"Bardzo silne obciążenie zimnem". Będziemy odczuwać znacznie mniej, niż pokażą termometry

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na piątek
Prognoza pogody na piątektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Mroźne arktyczne powietrze napływa do Polski. Od drugiego dnia weekendu wszędzie termometry będą wskazywać wartości poniżej zera. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że w połączeniu z silnym wiatrem temperatura odczuwalna będzie znacznie niższa. W niedzielę wieczorem na Suwalszczyźnie może spadać nawet do -13 stopni Celsjusza. Pierwszy raz w tym sezonie obciążenie organizmu zimnem może wzrastać do bardzo silnego - zapowiada IMGW.

Polska znajduje się pod wpływem niżów przemieszczających się z południowej i centralnej części kontynentu w kierunku zachodniej Rosji. Zaciągają one znad Morza Śródziemnego i Czarnego wilgotne masy powietrza, które przy zderzeniu z zimnym arktycznym powietrzem płynącym z północy kontynentu formują fronty atmosferyczne - informuje synoptyk tvnmeteo.pl Daniel Kowalczyk. Zahaczają głównie o południowe i wschodnie rejony Polski, przynosząc tam opady śniegu, śniegu z deszczem i deszczu. 

Temperatura odczuwalna może spadać poniżej -10 stopni

Jak zapowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, "weekend to wstęp do mroźnej zimy". Od niedzieli przez kolejne dni na terenie całego kraju temperatura maksymalna będzie osiągać wartości ujemne. Jednym z najzimniejszych miejsc drugiego dnia weekendu ma być północno-wschodnia Polska, gdzie termometry w najcieplejszym momencie dnia wskażą -3 stopnie Celsjusza. IMGW podkreśla, że temperatura odczuwalna może być tam "odbierana jakby było zdecydowanie poniżej -10 st. C".

Według prognoz o godz. 13 w niedzielę temperatura odczuwalna w Suwałkach wyniesie -11 st. C, a o godz. 19 będzie to -13 st. C. Wówczas termometry mają pokazywać tam -5 st. C. W innych regionach spodziewane są wyższe wartości. W Lublinie temperatura odczuwalna osiągnie -8 st. C, przez -7 st. C w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy, Poznaniu, Wrocławiu i Opolu, do -1 st. w Kołobrzegu.

Prognozowana temperatura w niedzielę o godz. 19IMGW-PIB

IMGW: bardzo silne obciążenie zimnem w niedzielę

IMGW informuje, że w niedzielę w związku z przewidywanym mrozem i silnym wiatrem "na przeważającym obszarze Polski powróci silne obciążenie organizmu zimnem".

"Na Suwalszczyźnie w niedzielę wieczorem i w nocy z niedzieli na poniedziałek może lokalnie wzrastać nawet do bardzo silnego (-4) pierwszy raz w tym sezonie" - napisano.

Kategoria -4 oznaczająca "bardzo silne obciążenie" termiczne organizmu może powodować objawy takie jak dreszcze, ból i drętwienie skóry twarzy po 30 minutach pobytu na terenie otwartym, a po dwóch godzinach prawdopodobne odmrożenia. Rekomendowane jest skuteczne zabezpieczenie głowy i kończyn przed wychłodzeniem, zastosowanie odzieży o zwiększonej termoizolacyjności, ograniczenie pobytu na terenie otwartym do niezbędnego minimum i zwiększenie aktywności fizycznej w celu wytworzenia dodatkowego ciepła metabolicznego.

W wielu innych częściach kraju prognozowana jest kategoria -3, która oznacza "silne obciążenie". W takim przypadku możliwe są dreszcze i szczypanie w policzki po 30 minutach pobytu na terenie otwartym, a po dwóch godzinach może pojawić się drętwienie skóry twarzy. Należy wówczas zabezpieczyć skórę twarzy poprzez jej osłonięcie użycie kremu, zastosować odzież o zwiększonej termoizolacyjności, ograniczyć pobyt na terenie otwartym do niezbędnego minimum, zwłaszcza dzieci, osób starszych i chorych, a także zwiększyć aktywność fizyczną w razie dłuższego pobytu na terenie otwartym.

Prognoza obciążenia cieplnego organizmu w niedzielę o godz. 19IMGW-PIB
Skala oceny obciążenia termicznego organizmu człowieka wg UTCI (Universal Thermal Climate Index)IMGW-PIB

Nawet kilkanaście stopni mrozu w połowie grudnia

Na następny tydzień synoptycy zapowiadają siarczysty mróz. W połowie przyszłego tygodnia nad Skandynawią ulokuje się niż, a nad Rumunią pogodę zdominuje wyż, który obejmie także południowe rejony naszego kraju. Taka konfiguracja układów barycznych sprawi, że napływać będzie do nas zimne powietrze pochodzenia arktycznego - wyjaśnia synoptyk tvnmeteo.pl.

Przy rozpogodzeniach w południowej Polsce termometry w nocy mogą wskazywać miejscami około -15 st. C.

Ile naprawdę jest za oknemPAP/Maria Samczuk, Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz

Autorka/Autor:ps

Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nad Polską przemieszczają się dwie strefy opadów śniegu. Miejscami występują śnieżyce, które mocno ograniczają widzialności i pogarszają warunki na drogach. Wędrówce frontów i stref skłębionych chmur towarzyszy dość silny wiatr.

Śnieżne fronty nad Polską. Miejscami grzmi

Śnieżne fronty nad Polską. Miejscami grzmi

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Pogoda na jutro, czyli na sobotę 4.01. W nocy ściśnie mróz i będzie sypał śnieg. Dzień również przyniesie części kraju opady śniegu. Termometry pokażą maksymalnie 1 stopień Celsjusza.

Pogoda na jutro - sobota, 4.01. Nocą czeka nas kontynuacja zimowych opadów

Pogoda na jutro - sobota, 4.01. Nocą czeka nas kontynuacja zimowych opadów

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura nastała w piątek w dużej części kraju. Na Kontakt24 otrzymaliśmy materiały dokumentujące zmianę pogody.

Atak zimy na waszych nagraniach

Atak zimy na waszych nagraniach

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W długi weekend nad Polskę nasunie się ciepły front, który przyniesie miejscami obfite opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem. Będzie też mroźno. W święto Trzech Króli mocno się ociepli.

"Nadchodzące ocieplenie to tylko przerwa w marszu zimy nad Europą"

"Nadchodzące ocieplenie to tylko przerwa w marszu zimy nad Europą"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed niebezpiecznymi warunkami, które występują niemal w całym kraju. Żółte i pomarańczowe alarmy dotyczą silnego wiatru, oblodzenia, zamieci śnieżnych i intensywnych opadów śniegu.

Niemal cała Polska objęta ostrzeżeniami IMGW

Niemal cała Polska objęta ostrzeżeniami IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Trzęsienie ziemi nawiedziło w piątek rano miasto Kerkrade, położone na granicy niemiecko-holenderskiej. Miało magnitudę 2,4. Na terenach, gdzie wstrząsy były wyraźnie odczuwalne, mieszka 385 tysięcy osób. 

Ziemia zatrzęsła się na granicy niemiecko-holenderskiej. "Łóżko nagle zadrżało"

Ziemia zatrzęsła się na granicy niemiecko-holenderskiej. "Łóżko nagle zadrżało"

Źródło:
wdr.de, aachener-zeitung.de, bild.de, erdbebennews.de

Niebezpieczne zdarzenie w Rybniku (woj. śląskie). Miejski autobus wypadł z drogi. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Kierowca został ukarany mandatem. Od wczoraj kierowcy na Śląsku zmagają się z jazdą w trudnych warunkach, na ulicach jest ślisko z powodu zalegającego śniegu i błota pośniegowego. Dzisiaj sytuacja może się pogorszyć, bo synoptycy zapowiadają kolejne opady i silny wiatr.

Zaśnieżone drogi i autobus w rowie. Zimowa noc i poranek na Śląsku

Zaśnieżone drogi i autobus w rowie. Zimowa noc i poranek na Śląsku

Źródło:
tvn24.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed sztormem na Morzu Bałtyckim. Na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim prognozowany jest silny wiatr, którego porywy mogą sięgać 95 km/h. Ponadto wydano także pomarańczowe alarmy przed wezbraniem poziomu wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Nad morzem pada też śnieg.

Śnieg i sztorm. Dużo się dzieje w pogodzie nad Bałtykiem

Śnieg i sztorm. Dużo się dzieje w pogodzie nad Bałtykiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP

Ośmioletni chłopiec przeżył samotnie pięć dni w pełnym dzikich zwierząt parku narodowym w Zimbabwe. Dziecko zabłądziło, oddalając się od domu. Chłopiec został odnaleziony cały i zdrowy, choć park, w którym się zgubił, znany jest ze szczególnie dużej populacji lwów.

Chłopiec przeżył pięć dni wśród lwów, słoni i hipopotamów. "Prawdziwy cud"

Chłopiec przeżył pięć dni wśród lwów, słoni i hipopotamów. "Prawdziwy cud"

Źródło:
PAP, BBC

Tragicznie zakończyła się historia młodej orki nazywanej J61. Naukowcy z Centrum Badań nad Wielorybami poinformowali o śmierci młodego ssaka kilkanaście dni po przyjściu na świat. Jego matką jest orka J35, która w 2018 roku przez 17 dni w akcie żałoby pływała ze swoim zmarłym cielęciem. Zdaniem obserwatorów J35 również teraz nie potrafi rozstać się ze swoim dzieckiem.

"Śmierć J61 jest szczególnie druzgocąca"

"Śmierć J61 jest szczególnie druzgocąca"

Źródło:
ENEX, Center for Whale Research

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnym wiatrem. SMS-owy alert otrzymały osoby przebywające na terenie kilku powiatów w województwach zachodniopomorskim i pomorskim.

Alert RCB. "Nie przebywaj i nie parkuj pod drzewami"

Alert RCB. "Nie przebywaj i nie parkuj pod drzewami"

Źródło:
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Najbliższe dni przyniosą spektakularne zjawiska na niebie. Już dziś w nocy będziemy mogli oglądać przelatujące nad naszymi głowami Kwadrantydy - pierwszy rój meteorów w tym roku. Z kolei wieczorem w sobotę dojdzie do zakrycia Saturna przez Księżyc.

Przed nami dwa spektakularne zjawiska

Przed nami dwa spektakularne zjawiska

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", nocneniebo.pl

Wyjątkowo zimne powietrze ma objąć znaczną część Stanów Zjednoczonych w weekend i na początku następnego tygodnia - informuje CNN. Temperatura spadnie znacząco poniżej normy, a mróz dotknie prawdopodobnie nawet obszary nad Zatoką Meksykańską.

Przed nimi "brutalne natarcie mrozu"

Przed nimi "brutalne natarcie mrozu"

Źródło:
CNN

Prawie 200 śladów dinozaurów odkryto tego lata w kamieniołomach w hrabstwie Oxfordshire w południowo-wschodniej Anglii - poinformowali w czwartek naukowcy. Jest to największe stanowisko tego typu znalezione w Wielkiej Brytanii. Badacze nie są pewni, co pomogło zachować ślady w skamieniałym błocie.

Dobrze zachowane ślady dinozaurów. "Można cofnąć się w czasie"

Dobrze zachowane ślady dinozaurów. "Można cofnąć się w czasie"

Źródło:
PAP, BBC

Setki osób musiały opuścić domy w północno-zachodniej części Anglii. Po ulewnych opadach deszczu doszło do rozległych podtopień. Drogi, posesje i pola są pod wodą.

Ulewy w Anglii. Setki ewakuowanych

Ulewy w Anglii. Setki ewakuowanych

Źródło:
BBC, Reuters

Zdjęcie "Skarby Oriona nad Królową Beskidów" zostało wybrane zdjęciem dnia przez NASA. Autorem niezwykłej fotografii jest Włodzimierz Bubak, który na co dzień jest nauczycielem w jednej ze szkół technicznych w Jaworznie.

Zrobił zdjęcie wschodu Oriona nad Babią Górą, wyróżniła go NASA

Zrobił zdjęcie wschodu Oriona nad Babią Górą, wyróżniła go NASA

Źródło:
PAP, Trzeci Plan

Ważący ponad 500 kilogramów metalowy pierścień spadł z nieba na kenijską wioskę Mukuku w hrabstwie Makueni. Wydarzeniu towarzyszył olbrzymi huk, który był słyszalny z odległości 50 kilometrów. Kenijska Agencja Kosmiczna przekazała, że tajemniczy obiekt był najprawdopodobniej fragmentem rakiety kosmicznej, który nie spłonął w ziemskiej atmosferze.

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Źródło:
PAP, KSA

Pierwsze dni 2025 roku przyniosły niezwykłe spektakle na niebie w postaci zorzy polarnej. Zjawisko było widoczne zarówno w nocy z wtorku na środę, jak i ze środy na czwartek. Kolorowe smugi na niebie oglądali mieszkańcy wielu regionów Polski.

