IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W najbliższych godzinach należy spodziewać się niebezpiecznych opadów marznących i gęstej mgły. Sprawdź, gdzie obowiązują alarmy.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia.
Alerty IMGW: opady marznące
Na zachodzie kraju zagrożeniem będą opady marznące. Alarmy przed nimi obowiązują w województwach:
- zachodniopomorskim, gdzie niebezpiecznie będzie od północy do godz. 12 w niedzielę;
- lubuskim, w którym ostrzeżenia będą ważne od godz. 2 do godz. 11 w niedzielę;
- dolnośląskim, w powiatach na zachodzie regionu, gdzie alarmy zaczną obowiązywać o godz. 3 i wygasną o godz. 11 w niedzielę.
Prognozowane są słabe opady marznącej mżawki, powodujące gołoledź.
Alerty IMGW: gęsta mgła
Synoptycy wydali także ostrzeżenia przed gęstą mgłą. Zagrożenie pojawi się w województwach:
- lubuskim, w którym niebezpiecznie będzie od godz. 5 w niedzielę do godz. 8 w poniedziałek;
- wielkopolskim, w powiatach: czarnkowsko-trzcianeckim, szamotulskim, międzychodzkim, nowotomyskim, wolsztyńskim, grodziskim, leszczyńskim, Leszno, kościańskim, gostyńskim, rawickim. Ostrzeżenia będą ważne od godz. 7 w niedzielę do godz. 7 w poniedziałek.
Prognozuje się gęste mgły w zasięgu których widzialność może wynosić miejscami od 100 do 200 metrów. W dzień na południu Ziemi Lubuskiej przewidywana jest przejściowa poprawa widzialności do 700 m.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock