W jakiej epoce geologicznej żyjemy? Na pewno nie w antropocenie. O tym, by nie wskazywać antropocenu jako nowej epoki geologicznej, zdecydowali naukowcy z Międzynarodowej Unii Nauk Geologicznych.
Z geologicznego punktu widzenia żyjemy w piętrze megalajańskim epoki holocenu w okresie czwartorzędu - i tak od 4,2 tysięcy lat. Od pewnego czasu wśród naukowców trwa jednak dyskusja, czy podział ten wciąż odzwierciedla obecny stan rzeczywistości. Część badaczy opowiadała się za wprowadzeniem nowej epoki, która podkreślałaby głębokie zmiany, do jakich doszło na Ziemi w wyniku działalności człowieka. Nosiłaby ona miano antropocenu, od greckiego słowa oznaczającego człowieka. W tym tygodniu Międzynarodowa Unia Nauk Geologicznych (IUGS) oficjalnie opowiedziała się przeciwko nowej epoce.
Niejasne początki
Wniosek został odrzucony przez członków Podkomisji ds. Stratygrafii Czwartorzędu, której zadaniem była ocena dowodów na zasadność wprowadzenia antropocenu do podziału dziejów Ziemi. Jednym z nich były pomiary wykonane w rejonie jeziora Crawford w kanadyjskim Ontario. W osadach dennych tego zbiornika zapisane zostały ślady działalności człowieka - od pierwszych upraw w XIV wieku, przez cząsteczki sadzy z XIX, wieku po obecność radioaktywnego plutonu z lat 50. XX wieku.
W trwającej 15 lat dyskusji opracowana została definicja antropocenu jako epoki, która rozpoczęła się w połowie XX wieku wraz z rozpoczęciem testów nuklearnych na wielką skalę. Dla wielu naukowców okazała się ona jednak zbyt uproszczona i pomijająca inne ważne wydarzenia w historii ludzkości, w tym powstanie rolnictwa, kolonizację kontynentów czy wreszcie rewolucję przemysłową.
Głosowanie nad przyjęciem antropocenu jako epoki miało miejsce we wtorek. Propozycja została odrzucona 66 procentami głosów. David Harper z Uniwersytetu w Durham, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Stratygrafii, potwierdził, że na tym etapie wniosek nie pójdzie dalej. Gdyby propozycja została przyjęta, kolejnym etapem byłoby głosowanie wśród ekspertów Międzynarodowego Komitetu Stratygrafii.
"Spore rozczarowanie"
Colin Waters z brytyjskiego Uniwersytetu w Leicester, który kierował pracami grupy operacyjnej ds. antropocenu, przekazał w rozmowie z portalem CNN, że wynik głosowania był "bardzo rozczarowujący".
Jeden z przeciwników wprowadzenia nowej epoki geologicznej w obecnej definicji, Jan Piotrowski z Uniwersytetu Aarhus w Danii, przekazał, że ludzki wpływ na życie na Ziemi jest doskonale widoczny w zapisie geologicznym i taki pozostanie. "To do ludzi, którzy przyjdą po nas, będzie należała decyzja, jak to sklasyfikować" - powiedział.
Źródło: CNN, NY Times
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock