Amerykańska prognoza pogody na lato 2023 dla Europy. Czego spodziewać się w Polsce

Źródło:
AccuWeather
Warunki biometeo w piątek
Warunki biometeo w piątektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Prognoza pogody na lato 2023 dla Europy została opracowana przez amerykańskich specjalistów. Według nich w wielu regionach Europy lato zapowiada się mniej upalnie niż ubiegłe, za to przyniesie ze sobą pożary, powodzie i gwałtowne warunki atmosferyczne. Ulewy nie rozwiążą jednak problemu suszy, który od ubiegłego roku trapi południową część kontynentu.

Portal AccuWeather opublikował prognozę na lato dla Europy. W tym roku astronomiczny początek tej pory roku przypadnie na 21 czerwca, ale letnia pogoda zagości u nas dość szybko, podobnie jak we Francji, Niemczech, krajach bałtyckich i części Skandynawii. Meteorolodzy przewidują, że przejście wiosny w lato zajmie nieco dłużej w południowo-wschodniej części kontynentu.

>>>Sprawdź także: Dziś zaczęło się lato meteorologiczne

Gorące, południowe noce

Według danych Copernicus Climate Change Service, lato 2022 roku było najgorętszym w historii kontynentu europejskiego. Upalna aura wpłynęła na rolnictwo, przemysł i społeczeństwa, przyczyniając się do śmierci wielu ludzi i doprowadzając co katastrofalnych susz. Chociaż w tym roku część Europy doświadczyła już fali wiosennych upałów, meteorolodzy twierdzą, że letnie miesiące nie przyniosą aż tak wielu fal upałów, jak w zeszłym roku - a przynajmniej nie we wszystkich regionach.

- Czasami będzie gorąco, zwłaszcza od Półwyspu Iberyjskiego po południową Francję i północne Włochy, ale jest mało prawdopodobne, aby powtórzyły się ekstremalne rekordowe upały z zeszłego lata - przekazał meteorolog Tyler Roys z portalu AccuWeather.

Napływający nad te obszary strumień wilgoci znad Oceanu Atlantyckiego powinien zwiększyć zachmurzenie, co w ciągu dnia pomoże zmniejszyć temperatury. Jednak w nocy zachmurzenie może działać jak koc, zatrzymując ciepło, przez co noce mogą okazać się nadzwyczajnie ciepłe. To zła wiadomość dla mieszkańców południowej Europy.

- Zdecydowana większość budynków w Europie jest zaprojektowana tak, aby zatrzymywać ciepło. Jeśli temperatury w ciągu nocy nie będą spadać, pomieszczenia się nie ochłodzą, co z czasem może powodować problemy zdrowotne związane z upałem - wyjaśnił Roys.

Prognoza suszy - lato 2023tvnmeteo.pl za AccuWeather

Sucho i niebezpiecznie na północy

Zgodnie z przewidywaniami, w północnej części Europy tegoroczne lato będzie suchsze i cieplejsze w porównaniu z danymi historycznymi. Upały i susze po raz kolejny zawitają do Irlandii, Wielkiej Brytanii i Skandynawii, co budzi obawy o bezpieczeństwo, szczególnie na terenach leśnych.

- Istnieje ryzyko, że Skandynawia doświadczy powtórki z 2018 roku, kiedy to na skutek ciepłej, suchej pogody cały region ogarnęły pożary - powiedział Roys. - Ta część świata nie jest przygotowana do radzenia sobie z tego typu warunkami atmosferycznymi.

Okresy suszy spodziewane są także w Irlandii i Wielkiej Brytanii, ale najprawdopodobniej będą one przeplatać się z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. Meteorolodzy wyjaśnili, że najgorsza sytuacja zapanuje w regionie w czerwcu i lipcu.

- Ilość opadów w drugiej części lata może zależeć od tropikalnych wzorców pogodowych na Oceanie Atlantyckim, które mogą zostać skierowane w kierunku Europy - powiedział Roys. - Pod koniec sierpnia mogą one zaznaczyć swój wpływ na Wyspach Brytyjskich.

