Nanokryształy kontra komary. Przed owadami ochroni nas chemiczny kamuflaż

Źródło:
The Guardian, PNAS Nexus, tvnmeteo.pl
Sposoby na komary (wideo z 2014 roku)
Sposoby na komary (wideo z 2014 roku)tvn24
wideo 2/6
Sposoby na komary (wideo z 2014 roku)tvn24

Nanokryształy celulozy mogą służyć do odstraszania komarów. Naukowcy z Izraela wytworzyli żel, który po nałożeniu na skórę sprawiał, że owady prawie nie zwracały uwagi na człowieka. Badacze podkreślają, że taki typ chemicznego kamuflażu może być aktywny znacznie dłużej niż konwencjonalne repelenty.

Komary to najbardziej zabójcze zwierzęta na świecie. Przenoszą wiele śmiertelnych chorób, w tym malarię i żółtą gorączkę, jak również wirusa zika, niebezpiecznego dla kobiet w ciąży. Oblicza się przy tym, że 20 procent ludzkiej populacji, ze względu na cechy osobnicze, jest narażone na ponadprzeciętnie dużą liczbę ukąszeń. Przed ugryzieniami najskuteczniej chronią substancje chemiczne, jednak ochrona, jaką one dają, nie zawsze okazuje się wystarczająca, jako że związki te mają ograniczony zasięg działania i szybko się ulatniają.

Naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie są bliscy zaproponowania nowego sposobu odstraszania uciążliwych owadów. Wynikami swych badań podzielili się na łamach czasopisma "PNAS Nexus".

>>>Sprawdź także: Jak ugryźć komara? Odpowiedzi na pytania, które wstydzisz się zadać

Na własnej skórze

Głównym składnikiem nowatorskiego preparatu jest celuloza, a właściwie jej przekształcona forma. Ta powszechnie występująca cząsteczka pochodzenia roślinnego po potraktowaniu kwasem siarkowym tworzy nanokryształy, z których następnie powstają mocne, przezroczyste błony ochronne. Po zmieszaniu z wodą i niewielką ilością gliceryny nanokryształy takie mogą być nakładane na skórę w formie żelu.

Aby przetestować skuteczność nanokryształów, jeden z autorów badania włożył pokryte cienką warstwą żelu dłonie na 10 minut do pudełka z samicami komarów egipskich (Aedes aegypti). Jak się okazało, substancja zmniejszyła żerowanie owadów o 80 procent. Co ciekawe, żel nie stanowił fizycznej bariery, ale funkcjonował jako chemiczny "kamuflaż", ukrywając przed owadami lotne związki organiczne emanujące z ludzkiej skóry i utrudniając im namierzenie celu.

Naukowcy przeprowadzili testy różnych kombinacji substancji mających odstraszać owady. Największą skutecznością wykazały się nanokryształy celulozy nasycone indolem - organicznym związkiem aromatycznym działającym jako repelent. Pokryta taki żelem skóra (do tych badań zastosowano syntetyczną) była 99,4 procent razy rzadziej kąsana niż próbka kontrolna.

Komar egipski (Aedes aegypti)pongmoji/Adobe Stock

Może powstawać z odpadów

Autorzy badania podkreślili, że przed wprowadzeniem żelu z nanokryształami do powszechnego użytku substancja musi przejść dodatkowe testy.

Są jednak dobrej myśli. "Połączenie nanokryształów i repelentów będzie miało dłuższą skuteczność i większy zakres działania niż inne produkty dostępne obecnie na rynku" - zapewnił w rozmowie z brytyjskim "Guardianem" Jonathan Bohbot, współautor artykułu.

Naukowcy zauważyli, że do pozyskiwania celulozy - głównego surowca wykorzystywanego do produkcji nowego żelu - można wykorzystać materiały odpadowe. Jej źródłem mogą być przykładowo resztki z przemysłu drzewnego, a także odpady spożywcze i papierowe.

PAP

Autorka/Autor:as//rzw

Źródło: The Guardian, PNAS Nexus, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: pongmoji/Adobe Stock

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W poniedziałek 21.07 grzmi w części kraju. Wyładowaniom atmosferycznym towarzyszą intensywne opady deszczu, miejscami może spaść grad. Sprawdź, gdzie mieć się na baczności.

Gdzie jest burza? Miejscami występują ulewy

Gdzie jest burza? Miejscami występują ulewy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli wtorek, 22.07. W nocy w większości Polski popada, a w niektórych miejscach zagrzmi. Za dnia w wielu rejonach kraju również będzie deszczowo i burzowo. Słupki rtęci pokażą do 28 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - wtorek, 22.07. Noc z deszczem, burzami i zamgleniami

Pogoda na jutro - wtorek, 22.07. Noc z deszczem, burzami i zamgleniami

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niż Isaac ze strefą chłodnego frontu przyniesie do Polski liczne burze, które będą nawiedzać kraj w kolejnych dniach. Za frontem do Polski napłynie chłodniejsze powietrze polarne znad Atlantyku, przez co temperatura spadnie o kilka stopni.

Pogoda na 5 dni. Za frontem napłynie do nas chłodniejsze powietrze

Pogoda na 5 dni. Za frontem napłynie do nas chłodniejsze powietrze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Włosi mierzą się z trudną pogodą, która wyraźnie dzieli kraj. Południe i centrum doświadczają potwornych upałów, a na na północy szaleją burze, które przynoszą ze sobą ulewy, grożące podtopieniami i osuwiskami. Taka sytuacja potrwa już kilka dni.

Włoski but podzielony. Jedni będą "umierać z gorąca", inni zmierzą się z burzami

Włoski but podzielony. Jedni będą "umierać z gorąca", inni zmierzą się z burzami

Źródło:
Reuters, RaiNews

W słoneczne dni warto unikać kontaktu z niektórymi roślinami. Wśród nich jest między innymi seler, popularny składnik dań.

Ekspert: wystrzegaj się tych roślin, jeśli planujesz przebywać na słońcu

Ekspert: wystrzegaj się tych roślin, jeśli planujesz przebywać na słońcu

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed upałami i burzami, którym w niektórych miejscach będą towarzyszyć intensywne opady deszczu. Eksperci wydali alarmy pierwszego i drugiego stopnia.

 Burze, a po nich jednostajne ulewy. Ostrzeżenia IMGW

Burze, a po nich jednostajne ulewy. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w poniedziałek w związku z prognozowanymi gwałtownymi burzami wysłało SMS-owe ostrzeżenia. Otrzymali je odbiorcy sieci komórkowych, przebywający na terenie kilku województw.

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Źródło:
RCB

W niedzielę Francję nawiedziły burze, którym towarzyszył bardzo silny wiatr. Zrywał on dachy i powalał drzewa. W wyniku gwałtownej pogody jedna osoba została ranna. Część kraju pozostaje objęta pomarańczowymi alarmami.

Wiatr porwał ławkę, ta wylądowała w basenie

Wiatr porwał ławkę, ta wylądowała w basenie

Źródło:
Enex, The Connexion

Pod koniec miesiąca czeka nas aura zimniejsza niż zwykle o tej porze roku. Jakie jeszcze niespodzianki przyniosą kolejne dni? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: chłód wróci jeszcze w lipcu

Pogoda na 16 dni: chłód wróci jeszcze w lipcu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewne deszcze i powodzie zbierają śmiertelne żniwo w Korei Południowej. W wyniku skutków żywiołu zginęło już 18 osób, trwają poszukiwania zaginionych. Woda uszkodziła tysiące dróg i budynków.

"Ziemia zapadła się pode mną, woda sięgała do szyi"

"Ziemia zapadła się pode mną, woda sięgała do szyi"

Źródło:
BBC, Reuters

Sławosz Uznański-Wiśniewski obecnie przechodzi proces rehabilitacji w niemieckiej Kolonii. W mediach społecznościowych poinformował, że już za kilka dni wróci do kraju. Pobyt w Polsce nie będzie jednak zbyt długi.

Wiadomo, kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski wróci do Polski

Wiadomo, kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski wróci do Polski

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Kosmiczne drożdże, które przyleciały razem ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim z powrotem na Ziemię, od dzisiaj będą badane przez grupę polskich naukowców. Wyniki badań mogą zrewolucjonizować wiele obszarów wiedzy.

Wysłali w kosmos drożdże z genem z niesporczaka. Teraz otworzyli przesyłkę

Wysłali w kosmos drożdże z genem z niesporczaka. Teraz otworzyli przesyłkę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na zachodzie Hiszpanii służby zmagają się z dużym pożarem lasu. Ewakuowano kilkaset osób. Lokalne władze twierdzą, że przyczyną może być celowe podpalenia. Trwa poszukiwanie sprawcy.

Walczą z potężnym pożarem. Ewakuacja kilkuset osób

Walczą z potężnym pożarem. Ewakuacja kilkuset osób

Źródło:
PAP, El Mundo

Tajfun Wipha uderzył w niedzielę w Hongkong. Żywioł doprowadził do paraliżu komunikacyjnego - odwołano loty, zawieszono kursowanie pociągów i promów. Następnie dotarł do chińskiej prowincji Guangdong i stał się burzą tropikalną.

Kilkaset powalonych drzew, zalane ulice. Tajfun Wipha uderzył

Kilkaset powalonych drzew, zalane ulice. Tajfun Wipha uderzył

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, South China Morning Post, CNN

Powódź, która była następstwem intensywnych opadów deszczu, nawiedziła w sobotę Silver Spring w stanie Maryland. Służby uratowały dziesiątki osób uwięzionych w zalanych samochodach.

Ulice zmieniły się w rwące potoki

Ulice zmieniły się w rwące potoki

Źródło:
FOX Weather, The New York Times, Patch.com

Coraz gorętsze i suchsze lata w Polsce sprawiają, że ryzyko pożarów rośnie z roku na rok. Zdaniem dr Kamila Leziaka z Uniwersytetu Warszawskiego jeśli zmiany klimatu nie zostaną powstrzymane, za kilka dekad Polska może doświadczać fal upałów i katastrofalnych pożarów na skalę znaną dziś z Kalifornii czy Australii.

Za kilka dekad polskie pożary mogą przypominać kalifornijskie

Za kilka dekad polskie pożary mogą przypominać kalifornijskie

Źródło:
PAP

Do serii trzęsień ziemi doszło w pobliżu rosyjskiej Kamczatki. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 7,4 i 6,6. W regionie od Kamczatki po Hawaje obowiązywało ostrzeżenie przed tsunami.

Ziemia zatrzęsła się w Rosji, w Stanach wydano alarm przed tsunami

Ziemia zatrzęsła się w Rosji, w Stanach wydano alarm przed tsunami

Źródło:
PAP, USGS

W prywatnym rumuńskim zoo Arca lui Noe urodził się legrys, czyli hybryda lwa i tygrysa. Zwierzę stało się miejscową atrakcją turystyczną. Jego narodziny budzą kontrowersję wśród organizacji zajmujących się prawami zwierząt.

W rumuńskim zoo przyszedł na świat legrys

W rumuńskim zoo przyszedł na świat legrys

Źródło:
Reuters

Ekstremalne upały nawiedziły północno-zachodnie Chiny. W Turfanie temperatura powierzchni ziemi wzrosła aż do 63 stopni Celsjusza. Skwar dotyka nie tylko tego regionu - w całym kraju fala gorąca utrudnia codzienne życie i zagraża funkcjonowaniu kluczowych sektorów gospodarki.

63 stopnie Celsjusza przy gruncie. Przez skwar stanęły fabryki

63 stopnie Celsjusza przy gruncie. Przez skwar stanęły fabryki

Źródło:
Reuters, The Independent

Radżastan w Indiach nawiedziły gwałtowne ulewy, które doprowadziły do podtopień. W sobotę szczególnie trudna sytuacja panowała w mieście Adźmer, gdzie woda zamieniła ulice w rwące strumienie, a pobliskie jezioro się przelało. W okolicach miasta doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęły trzy kobiety.

Ulice jak rwące strumienie. Utonęły trzy młode kobiety

Ulice jak rwące strumienie. Utonęły trzy młode kobiety

Źródło:
Reuters, Times of India, economictimes.indiatimes.com

W sobotę w wietnamskiej zatoce Ha Long wiał porywisty wiatr, który wywrócił łódź turystyczną. W wyniku tego zdarzenia zginęło 37 osób - podały państwowe media. Trwają poszukiwania zaginionych.

Wiatr wywrócił łódź turystyczną. Wzrósł bilans ofiar

Wiatr wywrócił łódź turystyczną. Wzrósł bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, AFP, BBC

Sobota przyniosła części kraju burze. Na Podlasiu pojawił się lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Zalążek trąby powietrznej na Podlasiu

Zalążek trąby powietrznej na Podlasiu

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Po 24 godzinach walki strażacy opanowali pożar lasu na południu Francji w okolicy Marsylii. W piątek wieczorem władze poinformowały, że ogień już się nie rozprzestrzenia.

Pogoda pomogła opanować duży pożar lasu

Pogoda pomogła opanować duży pożar lasu

Źródło:
PAP, Reuters

Psy coraz częściej mają do czynienia z telewizją i nie pozostają wobec niej obojętne, co więcej - w zależności od charakteru reagują na nią inaczej. Naukowcy z USA zbadali zwyczaje psów oglądających telewizję i opublikowali swoje obserwacje w czasopiśmie "Scientific Reports".

Zbadano to, jak psy oglądają telewizję

Zbadano to, jak psy oglądają telewizję

Źródło:
phys.org

W drugiej połowie lipca zanosi się w Polsce na więcej pochmurnych i deszczowych dni niż upalnych i słonecznych. Klin gorąca wsuwający się w najbliższych dniach w nasz rejon Europy przyniesie wzrosty temperatury powyżej 30 stopni, ale daleko im będzie do szalonych 38-40 stopni wyliczanych jeszcze przez modele pogodowe tydzień temu.

Co z tym deszczem? Mamy lipiec jak przed laty, ale tylko pozornie

Co z tym deszczem? Mamy lipiec jak przed laty, ale tylko pozornie

Źródło:
TVN24+

"Dobrze, że już koniec tej żenady i mistyfikacji nakręconej gdzieś w studiu" - wbrew pozorom nie jest to recenzja kiepskiego filmu klasy B, a jeden z wielu komentarzy dotyczących misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. W sieci nie brakuje zwolenników teorii spiskowych zakładających, że lot Polaka w kosmos był jednym wielkim oszustwem. Filmy ukazujące rzekome oszustwo cieszą się dużą popularnością w serwisach społecznościowych.

Lot to "mistyfikacja" i "fikcja", astronauta jest "aktorem". Fake newsy wokół misji Polaka

Lot to "mistyfikacja" i "fikcja", astronauta jest "aktorem". Fake newsy wokół misji Polaka

Źródło:
TVN24+

Zanieczyszczenie powietrza związane z gotowaniem zagraża około miliardowi mieszkańców Afryki. Jak wynika z raportu opublikowanego przez Międzynarodową Agencję Energetyczną, przygotowywanie posiłków na otwartym ogniu lub w prymitywnych piecach rokrocznie może przyczyniać się do ponad 800 tysięcy przedwczesnych zgonów.

Gotowanie, które truje miliard ludzi. "Jedna z największych niesprawiedliwości"

Gotowanie, które truje miliard ludzi. "Jedna z największych niesprawiedliwości"

Źródło:
AFP, phys.org

Największy marsjański meteoryt znaleziony na Ziemi trafił na aukcję i znalazł nowego właściciela za ponad 5 milionów dolarów. Tak wysoka cena wynika z kilku czynników.

Ponad pięć milionów dolarów za kawałek Marsa na Ziemi

Ponad pięć milionów dolarów za kawałek Marsa na Ziemi

Źródło:
PAP