Mgły pojawiają się we wtorek rano w części Polski. Widzialność w niektórych regionach jest ograniczona do 100 metrów. Gdzie kierowcy powinni zachować szczególna ostrożność?
Jak poinformował synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski, w części kraju pojawiają się mgły. Ograniczają widzialność w:
- Elblągu, Toruniu, Płocku, Sulejowie, Łodzi, Kielcach, Sandomierzu, Lublinie, Olsztynie, Mikołajkach, Mławie, Modlinie, Włodawie do 100 metrów;
- Bydgoszczy, Łebie, Szymanach, Świdniku, Radomiu, Zamościu do 200 metrów;
- Pile, Suwałkach, Terespolu do 300 metrów;
- Siedlcach do 600 metrów;
- Kętrzynie do 700 metrów;
- Świnoujściu do 800 metrów;
- Chojnicach do 900 metrów.
Zjawisko utrzyma się do godziny 10 we wtorek. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia mgły w Poznaniu.
Mgła - co to jest?
Mgła to zawiesina bardzo małych kropelek wody o średnicy mniejszej niż 0,05 milimetra, osadzających się w przyziemnej warstwie powietrza. Zjawisko powoduje ograniczenie widzialności poniżej 1000 metrów. Może powstawać zarówno wtedy, kiedy temperatura jest dodatnia, jak i przy temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza (wtedy składa się z kryształków lodu i nazywa się ją mgłą lodową).
Opadająca mgła może osadzać się na powierzchniach, a przy temperaturze poniżej 0 stopni zamarzać, tworząc niebezpieczną szadź. Gdy kropelki wody zawartej w mgle zwiększą swoją średnicę, mogą zmienić się w mżawkę lub niewielki deszcz.
Mgła - jak powstaje?
Mgła powstaje w wyniku kondensacji, czyli skraplania pary wodnej w atmosferze. Mgła radiacyjna tworzy się nad lądem, kiedy zimne podłoże w bardzo dużym stopniu wychłodzi powietrze. Nad zbiornikami wodnymi tworzą się mgły adwekcyjne - żeby powstało to zjawisko, ciepłe powietrze musi napłynąć nad chłodne podłoże.
Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24/ Mariusz Jasłowski