Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnymi porywami wiatru. SMS-y z ostrzeżeniami wysłano do osób przebywających na terenie sześciu województw. Służby ostrzegają o możliwych przerwach w dostawie prądu i przypominają, jak zabezpieczyć się przed wichurą
"Uwaga! Jutro i pojutrze (24/25.01) prognozowany silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - SMS-y z ostrzeżeniem zostały wysłane we wtorek po południu do osób przebywających na terenie województw:
- pomorskiego;
- zachodniopomorskiego;
- wielkopolskiego;
- lubuskiego;
- dolnośląskiego;
- kujawsko-pomorskiego (powiaty: aleksandrowski, bydgoski, Bydgoszcz, chełmiński, golubsko-dobrzyński, Grudziądz, grudziądzki, inowrocławski, mogileński, nakielski, radziejowski, sępoleński, świecki, Toruń, toruński, tucholski, wąbrzeski i żniński).
Jak podało RCB, prognozuje się wystąpienie silnego wiatru z południowego zachodu i zachodu, którego porywy mogą osiągać nawet 110 kilometrów na godzinę. Lokalnie możliwe są także burze.
Jak zabezpieczyć się przed wichurą
Eksperci przypominają, aby usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr. Ponadto zalecają, by przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były stały pod drzewami. Dodatkowo uczulają, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz, a także aby przygotować zastępcze oświetlenie, bo wiatr może uszkodzić linie energetyczne.
Dodają też, aby uważać podczas jazdy samochodem, ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, a przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń o ryzyku zdmuchnięcia samochodu.
Czym jest alert RCB
Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.
Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.
Źródło: RCB, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock