Roje pszczół mogą zmieniać pogodę? Generują dużo energii elektrycznej. Badania naukowców z Wielkiej Brytanii

Źródło:
livescience.com, tvnmeteo.pl
Dlaczego pszczoły są nam potrzebne
Dlaczego pszczoły są nam potrzebnetvn24
wideo 2/5
Dlaczego pszczoły są nam potrzebnetvn24

Rój pszczół wytwarza wokół siebie tak dużo energii elektrycznej, że ma potencjał wpływania na lokalną pogodę - twierdzą brytyjscy naukowcy. Ustalili oni, że rój może stworzyć w powietrzu napięcie elektryczne osiem razy większe niż chmura burzowa.

Naukowcy zmierzyli pola elektryczne wokół uli pszczoły miodnej (Apis mellifera). Okazało się, że owady te mogą wytwarzać tyle elektryczności, ile burza z piorunami, co może nie być bez znaczenia dla lokalnej sytuacji pogodowej. Niewykluczone, że potencjalny wpływ rojów pszczół trzeba więc będzie uwzględniać w modelach klimatycznych - sugerują badacze z University of Reading i University of Bristol.

Pszczoły generują zaskakująco dużo energii elektrycznej

Ciała owadów mogą zbierać dodatnie ładunki elektryczne podczas żerowania - albo w wyniku tarcia cząsteczek powietrza o ich szybko poruszające się skrzydła (pszczoły miodne mogą trzepotać skrzydłami ponad 230 razy na sekundę), albo z powodu lądowania na powierzchniach naładowanych elektrycznie. Wcześniej zakładano, że skala tego zjawiska jest niewielka. Najnowsze badania, których wyniki opublikowano 24 października w czasopiśmie iScience, pozwoliły jednak ustalić, że pszczoły miodne mogą generować zaskakująco dużą ilość energii elektrycznej.

- Dopiero niedawno odkryliśmy, że biologia i elektryczność statyczna są ze sobą ściśle powiązane i że istnieje wiele niespodziewanych relacji, które mogą istnieć w różnych skalach przestrzennych, począwszy od mikrobów w glebie i interakcji roślina-zapylacz, aż do rojów owadów i globalnego obwodu elektrycznego - powiedział Ellard Hunting, biolog z University of Bristol. 

Oddziaływania elektrostatyczne występują w całym świecie owadów. To dzięki nim pszczoły przyciągają do siebie pyłek, a pająki przędą ujemnie naładowane pajęczyny, które przyciągają i chwytają dodatnio naładowane ciała ofiar. 

Elektryczność statyczna - co to jest?

Elektryczność statyczna powstaje, gdy mikroskopijne nierówności na dwóch powierzchniach ocierają się o siebie, powodując tarcie. To zaś sprawia, że elektrony, które są naładowane ujemnie, przeskakują z jednej powierzchni na drugą, pozostawiając jedną powierzchnię naładowaną dodatnio, podczas gdy druga staje się naładowana ujemnie. Transfer pomiędzy dwiema zjonizowanymi powierzchniami tworzy różnicę napięcia (gradient potencjału), dzięki czemu ładunki mogą przeskakiwać. 

To przez takie zjawisko zdarza się, że jeśli przeszliśmy po dywanie, to możemy odczuć "kopnięcie prądu" z klamki. W ten sam sposób, tylko w większej skali, błyskawica może powstać poprzez tarcie cząsteczek lodu wewnątrz chmur. "Legenda" głosi, że to właśnie stało się, gdy Benjamin Franklin wraz z synem puszczali latawiec podczas burzy. Wtedy badacz elektryczności, uznany za wynalazcę piorunochronu, miał zauważyć, że mokry sznurek latawca przewodzi iskry z chmury burzowej do klucza przymocowanego na końcu, co miało Franklina zainspirować do serii eksperymentów z latawcami.

Maria Samczuk; Maciej Zieliński/PAP

Jak wyglądały badania?

Badacze umieścili monitor pola elektrycznego i kamerę w pobliżu miejsca zajmowanego przez kilka pszczelich kolonii. Obliczyli, że w ciągu trzech minut od momentu, kiedy owady wzbijały się w powietrze, gradient potencjału nad ulami wzrastał do 100 woltów na metr. W innych zdarzeniach, związanych z tworzeniem się rojów, naukowcy odnotowali efekt dochodzący do 1000 woltów na metr. To zaś oznacza, że gęstość ładunku dużego roju pszczół miodnych jest sześć razy większa niż naelektryzowanych burz pyłowych i osiem razy większa niż chmur burzowych. 

Naukowcy ustalili, że gęstsze chmury owadów oznaczają większe pola elektryczne przez nie generowane. Obserwacja ta pozwoliła im na opracowania modeli dotyczących innych owadów tworzących roje, takich jak szarańcze i motyle. Badacze podkreślają, że jest mało prawdopodobne, aby owady samodzielnie wywołały burzę. Nawet jednak jeśli ich gradienty potencjału nie wystarczają do tworzenia piorunów, mogą mieć inny, znaczący wpływ na lokalną pogodę.

PAP

Autorka/Autor:anw//rzw

Źródło: livescience.com, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W pogodzie w tym tygodniu wiele się wydarzy. Na dużym obszarze Polski znów sypnie śniegiem, a do tego będzie porywiście wiać. Czekają nas znaczne różnice temperatury, ale ostatecznie zima wygra w tej przepychance. W weekendowe noce chwyci spory mróz.

"Zacznie się kolejny zimowy epizod". Tu spadnie śnieg

"Zacznie się kolejny zimowy epizod". Tu spadnie śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

Silne wichury uderzyły w poniedziałek wieczorem w północne i zachodnie Niemcy. Co najmniej trzy osoby zostały ranne. Trudne warunki pogodowe spowodowały zakłócenia w transporcie drogowym, kolejowym i promowym.

Prawie 160 kilometrów na godzinę w Niemczech. Ranni

Prawie 160 kilometrów na godzinę w Niemczech. Ranni

Źródło:
ENEX, tagesspiegel.de, wetteronline.de

We wtorek wieczorem nad północną i zachodnią częścią kraju pojawiły się burze. Występują słabe opady deszczu, śniegu i wieje silny wiatr. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Burze nad Polską. Pada śnieg i mocno wieje

Burze nad Polską. Pada śnieg i mocno wieje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Nocą i w środę rano będzie ślisko na drogach prawie całej Polski. Po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu na jezdniach może powstawać warstwa lodu. Obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Szklanka na drogach. Ostrzeżenia w wielu miejscach

Szklanka na drogach. Ostrzeżenia w wielu miejscach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Strata 11-letniej wilczycy z amerykańskiego parku Yellowstone wywołała ogromne poruszenie wśród naukowców. Samica, znana jako 907F, była nazywana "królową wilków" ze względu na swoją dominującą rolę w stadzie. Tak stare okazy nie zdarzają się często w populacjach tego gatunku. Jak się jednak okazuje, w Polsce również znane są przypadki "długowiecznych" wilków. O ich życiu opowiedziała nam prof. Sabina Pierużek-Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk".

"Królowa" i "król" wilków. Jak jest w Polsce

"Królowa" i "król" wilków. Jak jest w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia pojawią się opady śniegu z deszczem oraz samego śniegu. Będzie porywiście wiać. Na termometrach w środę zobaczymy od 2 do 5 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - środa 8.01. Mieszane opady i silny wiatr

Pogoda na jutro - środa 8.01. Mieszane opady i silny wiatr

Źródło:
tvnmeteo.pl

Blisko 40 plaż w stanie Sao Paulo, na południowym wschodzie Brazylii, zostało zamkniętych przez służby sanitarno-epidemiologiczne w związku ze skażeniem wody przez wirusy. Według lokalnych mediów szpitale są przepełnione chorymi turystami.

Zamknięto kilkadziesiąt plaż, turyści skarżą się na wymioty i biegunkę

Zamknięto kilkadziesiąt plaż, turyści skarżą się na wymioty i biegunkę

Źródło:
PAP

W Wielkiej Brytanii nadal trwa walka ze skutkami przejścia zimowej burzy, jaka wystąpiła w tym regionie w ostatnich dniach. Kilkaset miejscowości w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej zostało objętych ostrzeżeniami przed powodzią. Z kolei atak zimy w Irlandii doprowadził do masowych przerw w dostawie prądu i wody.

Pogodowy paraliż na Wyspach. Setki ostrzeżeń przed powodzią, tysiące osób bez prądu

Pogodowy paraliż na Wyspach. Setki ostrzeżeń przed powodzią, tysiące osób bez prądu

Aktualizacja:
Źródło:
The Independent, BBC, Met Office, PAP

W stanie Missouri kierowca w trakcie jazdy wyskoczył z samochodu, gdy ten wpadł w poślizg. Do zdarzenia doszło w sobotę, podczas ataku zimy w środkowych Stanach Zjednoczonych. Mężczyzna tłumaczył później, że po raz pierwszy prowadził w zimowych warunkach i spanikował.

Auto wpadło w poślizg, kierowca - w panikę. Nagranie

Auto wpadło w poślizg, kierowca - w panikę. Nagranie

Źródło:
Local12, CNN

Rośnie liczba ofiar trzęsienia ziemi, które we wtorek rano nawiedziło Tybet. Najnowsze dane mówią o o co najmniej 126 zabitych i 188 rannych. Do akcji poszukiwawczo-ratowniczej zmobilizowano w sumie ponad 500 żołnierzy.

Silne trzęsienie ziemi. Bilans ofiar wciąż rośnie

Silne trzęsienie ziemi. Bilans ofiar wciąż rośnie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, Xinhua

Amerykański Park Narodowy Yellowstone stracił jednego ze swoich najsłynniejszych mieszkańców. 11-letnia jednooka wilczyca pod koniec grudnia zginęła w starciu z wrogą watahą.

"Królowa wilków" zabita

"Królowa wilków" zabita

Źródło:
LiveScience

Mieszkańcy Norwegii mierzą się z bardzo trudnymi zimowymi warunkami. Zapowiadane przez meteorologów załamanie pogody przyniosło w poniedziałkowy wieczór obfite opady śniegu, sztorm oraz wichury. W niektórych miejscach pokrywa śnieżna wynosi kilkadziesiąt centymetrów. Wiele dróg jest zablokowanych, a loty są opóźnione.

Pogodowy chaos w Norwegii

Pogodowy chaos w Norwegii

Źródło:
PAP, NRK, Meteorologisk Institutt

Grupa orek zaatakowała w rejonie zachodniego wybrzeża Portugalii jacht z dwuosobową załogą na pokładzie. Zwierzęta zniszczyły ster jednostki. To nie pierwszy atak orek na statki w tym regionie, a naukowcy wciąż nie są pewni, co jest powodem takiego zachowania.

Orki zaatakowały jacht u wybrzeży Portugalii

Orki zaatakowały jacht u wybrzeży Portugalii

Źródło:
PAP, CM TV, tvnmeteo.pl

Co najmniej siedem osób zginęło w wyniku burzy śnieżnej, która nawiedziła środkową i wschodnią część Stanów Zjednoczonych. Siedem stanów ogłosiło stan wyjątkowy. W wielu miastach odnotowano przerwy w dostawach prądu.

Stan wyjątkowy po śnieżycach, setki wypadków. Nie żyje siedem osób

Stan wyjątkowy po śnieżycach, setki wypadków. Nie żyje siedem osób

Źródło:
PAP, CNN, The Weather Channel

Plastyczność mózgu jest niezbędna, by skutecznie uczyć się zachowań społecznych. Polscy badacze odkryli, że kluczową rolę w tym procesie pełni kora przedczołowa, struktura zaangażowana także w rozwiązywanie problemów. Lepsze poznanie tego mechanizmu może pomóc nam zrozumieć nieprawidłowości w działaniu mózgu w zaburzeniach, w których zmniejszona jest zdolność adaptacji społecznej.

To jest niezbędne "do wyjścia poza istniejące wzorce aktywności mózgu"

To jest niezbędne "do wyjścia poza istniejące wzorce aktywności mózgu"

Źródło:
Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN

Półwysep Iberyjski nawiedziły ulewy związane z niżem Floriane. W związku z gwałtowną aurą portugalscy strażacy przeprowadzili prawie 300 interwencji. W gminie Peniche pojawiła się trąba powietrzna. W Hiszpanii meteorolodzy ostrzegają przed sztormem.

Sztorm, podtopienia i trąba powietrzna. Niespokojnie na Półwyspie Iberyjskim

Sztorm, podtopienia i trąba powietrzna. Niespokojnie na Półwyspie Iberyjskim

Źródło:
PAP, theportugalnews.com, portugalresident.com

Marineland w Antibes na Riwierze Francuskiej, słynny morski park rozrywki, został w niedzielę oficjalnie zamknięty. Los żyjących w nim ponad czterech tysięcy zwierząt, w tym dwóch orek, pozostaje niepewny.

Zamknięto słynny morski park rozrywki. Ważą się losy orek

Zamknięto słynny morski park rozrywki. Ważą się losy orek

Źródło:
PAP, BBC, france24.com

Nawałnice przeszły w niedzielę przez Arabię Saudyjską. Ulewny deszcz spowodował, że w mieście Dżedda doszło do podtopień. Widać je na nagraniu, które wysłała na Kontakt24 pani Martyna.

Nawałnice w Arabii Saudyjskiej. Podtopiona Dżedda na nagraniu Reporterki24

Nawałnice w Arabii Saudyjskiej. Podtopiona Dżedda na nagraniu Reporterki24

Źródło:
gulfnews.com, Kontakt24

Obfite opady śniegu wywołały potężną lawinę w górach w amerykańskim stanie Utah. Udało się ją uchwycić na nagraniu. Śnieg dotarł do pobliskiej drogi, na kilka godzin ją zamknięto.

Lawina pędzi i schodzi na drogę. Nagranie

Lawina pędzi i schodzi na drogę. Nagranie

Źródło:
Reuters, fox13now.com

Od razu po weekendzie ciepły front odepchnie zimne powietrze znad Polski. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie w kolejnych tygodniach w 16-dniowej długoterminowej prognozie temperatury, przygotowanej przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: mróz wycofa się na jakiś czas

Pogoda na 16 dni: mróz wycofa się na jakiś czas

Źródło:
tvnmeteo.pl

32 delfiny zginęły po wycieku mazutu, do którego doszło w połowie grudnia wskutek katastrofy dwóch tankowców w Cieśninie Kerczeńskiej - przekazali w niedzielę aktywiści Centrum Ratownictwa Delfinów Delfa.

Wyciek niebezpiecznej substancji z zatopionych tankowców. Zginęły dziesiątki delfinów

Wyciek niebezpiecznej substancji z zatopionych tankowców. Zginęły dziesiątki delfinów

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W Kalifornii patrol policji zatrzymał mężczyznę, który przekroczył prędkość i był pod wpływem alkoholu. W jego aucie znaleziono wychudzonego i chorego czepiaka.

Przekroczył prędkość, będąc pod wpływem. W aucie miał wychudzonego czepiaka

Przekroczył prędkość, będąc pod wpływem. W aucie miał wychudzonego czepiaka

Źródło:
ABC7NY

W sobotni wieczór mogliśmy obserwować niezwykłe zjawisko - zakrycie Saturna przez Księżyc. Patrzeniu w niebo sprzyjała aura. Do obserwacji nie był potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt.

Saturn schował się za Księżycem. "Na zewnątrz zimno, ale było warto"

Saturn schował się za Księżycem. "Na zewnątrz zimno, ale było warto"

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Zastanawiacie się co zrobić z żywą choinką po świętach? Naukowcy z Finlandii twierdzą, że zamiast wyrzucać ją na śmietnik, lepiej wrzucić ją do... jeziora albo morza. Specjaliści przekonują, że w ten sposób możemy poprawić bioróżnorodność zbiorników wodnych.

Co zrobić z choinką po świętach? Finowie mają pomysł

Co zrobić z choinką po świętach? Finowie mają pomysł

Źródło:
PAP

Fala upałów nawiedziła południowo-wschodnią Australię. Miejscami temperatura sięgać ma 40 stopni Celsjusza, o kilkanaście stopni więcej niż zazwyczaj obserwuje się w styczniu. Upalne i suche warunki sprzyjają wybuchaniu pożarów buszu.

Nowy rok przyniósł skwar. Temperatura kilkanaście stopni wyższa niż zazwyczaj

Nowy rok przyniósł skwar. Temperatura kilkanaście stopni wyższa niż zazwyczaj

Źródło:
Reuters, ABC News

Ośmioletni chłopiec przeżył samotnie pięć dni w pełnym dzikich zwierząt parku narodowym w Zimbabwe. Dziecko zabłądziło, oddalając się od domu. Chłopiec został odnaleziony cały i zdrowy, choć park, w którym się zgubił, znany jest ze szczególnie dużej populacji lwów.

Chłopiec przeżył pięć dni wśród lwów, słoni i hipopotamów. "Prawdziwy cud"

Chłopiec przeżył pięć dni wśród lwów, słoni i hipopotamów. "Prawdziwy cud"

Źródło:
PAP, BBC

Na jeden ze słupów telefonicznych w węgierskim mieście Kiskunmajsa wdrapał się kot. Gdyby nie pomoc strażaków, zwierzę samo nie mogłoby zejść na ziemię.

Wszyscy umywali ręce, w końcu pojawili się oni

Wszyscy umywali ręce, w końcu pojawili się oni

Źródło:
delalfoldinfo.hu, ENEX