Niebezpieczna sytuacja związana z wysokim stanem rzek utrzymuje się w większości kraju. Na terenie dwóch regionów obowiązują alarmy powodziowe, a w Toruniu ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. W 15 województwach obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w tym alerty najwyższego stopnia.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne w związku z wysokim stanem wód w rzekach.
Alerty trzeciego, najwyższego stopnia wydano dla części województw: pomorskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego.
Ostrzeżenia drugiego stopnia zostały wydane dla części województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, małopolskiego, śląskiego, jak również dla strefy brzegowej południowo-wschodniego Bałtyku.
Według danych podawanych przez IMGW w poniedziałek o godzinie 7, stan alarmowy został przekroczony na 12 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły, 26 w dorzeczu Odry, jednej stacji hydrologicznej w dorzeczu rzek Przymorza oraz jednej stacji hydrologicznej morskiej. Stan ostrzegawczy został przekroczony w łącznie 141 punktach pomiarowych w całej Polsce.
Na wielu polskich rzekach zanotowano wezbrania z przekroczeniem stanów alarmowych. Doszło do nich m. in. na Baryczy, Widawie, Gwdzie, Gubrze i Krznie, jak również w dolnym biegu Pilicy, na Wiśle między Wyszogrodem a Płockiem oraz niektórych odcinkach Odry.
Pogotowie przeciwpowodziowe w Toruniu
W poniedziałek dla Gminy Miasta Toruń został ogłoszony stan pogotowia przeciwpowodziowego - poinformował Prezydent Torunia Michał Zaleski, który jest jednocześnie szefem Toruńskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. We wtorek około godz. 6 rano stan Wisły w mieście wynosił 543 cm, a dzień wcześniej po południu było to około 550 cm.
"Obserwowany rozwój stanów wody w zlewni górnej i środkowej Wisły oraz prognozowanie wielkości dopływu do zbiornika wodnego "Włocławek" wskazują, że w Toruniu nie powinien zostać osiągnięty stan alarmowy 650 cm" - czytamy w komunikacie szefa Toruńskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Zaleski apeluje do wszystkich przebywających na terenach wzdłuż rzeki o zachowanie rozwagi i ostrożności. Osoby przebywające na terenach zalewowych, jak i użytkownicy ogródków działkowych na Rudaku i przy ul. Przybyszewskiego proszeni są o śledzenie na bieżąco komunikatów w sprawie sytuacji powodziowej.
Alarm przeciwpowodziowy w Płocku i okolicach
W poniedziałek w związku z wysokim stanem Wisły alarm powodziowy ogłoszono dla miast i gmin: Wyszogród, Bodzanów i Gąbin oraz gmin Mała Wieś, Słupno, Słubice i Nowy Duninów oraz dla samego Płocka.
- W Wyszogrodzie poziom Wisły obniżył się, w Kępie Polskiej zaczyna opadać. Wydaje się więc, że sytuacja na rzece stabilizuje się, chociaż nadal przekracza ona stany alarmowe - powiedział w poniedziałek Kamil Zieliński, kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie w Płocku.
Na terenie powiatu płockiego można spodziewać się, że malejący trend będzie postępować - także w rejonie Wykowa pod Płockiem, gdzie przekroczony został stan alarmowy. - Według prognoz poziom rzeki będzie się obniżał, ale nie będą to spadki gwałtowne, raczej wody będzie ubywało stopniowo, systematycznie, ale powoli - zaznaczył Zieliński.
"Mieszkańców i pracodawców zobowiązuje się do zabezpieczenia przed zatopieniem lub usunięcia ze stref bezpośredniego zagrożenia powodzią substancji zagrażających środowisku" - zaapelowano w informacji płockiego Urzędu Miasta.
Dolny Śląsk. Wysoki stan wody w Widawie
Trudna sytuacja hydrologiczna panuje również między innymi na Dolnym Śląsku. Utrzymuje się stan alarmowy na rzece Widawie we Wrocławiu. W poniedziałek był on przekroczony o 63 cm, a od piątku wzrósł o kilkanaście cm. W związku z tym w mieście obowiązuje alarm powodziowy, jednak obecnie nie ma realnego zagrożenia podtopieniami.
- Opadanie poziomu wody w tego typu rzece odbywa się powoli, bo Widawa to rzeka nizinna, w której woda toczy się powoli i zakolami. Jest cały czas monitorowana i na razie we Wrocławiu nie ma zagrożeń podtopieniami czy zalewaniem jakiś obiektów -przekazała Monika Dubec z wrocławskiego magistratu. Dodała, że drugą monitorowaną rzeką w mieście jest Ślęza, na której przekroczony został stan ostrzegawczy o cztery cm, ale również nie rodzi to jakichkolwiek zagrożeń.
Czym jest alarm hydrologiczny trzeciego stopnia
Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych".
Czym jest alarm hydrologiczny drugiego stopnia
Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".
Źródło: IMGW, PAP, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock