IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami. Miejscami przy gruncie temperatura może spaść do -3 stopni Celsjusza. Obowiązuje też prognoza zagrożeń - wynika z niej, że w weekend pojawią się burze.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami. Obowiązuje też prognoza zagrożeń na sobotę i niedzielę.
Alerty IMGW - przymrozki
Alarmy pierwszego stopnia przed przymrozkami obowiązują w województwach:
- pomorskim (z wyłączeniem wschodnich powiatów);
- zachodniopomorskim (w powiatach położonych na wschodzie regionu).
Prognozowany jest lokalny spadek temperatury powietrza do około 1 stopnia Celsjusza, przy gruncie do -3 st. C.
Ostrzeżenia będą w mocy w godzinach 2-6 w piątek.
Prognoza zagrożeń IMGW na sobotę
IMGW planuje w sobotę wydać ostrzeżenia przed burzami z gradem w województwach: śląskim (w powiatach południowych), małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim (w powiatach południowych).
Prognoza zagrożeń IMGW na niedzielę
W niedzielę również może zagrzmieć. Ostrzeżenia przed burzami z gradem mogą pojawić się w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim (w powiatach południowych), małopolskim (w powiatach położonych na południu regionu).
Czym jest prognoza zagrożeń
Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock