Gdzie jest burza? W niedzielę po południu nad częścią Polski pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Towarzyszą im opady deszczu i porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.
Jak poinformował w niedzielę około godziny 18 synoptyk tvnmeteo.pl Daniel Kowalczyk, nad Polską pojawiają się słabe, pojedyncze i krótkotrwałe burze. Towarzyszą im opady rzędu 10-20 litrów wody na metr kwadratowy oraz porywy wiatru dochodzące do 50-60 kilometrów na godzinę. Zjawiska przemieszczają się na południe i południowy zachód.
Gdzie jest burza
Burze występują w województwach:
- lubuskim, w Kostrzynie nad Odrą, Witnicy, Żarach i Iłowie;
- zachodniopomorskim, w Trzcińsku-Zdroju i Moryniu.
Mapa i radar burz:
Burza. Jak się zachować
Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:
◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.
Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: sat24.com