W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Stanisława Lema, jednego z najbardziej poczytnych pisarzy science fiction na świecie. Z tej okazji astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej Thomas Pesquet dokonał upamiętnienia polskiego pisarza na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nagrał wideo, które opublikowała Polska Fundacja Fantastyki Naukowej.
Z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Thomas Pesquet w specjalnym wideo nagranym na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) dokonał upamiętnienia polskiego twórcy i jego wpływu na świat kultury oraz nauki. Do tego wydarzenia doszło dzięki współpracy ESA z Polską Fundacją Fantastyki Naukowej. Jak przekazała fundacja, to wydarzenie bezprecedensowe, bo wcześniej żaden Polak nie został w ten sposób uhonorowany.
Stanisław Lem. Thomas Pesquet uhonorował jego urodziny
"Realizując to przedsięwzięcie przez cały czas czuliśmy ogromne wsparcie i zaangażowanie ESA. Astronauci na stacji kosmicznej są zapracowani, ich czas jest bardzo cenny. Podobnie jak cenne są zasoby komunikacyjne, potrzebne do transmisji danych z orbity. Tym bardziej pokazuje to skalę zaangażowania Europejskiej Agencji Kosmicznej w nasz projekt" - przekazała Fundacja.
Jak podała Fundacja, wsparcie udzielone przez tę międzynarodową organizację krajów europejskich, której celem jest eksploracja i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej, wynikało między innymi stąd, że Stanisław Lem jest jednym z tych światowych klasyków fantastyki naukowej, których twórczość nie tylko dawała rozrywkę wielbicielom kosmicznych przygód, ale także inspirowała młodych ludzi do zainteresowania się nauką. "Wielu naukowców, także tych, którzy dziś tworzą ESA, nie rozwinęłoby swoich karier, gdyby nie impuls, który niegdyś dała im literatura science fiction: marzenie, aby poznawać świat aż do jego najdalszych granic. A poznając świat - poznawać samego siebie" - dodali przedstawiciele Fundacji.
Stanisław Lem. Twórczość
Stanisław Lem urodził się 12 lub 13 września 1921 we Lwowie, a zmarł 27 marca 2006 w Krakowie. Był pisarzem science fiction, filozofem, futurologiem oraz krytykiem. Z wykształcenia lekarz. Poruszał w swojej twórczości kwestie natury człowieka i jego miejsca we wszechświecie. Jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem. Jego nazwiskiem nazwano planetoidę 3836 Lem. Sejm ustanowił rok 2021 Rokiem Stanisława Lema.
- Jeden z najwybitniejszych polskich prozaików XX wieku, który zyskał uznanie światowe i który w gruncie rzeczy miał ambicję tworzenia wielkiej literatury mówiącej o człowieku - powiedział o Lemie krytyk literacki, prof. Jacek Trznadel. Jego zdaniem Lem pokazywał, że człowiek gdziekolwiek by był, w jakiejkolwiek epoce, pozostaje tym samym człowiekiem. Częściowo niesłusznie przypisywano Lema do kategorii science fiction i futurologii, bo jemu wszystkie te maski przyszłościowe służyły tylko jako pewien typ przypowiastek filozoficznych. Te wszystkie jego futurystyczne elementy (…) są to maski teraźniejszości, które poprzez pewien sposób udziwniania ukazują, że człowiek staje wciąż przed takimi samymi problemami - dodał profesor Trznadel.
Źródło: PFFN, tvnmeteo.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Polska Fundacja Fantastyki Naukowej