Czerwień i pomarańcz na mapie Polski. Alerty w niemal wszystkich województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, PAP, tvnmeteo.pl
Wysoki stan wody w Płocku
Wysoki stan wody w PłockuTVN24
wideo 2/7
Wysoki stan wody w PłockuTVN24

Niebezpieczna sytuacja związana z wysokim stanem rzek utrzymuje się w większości kraju. Na terenie dwóch regionów obowiązują alarmy powodziowe, a w Toruniu ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. W 15 województwach obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w tym alerty najwyższego stopnia.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne w związku z wysokim stanem wód w rzekach.

Alerty trzeciego, najwyższego stopnia wydano dla części województw: pomorskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego.

Ostrzeżenia drugiego stopnia zostały wydane dla części województw: pomorskiego, zachodniopomorskiegolubuskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, małopolskiego, śląskiego, jak również dla strefy brzegowej południowo-wschodniego Bałtyku.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW

Według danych podawanych przez IMGW w poniedziałek o godzinie 7, stan alarmowy został przekroczony na 12 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły, 26 w dorzeczu Odry, jednej stacji hydrologicznej w dorzeczu rzek Przymorza oraz jednej stacji hydrologicznej morskiej. Stan ostrzegawczy został przekroczony w łącznie 141 punktach pomiarowych w całej Polsce.

Na wielu polskich rzekach zanotowano wezbrania z przekroczeniem stanów alarmowych. Doszło do nich m. in. na Baryczy, Widawie, Gwdzie, Gubrze i Krznie, jak również w dolnym biegu Pilicy, na Wiśle między Wyszogrodem a Płockiem oraz niektórych odcinkach Odry.

Stany wód w poniedziałekNa mapie stacje oraz rzeki, gdzie zaobserwowano przekroczenie stanów alarmowych, zaznaczone są na czerwono. Kolor pomarańczowy oznacza przekroczenie stanów ostrzegawczych, zaś żółty - strefę stanów wysokich. Punkty zaznaczone na niebiesko to średni przepływ wody, zaś czarny - niski. hydro.imgw.pl

Pogotowie przeciwpowodziowe w Toruniu

W poniedziałek dla Gminy Miasta Toruń został ogłoszony stan pogotowia przeciwpowodziowego - poinformował Prezydent Torunia Michał Zaleski, który jest jednocześnie szefem Toruńskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. We wtorek około godz. 6 rano stan Wisły w mieście wynosił 543 cm, a dzień wcześniej po południu było to około 550 cm.

"Obserwowany rozwój stanów wody w zlewni górnej i środkowej Wisły oraz prognozowanie wielkości dopływu do zbiornika wodnego "Włocławek" wskazują, że w Toruniu nie powinien zostać osiągnięty stan alarmowy 650 cm" - czytamy w komunikacie szefa Toruńskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Zaleski apeluje do wszystkich przebywających na terenach wzdłuż rzeki o zachowanie rozwagi i ostrożności. Osoby przebywające na terenach zalewowych, jak i użytkownicy ogródków działkowych na Rudaku i przy ul. Przybyszewskiego proszeni są o śledzenie na bieżąco komunikatów w sprawie sytuacji powodziowej.

Alarm przeciwpowodziowy w Płocku i okolicach

W poniedziałek w związku z wysokim stanem Wisły alarm powodziowy ogłoszono dla miast i gmin: Wyszogród, Bodzanów i Gąbin oraz gmin Mała Wieś, Słupno, Słubice i Nowy Duninów oraz dla samego Płocka.

- W Wyszogrodzie poziom Wisły obniżył się, w Kępie Polskiej zaczyna opadać. Wydaje się więc, że sytuacja na rzece stabilizuje się, chociaż nadal przekracza ona stany alarmowe - powiedział w poniedziałek Kamil Zieliński, kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie w Płocku.

Na terenie powiatu płockiego można spodziewać się, że malejący trend będzie postępować - także w rejonie Wykowa pod Płockiem, gdzie przekroczony został stan alarmowy. - Według prognoz poziom rzeki będzie się obniżał, ale nie będą to spadki gwałtowne, raczej wody będzie ubywało stopniowo, systematycznie, ale powoli - zaznaczył Zieliński.

"Mieszkańców i pracodawców zobowiązuje się do zabezpieczenia przed zatopieniem lub usunięcia ze stref bezpośredniego zagrożenia powodzią substancji zagrażających środowisku" - zaapelowano w informacji płockiego Urzędu Miasta.

Wysoki stan wody na Wiśle w WyszogrodzieTVN24

Dolny Śląsk. Wysoki stan wody w Widawie

Trudna sytuacja hydrologiczna panuje również między innymi na Dolnym Śląsku. Utrzymuje się stan alarmowy na rzece Widawie we Wrocławiu. W poniedziałek był on przekroczony o 63 cm, a od piątku wzrósł o kilkanaście cm. W związku z tym w mieście obowiązuje alarm powodziowy, jednak obecnie nie ma realnego zagrożenia podtopieniami.

- Opadanie poziomu wody w tego typu rzece odbywa się powoli, bo Widawa to rzeka nizinna, w której woda toczy się powoli i zakolami. Jest cały czas monitorowana i na razie we Wrocławiu nie ma zagrożeń podtopieniami czy zalewaniem jakiś obiektów -przekazała Monika Dubec z wrocławskiego magistratu. Dodała, że drugą monitorowaną rzeką w mieście jest Ślęza, na której przekroczony został stan ostrzegawczy o cztery cm, ale również nie rodzi to jakichkolwiek zagrożeń.

Widawa zalała ulicę w miejscowości Wilczyce (woj. dolnośląskie)TVN24

Czym jest alarm hydrologiczny trzeciego stopnia

Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych".

Czym jest alarm hydrologiczny drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".

Autorka/Autor:as, ps / prpb

Źródło: IMGW, PAP, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Niespotykane jak na luty ciepło nie opuści nas w ciągu najbliższych dni. Temperatura wszędzie będzie dodatnia, a w części kraju zbliży się nawet do 15 stopni Celsjusza. W prognozie pogody na 5 dni widać także dużo chmur i opady deszczu.

Jest i będzie ciepło. Jak bardzo? Pogoda na 5 dni

Jest i będzie ciepło. Jak bardzo? Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na marzec 2024. Zgodnie z przewidywaniami synoptyków IMGW, początek miesiąca ma być cieplejszy niż zazwyczaj, jednak później aura wróci do normy. Miejscami w marcu może być nawet chłodniej niż zazwyczaj. W większości regionów spodziewane są także wysokie jak na ten miesiąc opady.

Pogoda na marzec. Co przyniesie nam początek wiosny?

Pogoda na marzec. Co przyniesie nam początek wiosny?

Źródło:
IMGW CMM, tvnmeteo.pl

ERS-2, czyli satelita obserwacyjny należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej, w środę ponownie wejdzie w ziemską atmosferę. Jego szczątki mogą spaść na powierzchnię naszej planety. Obiekt został wystrzelony w kosmos prawie 30 lat temu.

Satelita spłonie w atmosferze, być może nad Polską. Jego szczątki mogą spaść na Ziemię

Satelita spłonie w atmosferze, być może nad Polską. Jego szczątki mogą spaść na Ziemię

Źródło:
ESA, tvnmeteo.pl, earthsky.org

Dwa samochody wpadły do ogromnej dziury, która utworzyła się w drodze w Neapolu. Jednym z tych aut podróżowało dwóch mężczyzn, w tym radny miasta. - To cud, że żyjemy - przyznał Giulio Delle Donne.

Ogromna dziura pochłonęła dwa samochody w Neapolu. W jednym z nich był miejski radny

Ogromna dziura pochłonęła dwa samochody w Neapolu. W jednym z nich był miejski radny

Źródło:
Corriere Napoli, Reuters, tvn24.pl

Nowy gatunek żachwy, żyjący u wybrzeży Japonii, został niedawno opisany przez naukowców. Morskie stworzenie podbiło serca internautów, ponieważ wygląda jak komiksowe skrzyżowanie pandy i szkieletu.

Jak skrzyżowanie pandy i szkieletu. Opisano niezwykłe podwodne stworzenie

Jak skrzyżowanie pandy i szkieletu. Opisano niezwykłe podwodne stworzenie

Źródło:
Reuters

Jakość powietrza w Stanach Zjednoczonych za 30 lat może zdecydowanie się pogorszyć. Jako główną przyczynę wskazuje się coraz częstsze pożary lasów w Kanadzie i zachodnich stanach. Naukowcy obawiają się, że poziom zanieczyszczenia wróci do wartości z początku XX wieku.

"Czerwonych dni" w USA może być coraz więcej. "Przygnębiający trend"

"Czerwonych dni" w USA może być coraz więcej. "Przygnębiający trend"

Źródło:
ABC News, First Street Foundation

Początek lutego okazał się w tym roku wyjątkowo ciepły - miejscami temperatura wyniosła ponad 7 stopni więcej niż wynosi średnia wieloletnia. Jak wyjaśnił w TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, jest to skutek napływu ciepłych mas powietrza z zachodu. Czy w najbliższym czasie możemy jednak spodziewać się ochłodzenia?

"Jesteśmy na przełomie marca i kwietnia". Czy aura  nadal będzie nas okłamywać?

"Jesteśmy na przełomie marca i kwietnia". Czy aura nadal będzie nas okłamywać?

Źródło:
TVN24, IMGW

Obfite opady śniegu spowodowały zawalenie się dachu szpitala w Suqian w północnych Chinach. Jak przekazały lokalne media, do zdarzenia doszło w środku nocy, gdy ta część budynku była pusta. Śnieg dał się we znaki także rolnikom - jego gruba, ciężka pokrywa uszkodziła część szklarni.

Pod śniegiem zawalił się dach szpitala. Było o krok od tragedii

Pod śniegiem zawalił się dach szpitala. Było o krok od tragedii

Źródło:
Reuters, guancha.cn, Xinhua

Ulewny deszcz nawiedził hrabstwo Del Norte w Kalifornii. Doprowadził do powstania tam osuwiska. Na jedną z dróg ze zbocza osunęły się drzewa, co zostało zarejestrowane na nagraniu.

Drzewa osuwają się ze zbocza na drogę. Nagranie

Drzewa osuwają się ze zbocza na drogę. Nagranie

Źródło:
CNN, Reuters

Smog od kilku dni unosi się nad Mediolanem. Władze wprowadzają ograniczenia, by załagodzić sytuację, między innymi zakazują używania pieców opalanych drewnem. Jak zauważają eksperci, problemy z zanieczyszczonym powietrzem są spowodowane działalnością rolniczą i przemysłową, a także tym, że miasto położone jest w dolinie.

"Śmierdzi! Czuję pieczenie w gardle, kaszlę"

"Śmierdzi! Czuję pieczenie w gardle, kaszlę"

Aktualizacja:
Źródło:
ANSA, Reuters

Lew zabił swojego opiekuna w uniwersyteckim zoo w Nigerii. Jak przekazały lokalne media, mężczyzna został zaatakowany podczas karmienia drapieżników. Zwierzę znało opiekuna przez całe swoje życie - podały władze uczelni.

Lew zaatakował i zabił opiekuna, którego znał całe życie

Lew zaatakował i zabił opiekuna, którego znał całe życie

Źródło:
Vanguard Nigeria, BBC

Zdaniem grupy naukowców naziemne planetarne systemy radarowe bardzo dobrze informują o zagrażających Ziemi asteroidach i kometach. To ważne, bo testy NASA potwierdziły, że umiemy zmieniać trajektorię niebezpiecznych obiektów w pobliżu naszej planety.

Radary chronią Ziemię. Rozpoznają i lokalizują niebezpieczne obiekty

Radary chronią Ziemię. Rozpoznają i lokalizują niebezpieczne obiekty

Źródło:
PAP

Strażacy umacniają zaporę na Jeziorze Wonieskim w powiecie kościańskim. Służby obawiają się przerwania tamy i niekontrolowanego wycieku wody, który stanowić może zagrożenie dla położonych zaledwie dwa kilometry dalej miejscowości.

Strażacy umacniają zaporę i układają worki z piaskiem. Woda zagraża domom

Strażacy umacniają zaporę i układają worki z piaskiem. Woda zagraża domom

Źródło:
TVN24, IMGW

Japonię nawiedziła fala ciepła. We wtorek w Tokio na termometrach pojawiła się wartość 23,7 stopni Celsjusza, typowa raczej dla maja niż dla lutego. Ocieplenie nie potrwa jednak długo.

Wiosna zajrzała do Japonii. "Wczoraj było zimno, a dziś już jest ciepło"

Wiosna zajrzała do Japonii. "Wczoraj było zimno, a dziś już jest ciepło"

Źródło:
Reuters, The Japan News

W zoo w Kopenhadze urodziło się we wtorek słoniątko. Jest to dziecko 16-letniej Kumari, która również przyszła na świat w ogrodzie zoologicznym. Poród przebiegł sprawnie i bez żadnych komplikacji.

W kopenhaskim zoo urodziło się słoniątko

W kopenhaskim zoo urodziło się słoniątko

Źródło:
Reuters

Ulewy nawiedzają Kalifornię. W hrabstwie Santa Barbara do poniedziałkowego poranka spadło ponad 270 litrów deszczu na metr kwadratowy. Tak obfite opady spowodowały liczne podtopienia i osuwiska. Jak przewidują służby meteorologiczne, aura pozostanie trudna co najmniej do środy.

Deszcz zatopił lotnisko, kilka dróg, autostrady. Nie przestaje lać

Deszcz zatopił lotnisko, kilka dróg, autostrady. Nie przestaje lać

Źródło:
Reuters, NWS

Osuwisko zeszło na wioskę w Afganistanie, niszcząc 20 domów i grzebiąc ich mieszkańców pod zwałami śniegu i błota. Do katastrofy doszło za sprawą ulew i śnieżyc, które nawiedziły region. W katastrofie mogło zginąć nawet 25 osób, zaś akcja ratunkowa okazała się bardzo trudna.

Osuwisko pogrzebało domy, ratownicy nie mogli dotrzeć na miejsce. Nie żyje 25 osób

Osuwisko pogrzebało domy, ratownicy nie mogli dotrzeć na miejsce. Nie żyje 25 osób

Źródło:
Reuters, PAP, Al Arabiya, Daily Sabah

Zbyt duża ilość białka w diecie może szkodzić tętnicom. Amerykańscy naukowcy przeprowadzili analizę z której wynikło, że spożywanie ponad 22 procent kalorii pochodzących z białek może zaburzać działanie niektórych komórek odpornościowych i prowadzić do miażdżycy.

Zbyt dużo białka w diecie może "zatykać" tętnice

Zbyt dużo białka w diecie może "zatykać" tętnice

Źródło:
PAP

Samiec wilka pokonał trasę z zachodnich Niemiec do Hiszpanii. Jak wynika z analizy odchodów, zwierzę przeszło co najmniej 1240 kilometrów, co jest najdłuższą udokumentowaną podróżą przedstawiciela tego gatunku. Takie długie wyprawy wśród wilków nie są wcale przypadkiem.

Wilk pokonał trasę z Niemiec do Hiszpanii

Wilk pokonał trasę z Niemiec do Hiszpanii

Źródło:
Reuters, Generalitat de Catalunya

Najjaśniejszy kwazar we Wszechświecie został zidentyfikowany przez badaczy. Obiekt ma średnicę siedmiu lat świetlnych, a w jego centrum znajduje się czarna dziura pożerająca każdego dnia tyle materii, ile znajduje się w naszym Słońcu.

Jest 500 bilionów jaśniejszy od Słońca, a jego czarna dziura rośnie w rekordowym tempie

Jest 500 bilionów jaśniejszy od Słońca, a jego czarna dziura rośnie w rekordowym tempie

Źródło:
ESO

Poznanie składu chemicznego smogu może ułatwić walkę z zanieczyszczeniami powietrza. Amerykańscy naukowcy przeanalizowali dane z lat 2006-2020 dotyczące pyłów zawieszonych PM2,5 i odkryli, że ich stężenie uległo zmniejszeniu, a lokalnie zmienił się również skład zanieczyszczeń. Poznanie tych zależności może wpłynąć na stworzenie regionalnych strategii poprawy jakości powietrza.

Aby skutecznie walczyć ze smogiem, trzeba znać jego skład

Aby skutecznie walczyć ze smogiem, trzeba znać jego skład

Źródło:
UNC Chapel Hill, New York Times

Ostatnie liczenie żubrów w Puszczy Białowieskiej wykazało, że na wolności żyje tam ponad 60 żubrów więcej niż rok temu. Dane pozyskano dzięki trwającym dwa dni obserwacjom.

Ile żubrów żyje w Puszczy Białowieskiej?

Ile żubrów żyje w Puszczy Białowieskiej?

Źródło:
PAP

Wygląda na to, że zima w Polsce już się poddała. Jaka będzie druga połowa lutego i początek marca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: kolejna fala ciepła. Czy mróz powróci?

Pogoda na 16 dni: kolejna fala ciepła. Czy mróz powróci?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Występująca w południowej Brazylii żaba Brachycephalus pulex jest nie tylko najmniejszym żyjącym płazem, ale również najmniejszym kręgowcem na świecie - twierdzą naukowcy z brazylijskiej uczelni Universidade Estadual de Santa Cruz.

To prawdopodobnie najmniejszy kręgowiec na świecie

To prawdopodobnie najmniejszy kręgowiec na świecie

Źródło:
phys.org

Poniedziałek przyniósł w Sydney gwałtowną pogodę. W promieniu 100 kilometrów od miasta odnotowano ponad 75 tysięcy uderzeń piorunów. Cztery osoby, w tym nastolatek, zostały rażone piorunem i trafiły do szpitala z poparzeniami.

Stali pod drzewem, piorun uderzył. Cztery osoby ranne

Stali pod drzewem, piorun uderzył. Cztery osoby ranne

Źródło:
The Guardian

Puma zaatakowała grupę pięciu rowerzystów na jednym ze szlaków w stanie Waszyngton. Jedna osoba została ranna i trafiła do szpitala. W okolicy znajdował się także drugi osobnik tego gatunku zwierząt - trwają jego poszukiwania.

Puma zaatakowała rowerzystów na szlaku

Puma zaatakowała rowerzystów na szlaku

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Trąba wodna pojawiła się w niedzielę w rejonie południowej Florydy w USA. Zjawisko zostało uchwycone na nagraniu. Widać na nim, jak wirujący słup unosi się nad powierzchnią wody.

Trąba wodna wirowała w rejonie Florydy

Trąba wodna wirowała w rejonie Florydy

Źródło:
Reuters