IMGW ostrzega: w środę w części Polski mogą wystąpić burze z gradem. Będzie nas również męczył upał. W mocy są ostrzeżenia nawet trzeciego, najwyższego stopnia. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia drugiego i trzeciego - najwyższego - stopnia przed upałem. Obowiązują też żółte i pomarańczowe alarmy przed burzami z gradem.
Alerty IMGW trzeciego stopnia - upał
Alerty najwyższego stopnia przed upałem obowiązują w województwach:
- podkarpackim;
- małopolskim, w powiatach: gorlickim, tarnowskim, Tarnów, dąbrowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, limanowskim, brzeskim, bocheńskim, proszowickim, miechowskim, krakowskim, Kraków, wielickim i myślenickim;
- świętokrzyskim, w powiatach: buskim, staszowskim, sandomierskim, opatowskim, pińczowskim i kazimierskim;
- lubelskim, w powiatach: kraśnickim, janowskim, biłgorajskim, zamojskim, krasnostawskim, Zamość, tomaszowskim.
Nadal prognozuje się w tych regionach upały. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 32 do 35 stopni Celsjusza, w czwartek i piątek lokalnie nawet 37 st. C. Temperatura minimalna w nocy osiągnie od 18 do 21 st. C.
Ostrzeżenia będą w mocy do godziny 20 w piątek.
Alerty IMGW drugiego stopnia - upał
Alerty drugiego stopnia przed upałem IMGW wydał w województwach:
- warmińsko-mazurskim (poza powiatami północno-zachodnimi);
- pomorskim (w powiatach południowo-wschodnich);
- mazowieckim, (poza powiatami zachodnimi);
- podlaskim;
- lubelskim, (we wszystkich powiatach poza tymi, gdzie obowiązują alerty trzeciego stopnia);
- łódzkim, (poza powiatami położonymi na północy);
- świętokrzyskim, (we wszystkich powiatach poza tymi, gdzie obowiązują alerty trzeciego stopnia);
- opolskim;
- małopolskim (we wszystkich powiatach poza tymi, gdzie obowiązują czerwone alarmy);
- śląskim;
- dolnośląskim, (w powiatach położonych na wschodzie);
- wielkopolskim.
Na tych terenach nadal będzie upalnie. Prognozuje się temperaturę maksymalną w dzień od 30 do 34 st. C, a w czwartek lokalnie do 35 st. C. Temperatura minimalna wyniesie od 18 do 21 st. C.
Alerty ważne będą do godziny 20 w piątek.
Alerty IMGW drugiego stopnia - burze z gradem
Ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem IMGW wydał dla województw:
- lubuskiego (dla powiatów południowych);
- wielkopolskiego (w powiatach południowych);
- kujawsko-pomorskiego;
- łódzkiego (dla powiatu sieradzkiego, wieruszowskiego i wieluńskiego);
- dolnośląskiego;
- opolskiego;
- śląskiego (dla powiatów południowych);
- małopolskiego (dla powiatów południowych);
- podkarpackiego (dla powiatów południowych).
Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 40 do 50 litrów wody na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 80 kilometrów na godzinę, punktowo do 90 km/h. Najsilniejsze natężenie zjawisk prognozowane jest na godziny wieczorne i nocne. Miejscami pojawić się może grad.
W województwach dolnośląskim i opolskim, ostrzeżenia weszły w życie o godzinie 12 w środę i wygasną o godz. 3 w czwartek. W woj. śląskim, dolnośląskim i podkarpackim będą obowiązywać w godzinach 13-22. W pozostałych województwach alerty zaczną obowiązywać o godz. 21 w środę i wygasną o godz. 5 rano w czwartek.
Alerty IMGW pierwszego stopnia - burze z gradem
Najniższy stopień ostrzeżeń przed burzami z gradem obowiązuje w województwach:
- śląskim (poza powiatami południowymi);
- małopolskim (poza powiatami południowymi i powiatem dąbrowskim);
- podkarpackim (poza powiatami północnymi i południowymi).
Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu do 25 l/mkw., lokalnie do 35 l/mkw., oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami możliwy grad.
Ostrzeżenia zaczną obowiązywać o godz. 14 i stracą moc o godz. 22.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia
Ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia
Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Duangdaw/Shutterstock