Zaćmienie Księżyca, towarzyszące październikowej pełni, można dostrzec na niebie dzisiejszego wieczoru. To zaćmienie półcieniowe, co oznacza, że "zniknie" tylko wycinek tarczy Srebrnego Globu. Wyjaśniamy, o której godzinie i gdzie warunki do obserwacji tego zjawiska są najlepsze.
W nocy z 28 na 29 października warto spojrzeć w stronę Księżyca. Niebo nad Polską rozświetli Krwawa Pełnia, zwana również Pełnią Myśliwych. W tym roku zbiegnie się ona z częściowym, półcieniowym zaćmieniem tarczy naszego naturalnego satelity.
Zaćmienie Księżyca. Kiedy będzie widoczne
Początek zjawiska nastąpił o godzinie 20.02 w formie zaćmienia półcieniowego. O godz. 21.35 tarcza Księżyca zaczęła wchodzić w cień Ziemi, a faza za maksymalna nastąpiła o godz. 22.15. Widowisko zakończy się około godz. 00.26.
Co z pogodą?
Pogoda na przeważającym obszarze Polski nie sprzyja obserwacjom. Niebo w większości jest zachmurzone. Jak wyjaśniła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, nad naszym krajem przebiega w sobotę strefa frontu atmosferycznego, która rozciąga się nad wieloma regionami i przemieszcza się w kierunku północnym.
W godzinach wieczornych wszędzie możliwe są przejaśnienia, ale najbardziej uprzywilejowane do obserwacji zaćmienia są osoby znajdujące się na Śląsku, w Małopolsce oraz na Podkarpaciu. Tam chmury na dłużej mają odsłaniać niebo, dzięki czemu szanse na dostrzeżenie Srebrnego Globu są największe.
Zaćmienia chodzą parami
- Zaćmienia lubią chodzić parami. To potwierdza się i tym razem - mówił astronom Jerzy Rafalski z Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium w Toruniu.
Niedawno - 14 października - w Ameryce Północnej i Południowej można było obserwować obrączkowe zaćmienie Słońca. Teraz miłośnicy astronomii czekają na zaćmienie Księżyca.
- To (chodzenie zaćmień parami - przyp. red.) wynika z faktu, że Księżyc potrzebuje około miesiąca, aby okrążyć całkowicie Ziemię. Gdy mieliśmy zaćmienie Słońca, Księżyc był pomiędzy Ziemią a Słońcem. Po prawie dwóch tygodniach pokona połowę orbity i znajdzie się po przeciwnej stronie Ziemi, a ona, oświetlana przez Słońce, rzuci cień na swojego naturalnego satelitę - mówił ekspert.
Jedna ósma tarczy
- Dolna, lewa część tarczy Księżyca będzie nieco ciemniejsza, jakby "wygryziona", choć Księżyc będzie w pełni. Ziemski cień w zasadzie liźnie powierzchnię Księżyca, bo zakryte będzie jedynie około jednej ósmej tarczy - opisał astronom.
Warto zwrócić uwagę na kształt ziemskiego cienia, który zakryje Księżyc. - Jeśli się dobrze przyjrzeć, to widać, że to fragment okręgu. Dawno temu pierwsi obserwatorzy nieba w ten między innymi sposób zrozumieli, że Ziemia jest kulą - zauważył Rafalski.
Źródło: PAP, timeanddate.com, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock