Dziś zaczęło się lato meteorologiczne

Autor:
as
Źródło:
Time and Date, tvnmeteo.pl
Warunki biometeo w piątek
Warunki biometeo w piątektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Pierwszy dzień czerwca to pierwszy dzień meteorologicznego lata. Chociaż miejscami zapanowały już letnie temperatury, na astronomiczny i kalendarzowy początek tej pory roku przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać.

Na półkuli północnej wiosenna aura powoli ustępuje miejsca letniej - chociaż w niektórych regionach wciąż występują późne przymrozki, w ciągu dnia na termometrach widzimy coraz wyższe wartości. Kiedy jednak dokładnie przypada pierwszy dzień lata? To zależy od tego, czy chodzi nam o lato meteorologiczne, astronomiczne czy kalendarzowe.

>>Sprawdź także: Pogoda na wakacje 2023. Pogoda na lato. Eksperymentalna prognoza IMGW na czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień

Lato 2023. Kiedy początek?

Zgodnie z definicją meteorologiczną, pory roku rozpoczynają się pierwszego dnia miesięcy, w których dochodzi do równonocy i przesileń. Oznacza to, że na półkuli północnej meteorologiczne lato trwa od 1 czerwca do 31 sierpnia.

Astronomiczny początek lata przypada w momencie tak zwanego przesilenia letniego, które jest najdłuższym dniem w roku. Słońce góruje wówczas w zenicie nad Zwrotnikiem Raka. W tym roku przypadnie on w środę 21 czerwca o godzinie 16.57 czasu środkowoeuropejskiego letniego. Od tego momentu, dni na półkuli północnej będą stawały się coraz krótsze.

Początek kalendarzowego lata ma stałą i niezmienną datę - jest to 22 czerwca. W tym roku lato kalendarzowe powitamy więc dzień później po rozpoczęciu lata astronomicznego.

Autor:as

Źródło: Time and Date, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: stock.adobe.com

Pozostałe wiadomości