Zagrożenie pożarowe - lato 2023tvnmeteo.pl za AccuWeather

Burze nad Europą Wschodnią

Południowo-wschodnia Europa jest obszarem, który w nadchodzącym sezonie będzie mniej narażony na częste fale upałów. Lato na Węgrzech, w Rumunii i Serbii ma być zbliżone do średniej pod względem temperatur, jednak prognoza wskazuje, że obszary te będą narażone na częste występowanie gwałtownych zjawisk atmosferycznych - ulew, burz, opadów gradu. Drugi "burzowy korytarz" ma przebiegać od północnej Francji po Niemcy i Polskę.

Według Roysa, opady w naszej części Europy powinny być zbliżone do historycznej średniej, a na Bałkanach mogą nawet ją przekroczyć. Chociaż pomoże to ograniczyć skutki suszy, burze zwiększą ryzyko powodzi błyskawicznych. Meteorolog dodał jednak, że lato przyniesie nie tylko burze - w trakcie nadchodzących miesięcy spodziewane są okresy "przyjemnej" pogody. Momentami będzie także bardzo ciepło.

- Spodziewamy się, że tego lata liczba dni z temperaturą 32 stopni Celsjusza lub wyższą będzie nieco wyższa od średniej historycznej - powiedział Roys. - Czy jednak będą one tak częste, jak w ciągu ostatnich kilku lat? Nie.

Ryzyko gwałtownych zjawisk pogodowych - lato 2023tvnmeteo.pl za AccuWeather

Nie uciekniemy przed suszą

Chociaż lato nie zapowiada się aż tak upalnie jak to ubiegłe, susza da się we znaki mieszkańcom znaczącej części Europy. Obecnie trwa ona na Półwyspie Iberyjskim, w południowej Francji i północnych Włoszech. Już w kwietniu poziom wody we włoskiej rzece Pad był porównywalny do tego z zeszłego lata - miejscami doszło wtedy do prawie całkowitego wyschnięcia koryta. Zasobów wód powierzchniowych nie odnowiła nawet topniejąca pokrywa śnieżna w Alpach, ponieważ ubiegła zima była tam niezwykle sucha.

Meteorolodzy podkreślili, że rekordowe powodzie, które wystąpiły w północno-wschodnim regionie Emilia-Romania we Włoszech, wcale nie złagodziły skutków suszy i nie daje żadnych wskazówek co do tego, co nadejdzie tego lata. Chociaż w Hiszpanii, Portugalii i południowej Francji sumy opadów mogą być zbliżone do normy, jednak są one z natury niskie.

- Latem w tej części kontynentu deszcz przyniesie tylko krótkotrwałą ulgę, a susza, która pogorszyła się zeszłego lata, pozostanie z nami - powiedział Roys.

Długotrwała susza może mieć negatywny wpływ na zaopatrzenie w wodę, transport wodny i rolnictwo, przy czym najbardziej podatna na nią będzie kukurydza. W regionie mogą występować także suche burze, przynoszące ze sobą skąpe opady deszczu i wiele wyładowań atmosferycznych. W takich warunkach szczególnie łatwo o zaprószenie ognia.

Amerykańska prognoza na lato 2023 dla Polski

Meteorolodzy AccuWeather przewidują, że nadchodzące lato przyniesie Polsce niewielkie w skali Europy zagrożenie pożarowe, jednak nie oznacza to, że jesteśmy bezpieczni - północna część kraju będzie mierzyć się z nadzwyczajnie suchą aurą. Susza obejmie swoim zasięgiem większość regionów, głównie na północy i w centrum kraju. Na prawie całym obszarze Polski letnie miesiące będą burzowe, a szczególnie duże zagrożenie będą stanowiły w północno-zachodnich regionach.

Rodzaje suszyPAP/EPA, Małgorzata Latos)

Autorka/Autor:as

Źródło: AccuWeather

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock/tvnmeteo.pl za AccuWeather

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2025. W nadchodzących dniach przez Polskę przejdzie chłodny front atmosferyczny, który przyniesie burze. Zjawiskom towarzyszyć będą obfite opady deszczu, miejscami może spaść grad.

Burze, grad i ulewy. Co przyniosą kolejne dni majówki

Burze, grad i ulewy. Co przyniosą kolejne dni majówki

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed przymrozkami. Z prognozy zagrożeń wynika, że w piątek i sobotę mogą zostać wydane alarmy nawet drugiego stopnia przed burzami. "Burze lokalnie mogą przybierać formy superkomórek z opadami gradu i silnym wiatrem" - ostrzega ekspert IMGW oraz prezes Stowarzyszenia Skywarn Polska, Artur Surowiecki.

Ściśnie mróz. W prognozie drugi stopień alarmów IMGW przed burzami

Ściśnie mróz. W prognozie drugi stopień alarmów IMGW przed burzami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, PAP

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ma wejść w atmosferę Ziemi w drugim tygodniu maja. Obiekt, który miał zebrać informacje na temat atmosfery Wenus, na skutek problemu technicznego spędził ponad pół wieku na orbicie okołoziemskiej. Badacze wciąż nie wiedzą, w którym miejscu mogą spaść fragmenty sondy - a niewykluczone, że i cały obiekt.

Radziecka sonda Kosmos 482 spadnie na Ziemię. Możliwe, że w całości

Radziecka sonda Kosmos 482 spadnie na Ziemię. Możliwe, że w całości

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", space.com, EarthSky

Pogoda na jutro, czyli na piątek 2.05. Noc zapowiada się pogodnie. Dzień przyniesie części kraju niespokojną aurę, bo pojawią się burze. Podczas wyładowań może spaść grad. Termometry pokażą maksymalnie 26 stopni.

Pogoda na jutro - piątek 2.05. W części kraju zagrzmi, do 26 stopni

Pogoda na jutro - piątek 2.05. W części kraju zagrzmi, do 26 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na zachód od Jerozolimy szaleją pożary. Ponad sto zastępów strażaków i samoloty gaśnicze wciąż walczą z ogniem trawiącym lasy - poinformowała w czwartek izraelska straż pożarna. Otwarto zamknięte wcześniej drogi i kolej łączącą Jerozolimę z Tel Awiwem.

Kilkanaście osób zostało rannych, dwóch strażaków hospitalizowano

Kilkanaście osób zostało rannych, dwóch strażaków hospitalizowano

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, Times of Israel, BBC

Alergia na orzechy dotyka nawet jednego na 200 dorosłych - donosi stacja BBC. Może wywołać różne reakcje, od łagodnych, jak swędzenie i pokrzywka, po ciężkie, takie jak wstrząs anafilaktyczny. 28-letniemu Chrisowi udało się pokonać alergię na orzeszki ziemne, choć pewnego dnia prawie przez nią umarł. - Teraz jem je codziennie na śniadanie - powiedział w rozmowie z BBC.

Alergia na orzeszki ziemne prawie go zabiła. "Teraz jem je codziennie"

Alergia na orzeszki ziemne prawie go zabiła. "Teraz jem je codziennie"

Źródło:
BBC

Łosie spacerowały po ulicy na warszawskim Bemowie. Jak opowiadała Reporterka24, która uwieczniła ich wyprawę, zwierzęta nie wydawały się wystraszone. Przedstawiciele tego gatunku czasami pojawiają się w lasach otaczających Warszawę.

Łosie na warszawskiej ulicy. "Jakby po prostu wyszły na spacer"

Łosie na warszawskiej ulicy. "Jakby po prostu wyszły na spacer"

Źródło:
Kontakt24, Lasy Miejskie Warszawa

Burze nadciągnęły nad Nową Zelandię. W stolicy kraju Wellington wydane zostało czerwone ostrzeżenie przed porywistym wiatrem - podmuchy są tam najsilniejsze od ponad dekady. Na południowej wyspie, w mieście Christchurch, ulewy spowodowały powodzie błyskawiczne. W regionie ogłoszono stan wyjątkowy.

Czerwony alert w stolicy. Wichury sparaliżowały lotnisko

Czerwony alert w stolicy. Wichury sparaliżowały lotnisko

Źródło:
Reuters, The NZ Herald

Majówka jak co roku przyciąga w Tatry tłumy odwiedzających. Tragedia, do jakiej doszło na Rysach w weekend, pokazuje jednak, że góry pozostają niebezpieczne nawet wtedy, gdy u ich podnóży panuje łagodna, wiosenna aura. Dla osób, które nie mają doświadczenia we wspinaczce, nierozsądna wyprawa może skończyć się tragicznie. O zasadach bezpieczeństwa, które każdy z nas powinien znać przed wyjściem w góry, rozmawialiśmy z przewodnikiem tatrzańskim i edukatorem Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomaszem Zającem.

"Nie myślimy w kategoriach wiosny, tylko zimy". Jak zdobywać szczyty w maju i przeżyć

"Nie myślimy w kategoriach wiosny, tylko zimy". Jak zdobywać szczyty w maju i przeżyć

Źródło:
TVN24+

Pogoda na dziś. Czwartek 1.05 zapowiada się pogodnie, w całym kraju warunki biometeorologiczne będą neutralne. Termometry pokażą maksymalnie 22 stopnie.

Pogoda na dziś - czwartek 1.05. Pogodna aura w pierwszy dzień majówki

Pogoda na dziś - czwartek 1.05. Pogodna aura w pierwszy dzień majówki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czym żywią się wilki żyjące w rejonie Ujścia Warty? - Pomimo obecności kilku tysięcy wolno wypasanych krów i kilkuset koni odżywiają się przede wszystkim dzikimi gatunkami ssaków - donoszą naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Według badaczy wpływ na to ma sposób wypasu inwentarza oraz niepozbawianie krów rogów.

Wolą dzikie kopytne od bydła i koni  

Wolą dzikie kopytne od bydła i koni  

Źródło:
PAP

Letnia aura zapanowała w stolicy Francji - Paryżu. W środę temperatura maksymalna sięgnęła tam prawie 30 stopni. Fala gorąca ma potrwać cały długi weekend majowy.

Temperatura sięga 30 stopni, są problemy na kolei

Temperatura sięga 30 stopni, są problemy na kolei

Źródło:
Reuters, ENEX, Le Figaro, BFM TV

Uśpione wulkany też mogą wykazywać pewną aktywność. Jak wynika z najnowszych badań, głęboko pod stożkiem Uturuncu w Boliwii dochodzi do przemieszczania się gazu i płynów, co powoduje wznoszenie terenu. Naukowcy tłumaczą, że obserwacja "wulkanu zombie" pomoże nam w zrozumieniu procesów zachodzących w skorupie ziemskiej.

Badacze odkryli ruchy pod "wulkanem zombie"

Badacze odkryli ruchy pod "wulkanem zombie"

Źródło:
Cornell University, USGS

Burza piaskowa nawiedziła południowy i środkowy Irak, znacząco ograniczając widzialność. W mieście Basra prawie 400 osób trafiło do szpitali na skutek inhalacji pyłu. Jak ostrzegają meteorolodzy, takie warunki mogą utrzymać się co najmniej do przyszłego tygodnia.

Miasta tonęły w pyle. Prawie 400 osób trafiło do szpitali

Miasta tonęły w pyle. Prawie 400 osób trafiło do szpitali

Źródło:
Reuters, Shafaq News

Co najmniej dwie osoby nie żyją na skutek burz, które we wtorek przeszły nad centralnymi i wschodnimi Stanami Zjednoczonymi. Do śmiertelnych wypadków doszło w Pittsburghu. Przez pogodę w mieście przez pewien czas były problemy z działaniem systemów alarmowych, wystąpiły także długie przerwy w dostawie prądu.

Podczas burzy padł system alarmowy. Nie żyją dwie osoby

Podczas burzy padł system alarmowy. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN, CBS News

Wychodzące koty powinny być zabezpieczane przed kleszczami. Chociaż statystycznie zwierzęta te rzadziej zapadają na choroby odkleszczowe niż psy, mogą przenosić te pajęczaki w pobliże ludzi. Weterynarze podkreślają również, że koty mają tendencję do maskowania swoich przypadłości, więc nie zawsze musimy wiedzieć, że są chore.

Koty mogą służyć jako "taksówki" dla kleszczy. Da się temu zapobiec

Koty mogą służyć jako "taksówki" dla kleszczy. Da się temu zapobiec

Źródło:
PAP

Suche warunki panujące w wielu polskich lasach mogą sprzyjać zaprószeniu ognia. Leśnicy apelują, by pamiętać o tym podczas majówkowych wypraw w teren. Nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa turystów czekają wysokie kary.

Apel o rozsądne grillowanie. Dotkliwe kary za złamanie przepisów

Apel o rozsądne grillowanie. Dotkliwe kary za złamanie przepisów

Źródło:
PAP, IMGW

Cieniutki sierp Księżyca pojawił się na polskim niebie. Towarzyszyło mu zjawisko światła popielatego, do którego wystąpienia potrzebne są określone warunki. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Bajeczny sierp" i wyjątkowe zjawisko na polskim niebie

"Bajeczny sierp" i wyjątkowe zjawisko na polskim niebie

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach"

Poznaliśmy datę pierwszej polskiej misji technologiczno-naukowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). IGNIS oficjalnie wystartuje 29 maja - poinformowała firma Axiom Space. W jej ramach polski astronauta dr Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Wiemy, kiedy Polak poleci w kosmos

Wiemy, kiedy Polak poleci w kosmos

Źródło:
PAP, POLSA

Peruwiańskie władze potwierdziły śmierć dwójki dzieci w wyniku powodzi w pobliżu miasta Huaraz na wschodzie kraju. Kataklizm wywołało osunięcie się zbocza góry Vallunaraju, rzeka Casca wystąpiła z brzegów.

Osunięcie się zbocza góry spowodowało powódź. Nie żyje dwoje dzieci

Osunięcie się zbocza góry spowodowało powódź. Nie żyje dwoje dzieci

Źródło:
Reuters, WRadio

Mieszkańcy nadmorskiej miejscowości Bredene w Belgii przecierali oczy ze zdumienia, gdy na miejscowej plaży woda wyrzuciła na brzeg bobra. Te zwierzęta naturalnie żyją w środowisku słodkowodnym dlatego widok porzuconego ssaka wzbudził nie tylko ciekawość, ale także obawy o jego zdrowie.

Woda wyrzuciła bobra na plażę. "Był niezwykle odwodniony"

Woda wyrzuciła bobra na plażę. "Był niezwykle odwodniony"

Źródło:
ENEX, Flandersnews

We wtorek z Gujańskiego Centrum Kosmicznego wystrzelono na orbitę satelitę Europejskiej Agencji Komicznej BIOMASS. Jej zadaniem jest dostarczanie informacji o stanie lasów na Ziemi. W wieloletnich przygotowaniach misji brał udział zespół polskich inżynierów.

Wystartowała misja BIOMASS. W zespole inżynierskim Polacy   

Wystartowała misja BIOMASS. W zespole inżynierskim Polacy   

Źródło:
PAP, Reuters

Strażacy walczą z pożarem, który szaleje w pobliżu miasta Taegu w Korei Południowej. Z powodu zagrożenia zamknięto kilka lokalnych szkół. Ogień strawił obszar o powierzchni około 260 hektarów.

Zamknięto szkoły. Trwa walka z pożarem

Zamknięto szkoły. Trwa walka z pożarem

Źródło:
Reuters, The Korea Herald

Zespół jelita drażliwego, świąd skóry czy astma to w wielu przypadkach trudne do wyleczenia schorzenia. Ich wspólną cechą jest to, że są wywoływane przez nadmierną odpowiedź immunologiczną, która w ciężkich przypadkach może zagrażać życiu. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Bonn zidentyfikował obiecujący, bioaktywny związek, który może skutecznie zmniejszyć objawy tych dolegliwości. Związek ten blokuje receptor na niektórych komórkach, zapobiegając w ten sposób silnej odpowiedzi immunologicznej.

Nowo odkryty, bioaktywny związek może leczyć alergie

Nowo odkryty, bioaktywny związek może leczyć alergie

Źródło:
Science Daily

Wzrost temperatury powietrza powoduje, że w Tatrach powoli topnieje śnieg. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) zawiesiło od wtorku wydawanie codziennych komunikatów lawinowych. Komunikaty zostaną wznowione, gdy ponownie pojawią się opady śniegu tworzące zagrożenie lawinowe.

Śniegu ubywa, koniec zagrożenia lawinowego

Śniegu ubywa, koniec zagrożenia lawinowego

Źródło:
PAP

27-letni student z Chin dwukrotnie potrzebował pomocy ratowników podczas wspinaczki na szczyt góry Fudżi w Japonii. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby obie interwencje nie wydarzyły się w tym samym miejscu w przeciągu jednego tygodnia.

Dwukrotnie w ciągu tygodnia ściągali go ze słynnej góry. 27-latek wrócił po telefon

Dwukrotnie w ciągu tygodnia ściągali go ze słynnej góry. 27-latek wrócił po telefon

Źródło:
BBC, The Guardian

Zagrożenie pożarowe w wielu regionach Polski jest wysokie - wynika z danych Instytutu Badawczego Leśnictwa. Takie warunki tuż przed zbliżającym się długim weekendem majowym wzbudziły obawy o możliwość zamknięcia lasów. Do sprawy odniósł się minister spraw wewnętrznych i administracji, Tomasz Siemoniak.

Czy lasy na majówkę zostaną zamknięte? Minister odpowiada

Czy lasy na majówkę zostaną zamknięte? Minister odpowiada

Źródło:
PAP

Brazylijscy naukowcy zidentyfikowali najstarszy znany nauce gatunek mrówki. Okaz znajdował się w zbiorach muzeum zoologicznego należącego do Uniwersytetu w Sao Paulo. Według badań prehistoryczna mrówka żyła wśród dinozaurów 113 milionów lat temu.

Jej szczęki przypominały sierpy. Żyła 113 milionów lat temu

Jej szczęki przypominały sierpy. Żyła 113 milionów lat temu

Źródło:
CNN, PAP

W Płocku w weekend pojawił się wir pyłowy. Nagranie tego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W weekend południowo-zachodnią Oklahomę nawiedziły ulewy. Co najmniej jedna osoba zginęła. To nie koniec gwałtownych zjawisk w tej części USA. W poniedziałek alarmami pogodowymi objęto ponad 36 milionów mieszkańców.

Auto stoczyło się do głębokiej wody. Wydobyto ciało

Auto stoczyło się do głębokiej wody. Wydobyto ciało

Źródło:
PAP, NBC News

Bulusan, czynny wulkan położony na filipińskiej wyspie Luzon, niepokoi mieszkańców. W poniedziałek doszło do erupcji. Z krateru wydobyła się kolumna popiołu, która wzbiła się na wysokość 4,5 kilometra.

Kłęby popiołu spadły na wyspę

Kłęby popiołu spadły na wyspę

Źródło:
Reuters

Na przełomie kwietnia i maja czeka nas duże, ale krótkie ocieplenie. Jaka będzie majówka? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki zupełnie inny niż jej koniec

Pogoda na 16 dni: początek majówki zupełnie inny niż jej koniec

Źródło:
tvnmeteo.pl

Szczeniak przeżył potężną eksplozję, do której doszło w weekend w największym porcie handlowym Iranu. Jak pisze agencja Reuters, małego czworonoga wyciągnięto spod gruzów. Pomocy udzielili mu wolontariusze irańskiego Czerwonego Półksiężyca.

Szczeniak przeżył potężną eksplozję

Szczeniak przeżył potężną eksplozję

Źródło:
Reuters