Synoptycy amerykańskiej Narodowej Administracji Atmosferycznej i Oceanicznej (NOAA) zaktualizowali swoją prognozę pogody dla Europy na październik, listopad i grudzień 2022, a także styczeń 2023. O szczegółach dotyczących przewidywań dla Polski opowiadał prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.
Amerykańska Narodowa Administracja Atmosferyczna i Oceaniczna (NOAA) niedawno wydała prognozę pogody dla Europy na nadchodzące miesiące. Pisaliśmy o niej tutaj. Modele synoptyczne na październik, listopad, grudzień i styczeń pokazywały, że temperatura w Polsce będzie utrzymywać się na poziomie przekraczającym średnią wieloletnią. Jak sytuacja wygląda teraz?
Szczegóły prognozy NOAA
- Często mówimy o nadchodzącej zimie, bo są obawy energetyczne, o ogrzewanie, o ceny surowców i tak dalej, więc warto, żeby te miesiące najbliższe nie upłynęły nam pod znakiem srogiej zimy - stwierdził na antenie TVN24 prezenter Tomasz Wasilewski.
Jak zauważył, opublikowana aktualizacja prognozy pogody NOAA na jesienne i zimowe miesiące wciąż pokazuje dużo cieplejsze warunki, niż miało to miejsce w ostatnich latach.
- Wszędzie, gdzie państwo widzicie żółty lub pomarańczowy kolor, to jest miesiąc cieplejszy od przeciętnego. Według tej prognozy październik będzie w Polsce lekko cieplejszy od przeciętnego, o około pół stopnia. Listopad będzie solidnie cieplejszy - tutaj widzimy około jednego stopnia odchylenia.
Mroźny epizod nie jest wykluczony
W przypadku kolejnych miesięcy jest podobnie - grudzień 2022 będzie cieplejszy niż ten sam miesiąc w poprzednich latach. Z kolei w styczniu trend znaczącego ocieplenia dotyczyć ma nie tylko samej Polski, ale i całej Europy Środkowej.
- Z tej prognozy - cały czas zaznaczam, że to jest prognoza - wynika, że wszystkie nadchodzące cztery miesiące będą cieplejsze niż zwykle, co może oznaczać, że nie będzie ostrej zimy, nie będzie tęgiego mrozu. Może się jednak zdarzyć, że na przykład przez tydzień będzie uderzenie zimna. W ogólnym rozrachunku te miesiące mają być cieplejsze niż przeciętnie - podsumował Wasilewski.
Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/NOAA/tvnmeteo.pl