasu. Miałaby ona wprowadzić na stałe obecny czas letni. W jego opinii taka decyzja zostałaby dobrze przyjęta przez obywateli.
Donald Trump wzywa do zniesienia zmiany czasu
W Mikoszewie w województwie pomorskim znajduje się najmłodsza plaża w Polsce. Nowy fragment wybrzeża powstał w lutym 2025 roku, ale jak pokazują zdjęcia satelitarne z lat 2017-2025, zmiany linii brzegowej to następstwo wieloletniego procesu nanoszenia osadów. Piaszczysty skrawek od razu zyskał sporą popularność.
Najmłodsza plaża w Polsce. Tak wygląda z kosmosu
Sezon alergiczny może stawać się coraz dłuższy. Jest to związane z postępującymi zmianami klimatu - wydłużony okres wegetacyjny roślin oznacza zwiększoną ekspozycję na czynniki drażniące układ odpornościowy. Wyższe temperatury mogą także wpływać na stężenie pyłków produkowanych przez rośliny.
Rośliny będą pylić dłużej i intensywniej. To przez zmiany klimatu
Przed nami spory skok temperatury, co nie pozostanie bez wpływu na naszą kondycję psychofizyczną. Jak wyjaśnił biometeorolog IMGW Grzegorz Kaliński, w cieplejszym powietrzu znajdzie się mniej tlenu, co może powodować m. in. uczucie senności. Istnieją jednak sposoby na walkę z negatywnymi skutkami ocieplenia.
Nadciąga ocieplenie. Może źle na nas wpłynąć
Eksperymentalna prognoza długoterminowa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mówi o tym, jakie mogą być najbliższe - a więc i wakacyjne - miesiące. Sprawdź przewidywania meteorologów na maj, czerwiec, lipiec oraz sierpień 2025.
Takie może być tegoroczne lato. Prognoza długoterminowa IMGW
C/2025 F2 (SWAN) to kometa, która niedawno została potwierdzona przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. Odkryty przez amatora obiekt przykuwa uwagę wielu pasjonatów astronomii, bo już niedługo będzie można go zobaczyć go gołym okiem.
W okolice Ziemi może wrócić za kilkadziesiąt tysięcy lat. Da się ją zobaczyć
Światło księżycowe może mieć wpływ na ryzyko zaatakowania pływaków przez rekina - do takiego wniosku doszedł doktor Steven Minaglia. Naukowiec przyjrzał się incydentom z udziałem rekina foremkowego, który zamieszkuje głębiny oceanów.
Zbadali wpływ Księżyca na ugryzienia przez rekiny
Kamera obserwująca bocianie gniazdo w gminie Czerwieńsk w województwie lubuskim uchwyciła potyczkę pomiędzy ptakami. Nowo przybyły bocian próbował przejąć gniazdo zamieszkiwane od lat przez parę tych ptaków. Nagranie starcia otrzymaliśmy na Kontakt24 od jednego z naszych czytelników.