Alerty Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed burzami z gradem obowiązują w sobotę wieczorem we wschodniej połowie Polski. Niebezpiecznie ma być do godzin nocnych. Prawie w całym kraju IMGW ostrzega również przed upałem. Temperatura w nocy z soboty na niedzielę nie spadnie miejscami poniżej 20 stopni Celsjusza, w ciągu dnia będzie przekraczać 30 stopni.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydali ostrzeżenia meteorologiczne drugiego i pierwszego stopnia w trzystopniowej, rosnącej skali.
Alerty IMGW drugiego stopnia - burze z gradem
Ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem obowiązują w województwach:
- warmińsko-mazurskim, w powiatach: nidzickim, szczycieńskim, piskim, ełckim, oleckim;
- podlaskim;
- mazowieckim, poza powiatami: żuromińskim, sierpeckim, płockim, Płock, gostynińskim, przysuskim;
- lubelskim;
- świętokrzyskim, poza powiatami koneckim i włoszczowskim;
- podkarpackim;
- małopolskim;
- śląskim, w powiatach: bielskim, Bielsko-Biała, żywieckim, cieszyńskim.
Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 30 do 55 litrów wody na metr kwadratowy, oraz porywy wiatru do 70 kilometrów na godzinę. Miejscami pojawi się grad. Najwięcej deszczu ma spaść w rejonie Warmii i Mazur, Podlasia, Mazowsza, Ziemi Świętokrzyskiej oraz w północnej połowie Lubelszczyzny.
Ostrzeżenia będą ważne do północy z soboty na niedzielę.
Alerty IMGW pierwszego stopnia - burze z gradem
W niektórych miejscach obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia związane z burzami z gradem. Wydano je dla województw:
- warmińsko-mazurskiego, z wyjątkiem powiatów: braniewskiego, elbląskiego i Elbląg oraz objętych alertami drugiego stopnia;
- mazowieckiego, dla powiatów: żuromińskiego, sierpeckiego, płockiego, Płock, przysuskiego;
- łódzkiego, dla powiatów: łowickiego, skierniewickiego, brzezińskiego, łódzkiego wschodniego, tomaszowskiego, rawskiego, piotrkowskiego, Piotrków Trybunalski, opoczyńskiego;
- świętokrzyskiego, dla powiatów koneckiego i włoszczowskiego.
Tam przewiduje się burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 do 30 l/mkw. oraz porywy wiatru do 65 km/h. Miejscami również spadnie grad.
Alerty na Warmii i Mazurach będą ważne do północy z soboty na niedzielę, w pozostałych województwach wygasną o godz. 22 w sobotę.
Alerty IMGW drugiego stopnia - upał
Synoptycy ostrzegają także przed upałem. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w województwach: pomorskim (w powiatach południowo-wschodnich), wielkopolskim, mazowieckim, lubelskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim (poza powiatami północno-zachodnimi), podlaskim, łódzkim, opolskim, podkarpackim, śląskim (poza powiatami południowymi), małopolskim (poza powiatami południowymi), dolnośląskim (poza powiatami południowymi), świętokrzyskim.
Temperatura maksymalna w dzień wyniesie 29-33 st. C, zaś minimalna w nocy - 18-20 st. C. Alerty stracą ważność w godz. 18-20 w niedzielę.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock