IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne dla niemal całego kraju. W niektórych regionach obowiązują alerty drugiego stopnia. Sprawdź, gdzie pogoda będzie zagrożeniem dla życia i zdrowia.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydali alerty drugiego i pierwszego stopnia.
Alerty IMGW drugiego stopnia - silny wiatr
W części Polski we wtorek obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Alerty zostały wydane w województwach:
- zachodniopomorskim, w powiatach: Świnoujście, kamieńskim, gryfickim, kołobrzeskim, koszalińskim, Koszalin i sławieńskim. Alerty będą w mocy do godz. 12 w środę;
- pomorskim, w powiatach: słupskim, Słupsk, lęborskim, wejherowskim, puckim, Gdynia, Sopot, Gdańsk i nowodworskim. Ostrzeżenia wygasną w środę o godz. 12;
- lubuskim, gdzie alerty będą obowiązywały do północy;
- dolnośląskim. Ostrzeżenia będą tam obowiązywały do północy;
- opolskim, gdzie niebezpiecznie będzie do wpół do pierwszej w środę;
- wielkopolskim, w powiatach: złotowskim, pilskim, czarnkowsko-trzcianeckim, chodzieskim, wągrowieckim, obornickim, szamotulskim, międzychodzkim, nowotomyskim, poznańskim, Poznań, średzkim, śremskim, kościańskim, grodziskim, wolsztyńskim, leszczyńskim, Leszno, gostyńskim, rawickim i krotoszyńskim. Alerty wygasną o północy.
Jak zaznacza IMGW, prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 55-60 kilometrów na godzinę, w porywach do 90 km/h, z kierunków zachodnich. Na Wybrzeżu alerty mogą być kontynuowane z niższym stopniem.
Alerty IMGW pierwszego stopnia - silny wiatr
W części kraju wydano również alerty pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Obowiązują w województwach:
- zachodniopomorskim, wszędzie poza regionami objętymi alertami drugiego stopnia. Alarmy będą w mocy do północy;
- pomorskim, tam, gdzie nie wydano pomarańczowych ostrzeżeń. Alerty wygasną o godz. 3 w środę;
- kujawsko-pomorskim, gdzie będą w mocy do środy do godz. 3;
- wielkopolskim, we wszystkich regionach nieobjętych alertami wyższego stopnia. Ostrzeżenia stracą moc o godz. 3 w środę;
- łódzkim. Alerty wygasną o godz. 3 w środę;
- warmiński mazurskim, gdzie alerty będą w mocy do środy do godz. 5;
- podlaskim, gdzie niebezpiecznie będzie od północy do godz. 6 w środę;
- lubelskim, w którym alarmy wejdą w życie o północy i wygasną o godz. 6 w środę;
- mazowieckim, gdzie groźnie będzie do godz. 5 w środę;
- świętokrzyskim, gdzie niebezpiecznie będzie do godz. 5 w środę;
- śląskim. Alerty stracą moc o godz. 5 w środę, poza regionami górskimi, gdzie wygasną o północy;
- małopolskim, gdzie groźnie będzie do godz. 5 w środę, poza regionami górskimi, gdzie wygasną o północy;
- podkarpackim, w powiatach północnych oraz południowych, gdzie niebezpiecznie będzie do północy lub godz. 6 w środę.
Prognozuje się wystąpienie dość silnego i silnego wiatru o średniej prędkości lokalnie do 50 kilometrów na godzinę, w porywach do 85 km/h, z kierunków zachodnich.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia
Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock