Na malezyjskiej wyspie Borneo naukowcy odkryli nowy gatunek rośliny zwanej dzbanecznikiem. Ma ona liście pokryte włoskami przypominającymi futro orangutana. Znaleziono tylko 39 okazów.
Dzbanecznik (Nepenthes) to rodzaj mięsożernych roślin pnących, należący do rodziny dzbanecznikowatych (Nepenthaceae). Ich szczególną cechą są dzbanki - pułapki, które chwytają i trawią owady oraz drobne zwierzęta. W przypadku niektórych dzbaneczników do dzbanków trafiają również odchody zwierząt i resztki roślinne. Najwięcej gatunków dzbaneczników występuje na wyspach Borneo i Sumatra, szczególnie w lasach deszczowych.
I właśnie na porośniętej lasem górze w stanie Sabah w północno-wschodniej części wyspy Borneo odkryto nowy gatunek Nepenthes pongoides, który nie tylko należy do największych z dotychczas odkrytych, ale również jest wyjątkowo owłosiony.
Nazwany na cześć orangutana
Spodnią stronę jego liści pokrywa rudawe "futro", przypominające kolorem sierść orangutana borneańskiego (Pongo pygmaeus). Dlatego odkrywcy postanowili nazwać roślinę na cześć tej miejscowej małpy.
Odkrywcy - Alastair Robinson z Royal Botanic Gardens w Melbourne w Australii i jego współpracownicy - podczas dwóch wypraw znaleźli tylko 39 egzemplarzy rośliny, co sugeruje, że gatunek ten jest rzadki i może być zagrożony wyginięciem.
Poszukiwane na czarnym rynku
Ze względu na efektowne dzbanki dzbaneczniki są bardzo poszukiwane na czarnym rynku ogrodniczym. W przypadku nowo opisanego gatunku dzbanki mają długość do 45 centymetrów i mogą pomieścić ponad dwa litry wody. Jak zaznaczył Robinson, jeszcze przed dotarciem badaczy na miejsce istniały dowody na to, że przebywali w tym rejonie nielegalni poszukiwacze roślin i kradli okazy, ponieważ dzbaneczniki były wystawiane na sprzedaż w internecie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Sabah Biodiversity Centre