Zorza polarna nad Polską

Zorza polarna nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt24

Dwóch mężczyzn z Teksasu może mówić o niesamowitym szczęściu. Przetrwali znalezienie się w samym środku tornada, gdy łowili ryby na łódce. Moment uderzenia żywiołu udało się nagrać.

"Nie powinienem tu być". Dramatyczne nagranie

"Nie powinienem tu być". Dramatyczne nagranie

Źródło:
CNN, KKTV, tvnmeteo.pl

Starty polskich satelitów, zaskakujące odkrycia zwierząt sprzed setek milionów lat i archeologiczne znaleziska, które mogą zmienić dotychczasowe ustalenia naukowców. Oto jedne z najważniejszych wydarzeń w polskiej nauce w 2024 roku.

"Przełomowe wydarzenie w historii polskiej nauki", szczątki pierwszych Słowian i zwierzęta sprzed milionów lat

"Przełomowe wydarzenie w historii polskiej nauki", szczątki pierwszych Słowian i zwierzęta sprzed milionów lat

Źródło:
PAP

Rok 2024 prawdopodobnie przejdzie do historii jako najcieplejszy na świecie. - Pozostaje oczywiście pytanie jak długo. Wszystko wskazuje na to, że ten rekord szybko zostanie pobity - powiedział Bogdan Chojnicki, profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

"To zmienia rzeczywistość na całym globie"

"To zmienia rzeczywistość na całym globie"

Źródło:
PAP

Wzrost średniej globalnej temperatury nasila gwałtowne zjawiska pogodowe. Wrześniowa powódź na południowym zachodzie Polski, a także susza hydrologiczna to nowa rzeczywistość, z którą musimy się mierzyć.

"Powódź w Polsce była symptomem zmieniającego się świata"

"Powódź w Polsce była symptomem zmieniającego się świata"

Źródło:
PAP

Ekstremalne fale upałów, rekordowe opady deszczu, niszczycielskie susze. W 2024 roku mieliśmy wiele okazji do zaobserwowania wpływu zmian klimatycznych na środowisko i ludzkie życie. Skutki ocieplającego się klimatu odczuli zarówno mieszkańcy bliskich nam regionów, jak i odległych zakątków świata.

Ofiary śmiertelne, ogień, ogromne opady, rekordowe susze. Katastrofy naturalne w 2024 roku

Ofiary śmiertelne, ogień, ogromne opady, rekordowe susze. Katastrofy naturalne w 2024 roku

Źródło:
tvnmeteo.pl, Reuters, World Weather Attribution

Dwóch mężczyzn zostało znalezionych martwych w lesie w stanie Waszyngton podczas polowania na Wielką Stopę w USA. Poszukiwacze legendarnego stworzenia wybrali się do lasu przed Wigilią, a gdy nie wrócili do domu pierwszego dnia świąt, ich rodziny zaalarmowały policję. Akcja ratunkowa trwała trzy dni.

Szukali Wielkiej Stopy, zostali znalezieni martwi

Szukali Wielkiej Stopy, zostali znalezieni martwi

Źródło:
BBC, NPR, Skamania County Sheriff's Office

Ten rok zapisze się na kartach historii za sprawą katastrofalnej powodzi, która dotknęła południowo-zachodnią Polskę. W wyniku kilkudniowych i intensywnych opadów deszczu spowodowanych niżem genueńskim wylały rzeki w dorzeczu Odry. W 2024 roku zdarzały się także niezapomniane chwile, jak majowa zorza polarna czy kometa C/2023 A3.

Warszawa cieplejsza od Madrytu, wielka woda, zimowy krajobraz w środku lata

Warszawa cieplejsza od Madrytu, wielka woda, zimowy krajobraz w środku lata

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Kilka osób zostało rannych po tym, jak w brazylijskim mieście Barueri w obszarze metropolitalnym Sao Paulo zawalił się dach supermarketu. Doszło do tego po intensywnych opadach gradu.

Od gradu zawalił się dach supermarketu

Od gradu zawalił się dach supermarketu

Źródło:
Reuters, CNN Brasil

W kończącym się roku we Włoszech odnotowano ponad 350 ekstremalnych zjawisk pogodowych. To, jak zaznaczyli eksperci, sześć razy więcej niż dziesięć lat temu, co jest wyraźnym potwierdzeniem zmian klimatu i ich skutków.

351 ekstremalnych zjawisk. Najgorzej na północy

351 ekstremalnych zjawisk. Najgorzej na północy

Źródło:
PAP