Gdzie jest burza. Nocne burze w kilku regionach

Aktualizacja:
Autor:
dd,ps,anw//rzw
Źródło:
tvnmeteo.pl
W czwartek uwaga na burze. Dorota Gardias o pogodzie w Polsce
W czwartek uwaga na burze. Dorota Gardias o pogodzie w PolsceTVN24
wideo 2/4
TVN24W czwartek uwaga na burze. Dorota Gardias o pogodzie w Polsce

Gdzie jest burza? W czwartek wyładowania atmosferyczne pojawiają się nad Polską od wczesnego rana, po południu zaczęło ich przybywać, noc także w wielu regionach przebiega pod znakiem grzmotów i błyskawic. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Jak przekazał w czwartek około godziny 22.30 synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski, czerwcowe burze nad Polską mają natężenie umiarkowane i dość silne. Towarzyszą im opady deszczu rzędu 15-30 litrów na metr kwadratowy i porywy wiatru osiągające od 60 do 90 kilometrów na godzinę.

Grad pada jeszcze na terenie Mazowsza.

Gdzie jest burza

Burze występują w województwach:

- warmińsko-mazurskim, w rejonie miast i miejscowości: Miłomłyn, Ostróda, Lubawa, Nidzica;

- mazowieckim, w rejonie miast i miejscowości: Garwolin, Mińsk Mazowiecki, Łaskarzew, Drobin, Ciechanów, Wyszogród; Płock;

- łódzkim, w rejonie miast i miejscowości: Piątek, Ozorków, Łęczyca, Poddębice, Uniejów, Warta;  

- świętokrzyskim, w Ostrowcu Świętokrzyskim;

- kujawsko-pomorskim, w Kłodawie;

- lubelskim, w rejonie miast i miejscowości: Żelechów, Ryki, Dęblin; 

- podkarpackim, w Mielcu;

- małopolskim, w Tarnowie i Szczucinie.

IMGW ostrzega

Mapa i radar burz:

Burza. Jak się zachować

Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:

◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:dd,ps,anw//rzw

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: sat24.com

Pozostałe wiadomości