Gdzie jest burza? Wyładowania cichną

Aktualizacja:
Autor:
kw,
as
Źródło:
tvnmeteo.pl
Warunki biometeo w sobotę
Warunki biometeo w sobotętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Gdzie jest burza? W poniedziałek, po gwałtownym dla dużej części Polski dniu, wieczorem i w nocy burze zanikały. Wyładowaniom towarzyszyły opady deszczu i silny wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Jak poinformował w poniedziałek przed godziną 23 synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek, w Polsce o tej porze występowały już tylko pojedyncze, słabe burze. Zjawiskom towarzyszyły opady rzędu 10-20 litrów wody na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 40-60 kilometrów na godzinę.

Gdzie jest burza

Burze występowały w województwie podkarpackim w okolicach Sanoka. Przemieszczały się w kierunku na Przemyśl.

>>> Alerty IMGW - burze z gradem i upał

Mapa i radar burz:

Burza. Jak się zachować

Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:

◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:kw, as

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości