Stres ludzi wpływa na samopoczucie psów. Przeprowadzone przez brytyjskich naukowców badanie wykazało, że zapachy wydzielane przez zdenerwowane osoby sprawiały, że zwierzaki wykazywały się pesymizmem.
Psy są przyjaciółmi ludzi od wieków, a ich towarzystwo ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu postanowili sprawdzić, czy zależność ta zachodzi także w drugą stronę. Badanie opublikowane na łamach czasopisma "Scientific Reports" pokazuje, że negatywne emocje ludzi mają realny wpływ na zachowanie ich czworonożnych przyjaciół.
Smakołyk na poprawę nastroju
Aby zbadać wpływ zapachu zestresowanych ludzi na psy, zespół badawczy zrekrutował 18 zwierzaków. W pierwszej fazie badania zwierzęta zostały nauczone prostej zależności - gdy miska z jedzeniem stała w jednym punkcie pomieszczenia, zawsze zawierała smakołyk, a gdy stała w drugim miejscu, zawsze była pusta. Kiedy czworonóg nauczył się tej różnicy, szybciej kierował się do pierwszej lokalizacji, "optymistycznie" licząc na przysmak.
Badacze sprawdzili następnie, z jaką prędkością psy podchodziły do misek umieszczonych pomiędzy dwiema pierwotnymi lokalizacjami. Szybkie podejście odzwierciedlało "optymizm" co do obecności jedzenia, zaś powolne podejście wskazywało na "pesymizm".
Próby te były powtarzane w kilku konfiguracjach. W niektórych sytuacjach psy były wystawiane na zapach potu i próbek oddechu nieznajomych im ludzi, pobranych w sytuacji stresowej (podczas rozwiązywania testu z arytmetyki) lub relaksującej (słuchanie odgłosów natury). Dla porównania przebadano także reakcje zwierzaków bez bodźców zapachowych.
Niechęć i motywacja
Naukowcy zauważyli, że zapach ludzkiego stresu sprawiał, że psy wolniej zbliżały się do misek ustawionych w miejscu kojarzonym z brakiem przysmaków. Efektu tego nie zaobserwowano w przypadku zapachu "relaksu" oraz przy braku bodźców węchowych. Ta "pesymistyczna" reakcja mogła odzwierciedlać negatywny stan emocjonalny i być dla psa sposobem na oszczędzenie energii i uniknięcie rozczarowania.
- Właściciele psów wiedzą, jak bardzo ich zwierzęta są dostrojone do ich emocji, ale udało nam się wykazać, że nawet zapach zestresowanego nieznanego człowieka wpływa na stan emocjonalny psa, postrzeganie nagród i zdolność uczenia się - wyjaśniła Nicola Rooney, główna autorka badania.
Co ciekawe, zespół odkrył również, że w obecności zapachu zestresowanych ludzi psy szybciej uczyły się, w którym miejscu pojawiało się jedzenie. Wskazuje to, że w pewnych sytuacjach stres może działać jako czynnik motywujący.
Źródło: University of Bristol
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock