IMGW wydał alerty hydrologiczne pierwszego stopnia. Zagrożenie pojawiło się w związku z burzami, którym towarzyszyć mogą ulewne opady deszczu. W części regionów nadal jednak obserwowana jest susza hydrologiczna. Sprawdź, gdzie sytuacja może być niebezpieczna.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia w trzystopniowej, rosnącej skali.
Alerty IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia obowiązują na terenie województw:
- podlaskiego, w niemal całym województwie, z wyjątkiem zlewni na południowym zachodzie;
- lubelskiego, bez zlewni na krańcach zachodnich regionu;
- podkarpackiego, w zlewniach położonych na wchodzie województwa.
W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych.
Ostrzeżenie wydano w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich).
Na Podlasiu alerty wygasną o godz. 8 w niedzielę, a w pozostałych regionach o godz. 18 w sobotę.
Susza hydrologiczna w części kraju
Synoptycy IMGW ostrzegają także, że w części kraju utrzymuje się susza hydrologiczna. Sytuacja najpoważniej wygląda na zachodzie kraju - konkretnie w województwach lubuskim, dolnośląskim i zachodniopomorskim. Niepokojąco niski poziom wód odnotowywany jest także w niektórych regionach woj. wielkopolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.
Czym jest alarm hydrologiczny pierwszego stopnia
Ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia oznacza zagrożenie umiarkowane. Stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock