Wikingowie mogli podróżować z psami, końmi, świniami. Naukowcy znaleźli pierwszy dowód

Autor:
kw//rzw
Źródło:
PAP, journals.plos.org
Białystok. Pracownik muzeum znalazł unikatowy średniowieczy miecz w typie broni Wikingów (materiał z 2.09.2022)
Białystok. Pracownik muzeum znalazł unikatowy średniowieczy miecz w typie broni Wikingów (materiał z 2.09.2022)Wojciech Hryń/ Muzeum Wojska w Białymstoku
wideo 2/4
Wojciech Hryń/ Muzeum Wojska w BiałymstokuBiałystok. Pracownik muzeum znalazł unikatowy średniowieczy miecz w typie broni Wikingów (materiał z 2.09.2022)

Wikingowie od IX wieku mogli zabierać ze sobą na wyprawy żywe zwierzęta, w tym konie i psy. Do takiego wniosku doszedł międzynarodowy zespół naukowców, który przeanalizował szczątki znalezione w miejscu pochówku w angielskim hrabstwie Derbyshire. Wyniki, jakie uzyskano, to - podkreślają badacze - pierwszy dowód takiej praktyki.

Konie, psy i inne zwierzęta - z takim inwentarzem wikingowie przemierzali Morze Północne i lądowali na Wyspach Brytyjskich. Do takich wniosków doszedł międzynarodowy zespół naukowców po badaniach szczątków z hrabstwa Derbyshire w środkowej Anglii. Zwierzęta te miały towarzyszyć wikingom w wyprawach co najmniej od IX wieku. Wyniki analiz opublikowane zostały na łamach czasopisma naukowego "Plos One".

Tajemnice pochówku w Derbyshire

Zgodnie ze źródłami historycznymi wielka armia wikingów wylądowała w 873 r. w pobliżu Heath Wood w Derbyshire. W okolicy tej znajduje się 59 pochówków, badanych już w latach 40. i 50. XX w. Chociaż fakt kremacji sugerował skandynawskie wpływy, to jednak dotąd nie ustalono, skąd pochodzili pogrzebani tam ludzie. Udało się to dopiero teraz, dzięki najnowszym badaniom.

Naukowcy brytyjscy i belgijscy przeanalizowali próbki szczątków trojga ludzi (dwóch dorosłych i dziecka) oraz konia, psa i prawdopodobnie świni pod kątem poziomu strontu (pierwiastka chemicznego z grupy berylowców). Profil proporcji strontu w szczątkach można dopasować do podobnego profilu w glebie i skałach na wybranym obszarze.

Różne historie, jeden grób

Ustalono, że profil obecności strontu u jednego z dorosłych i u zwierząt różnił się od lokalnego, podczas gdy u pozostałych osób był z nim zgodny. Oznacza to, że z pochowanymi ludźmi wiążą się zupełnie inne historie ich pochodzenia, a przynajmniej jeden z nich oraz zwierzęta przybyli prawdopodobnie ze Skandynawii w IX wieku.

Analizy zwróciły uwagę na fakt, że wikingowie mogli zabierać ze sobą na morskie wyprawy żywe zwierzęta. Jest to pierwszy dowód takiej praktyki. Ustalenie to może zmodyfikować dotychczasowe przekonanie, oparte na świadectwach kronikarzy, którzy utrzymywali, że konie, jakimi wikingowie poruszali się po lądzie, były rekwirowane mieszkańcom podbijanych terenów.

Autor:kw//rzw

Źródło: PAP, journals.plos.org

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości