Powstała nowa mapa Zelandii - zatopionego ósmego kontynentu

Autor:
as
Źródło:
phys.org, BBC
Płyty tektoniczne
Płyty tektoniczneNASA
wideo 2/4
NASAPłyty tektoniczne

Zelandia - kontynent, którego większość znajduje się pod wodą - doczekał się nowej mapy. Naukowcy opracowali ją w oparciu o próbki z odwiertów w oceanicznym dnie. Badanie to pozwoli nam lepiej poznać historię zatopionego lądu.

Około 83 milionów lat temu superkontynent Gondwana został rozerwany przez siły geologiczne, co dało początek istniejącym dziś kontynentom. Spowodowało to również powstanie innego kontynentu, Zelandii, który obecnie jest zatopiony. Zelandia znajduje się w około 94 procentach pod powierzchnią morza, a pozostałe sześć procent tworzy Nową Zelandię i otaczające ją wyspy. Teraz na łamach czasopisma "Tectonics" ukazała się kompletna mapa tego tajemniczego miejsca.

Zatopiony ląd

Ponieważ większa część Zelandii znajduje się głęboko pod wodami Pacyfiku, nie jest ona tak dobrze zbadana jak większość kontynentów, co prowadzi do nieścisłości przy określaniu jej granic.

Międzynarodowy zespół naukowców postanowił udoskonalić istniejące mapy kontynentu, opierając się na badaniu skał i próbek osadów z dna morskiego oraz brzegów wysp tworzących Zelandię. Wiele materiału pochodziło z dennych odwiertów. Następnie badacze przeprowadzili kolejną analizę z wykorzystaniem danych sejsmicznych zarejestrowanych w regionie.

Nowa mapa pozwoliła naukowcom dokładnie wytyczyć granice zajmującego 5 milionów kilometrów kwadratowych kontynentu oraz znajdujących się na nim formacji geologicznych - płaskowyżów, wzniesień i zagłębień. Próbki skał pobrane wzdłuż wschodniego wybrzeża Zelandii niemal idealnie odpowiadały geologii Antarktydy Zachodniej, co oznaczało, że w przeszłości te dwie masy lądowe były połączone niczym Ameryka Południowa i Afryka.

Badania historii sejsmicznej i anomalii magnetycznych wykazały natomiast, że w przeszłości kontynent został poddany silnym naprężeniom - to one prawdopodobnie spowodowały, że masa lądowa stała się cienka, rozciągnięta i uległa częściowemu zatopieniu.

Zelandia - wizja artystycznaShutterstock

W poszukiwaniu Zelandii

Pierwsze wskazówki, że Nowa Zelandia może stanowić wycinek większej masy lądowej pojawiły się w 2002 roku, kiedy naukowcy przeprowadzili badanie głębokości oceanu w tamtym regionie. Pacyfik okazał się tam płytszy niż w innych miejscach, co sugeruje, że znajdował się on nie na cienkiej płycie oceanicznej, ale na grubszej kontynentalnej.

W 2019 r. międzynarodowy zespół naukowców zmapował geologię południowej części kontynentu. Ich badania ujawniły, że w pewnym momencie Zelandia została rozciągnięta przez siły tektoniczne. W tym procesie masa lądowa straciła również swój pierwotny kształt, co utrudniło badania nad jej geologiczną historią.

Autor:as

Źródło: phys.org, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Miejscami prognozowany jest kilkunastostopniowy mróz. Możliwe są też opady marznące i roztopy. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Mróz, gołoledź i roztopy. Prawie cała Polska objęta ostrzeżeniami

Mróz, gołoledź i roztopy. Prawie cała Polska objęta ostrzeżeniami

Aktualizacja:
Autor:
jdw,ps,anw
Źródło:
IMGW

Pogoda na święta Bożego Narodzenia. Jak zapowiada rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski, święta spędzimy raczej w jesiennej aurze. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton Pyziołek zwraca jednak uwagę na to, że amerykański model pogodowy zakłada trochę inny scenariusz.

Pogoda na święta Bożego Narodzenia. "Możemy się znaleźć między młotem a kowadłem"

Pogoda na święta Bożego Narodzenia. "Możemy się znaleźć między młotem a kowadłem"

Autor:
map
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na niedzielę 10.12. Noc przyniesie opady śniegu i śniegu z marznącym deszczem. Lokalnie może pojawić się też mgła. W dzień termometry wskażą od -3 do 1 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - niedziela, 10.12. Noc z opadami, w dzień mocniej powieje

Pogoda na jutro - niedziela, 10.12. Noc z opadami, w dzień mocniej powieje

Autor:
anw
Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą spore zachmurzenie, miejscami zrobi się też mglisto. Poza tym pojawią się opady śniegu, śniegu z deszczem i deszczu. Z każdym dniem będzie robić się coraz cieplej.

Pogoda na pięć dni: Atlantyckie niże przyniosą odwilż. Jak długo zostanie z nami jesienna aura?

Pogoda na pięć dni: Atlantyckie niże przyniosą odwilż. Jak długo zostanie z nami jesienna aura?

Autor:
anw
Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę wieczorem nad południowymi regionami Polski unosi się smog. Dobowe normy są przekroczone o kilkaset procent. Sprawdź jakość powietrza w swoim mieście.

Smog unosi się nad Polską. Miejscami normy są przekroczone o kilkaset procent

Smog unosi się nad Polską. Miejscami normy są przekroczone o kilkaset procent

Autor:
anw
Źródło:
tvnmeteo.pl

W parku rozrywki w Orlando przyszedł na świat biały aligator. Gad nie jest albinosem, cierpi na leucyzm. Pracownicy szukają teraz dla nowego podopiecznego odpowiedniego imienia.

W Orlando wykluł się niezwykły aligator leucystyczny

W Orlando wykluł się niezwykły aligator leucystyczny

Autor:
anw
Źródło:
Reuters, CNN

Fala upałów nawiedziła australijski stan Nowa Południowa Walia. Temperatura przekroczyła tam 43 stopnie. Ponadto wybuchło tam 71 pożarów traw i buszu.

Ekstremalne upały, burze i ulewy. Pogoda w Australii jest jakby "na sterydach"

Ekstremalne upały, burze i ulewy. Pogoda w Australii jest jakby "na sterydach"

Aktualizacja:
Autor:
map
Źródło:
Reuters, ABC, Sydney Morning Herald

Choć należą do tej samej rodziny, w otoczeniu innych ptaków wrony i sójki przejawiają diametralnie różne zachowania względem jedzenia - oceniają autorzy pracy opublikowanej na łamach czasopisma naukowego "PLOS One".

Które z tych ptaków są bardziej wybredne - sójki czy wrony?

Które z tych ptaków są bardziej wybredne - sójki czy wrony?

Autor:
jdw
Źródło:
Science Daily, TVN24.pl

W nocy z poniedziałku na wtorek asteroida przeleci tuż przed Betelgezą, jedną z najjaśnieszych gwiazd naszego nieba, znajdującą się w gwiazdozbiorze Oriona. Kto będzie miał szansę na oglądanie tego niezwykłego wydarzenia?

Zaćmienie Betelgezy tuż-tuż. Kto będzie miał szansę je zobaczyć

Zaćmienie Betelgezy tuż-tuż. Kto będzie miał szansę je zobaczyć

Autor:
map
Źródło:
space.com

Dobór pompy ciepła to zadanie, które należy zlecić wykwalifikowanemu specjaliście. Zaproponuje on urządzenie dostosowane do zapotrzebowania na ciepło budynku oraz potrzeb jego mieszkańców. Istnieje jednak kilka ważnych aspektów, na które przyszli użytkownicy powinni zwrócić szczególną uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie urządzenia. 

Pompa ciepła - na co zwrócić uwagę przy jej doborze?

Pompa ciepła - na co zwrócić uwagę przy jej doborze?

Autor:
red.
Źródło:
viessmann.pl

Uznawane w starożytnym Egipcie za wcielenie boga Thota pawiany, mimo otaczającego je kultu, za życia cierpiały z powodu nieodpowiednich warunków bytowych - wskazują wyniki badania opublikowanego na łamach czasopisma naukowego "PLOS One". W ramach pracy przeanalizowano zmumifikowane szczątki co najmniej 36 zwierząt.  

Były czczone, ale życia nie miały łatwego. Zbadano szkielety starożytnych pawianów

Były czczone, ale życia nie miały łatwego. Zbadano szkielety starożytnych pawianów

Autor:
jdw
Źródło:
Live Science, PLOS One

Ogromne ilości martwych ryb pokryły plażę w północnej Japonii. Władze poinformowały, że przyczyna masowej śmierci nie jest znana. Do mieszkańców zaapelowano o niejedzenie ich.

Morze wyrzuciło tysiące martwych ryb

Morze wyrzuciło tysiące martwych ryb

Autor:
ps
Źródło:
Reuters, AP

Ukraińscy policjanci na zachodzie kraju dokonali nieoczekiwanego odkrycia po zatrzymaniu jednego z aut. Pod maską samochodu znajdował się mały kot, który przejechał w ten sposób ponad 200 kilometrów.

Przejechał pod maską samochodu ponad 200 kilometrów

Przejechał pod maską samochodu ponad 200 kilometrów

Autor:
ps
Źródło:
PAP, rbc.ua

Tragiczny los spotyka zwierzęta żyjące w Parku Narodowym Hwange w Zimbabwe. Dotkliwa susza spowodowała obniżenie wód gruntowych, z których czerpana jest woda do wodopojów. Ekolodzy informują, że padło kilkadziesiąt słoni.

Zwierzęta padają z pragnienia. "Doświadczyliśmy skutków zmian klimatu"

Zwierzęta padają z pragnienia. "Doświadczyliśmy skutków zmian klimatu"

Autor:
ps
Źródło:
PAP, Reuters

Podczas wykopalisk na terenie ruin starożytnych Pompejów archeolodzy znaleźli pozostałości piekarni. Niewolnicy razem z osłami byli w niej zamykani i zmuszani do mielenia ziarna do produkcji chleba - poinformowała w piątek dyrekcja parku archeologicznego.

Piekarnia, która była więzieniem. "Wstrząsający aspekt niewolnictwa"

Piekarnia, która była więzieniem. "Wstrząsający aspekt niewolnictwa"

Autor:
ps
Źródło:
PAP, Reuters

Na tle Europy jakość powietrza w Polsce wypadła w piątek o poranku najgorzej - wskazują dane serwisu Airly. W wybranych stacjach pomiaru poziom zanieczyszczeń był "ekstremalnie wysoki". Z rankingu serwisu IQair wynika też, że rano Kraków znalazł się w pierwszej szóstce miejsc z najgorszym powietrzem na świecie.

Polska wyróżniła się na tle Europy. I to w sposób, którym nie warto się chwalić

Polska wyróżniła się na tle Europy. I to w sposób, którym nie warto się chwalić

Autor:
jdw
Źródło:
airly.org

Ulewne deszcze nawiedziły Mahe, największą wyspę Seszeli. Opady doprowadziły do powodzi i osuwiska, w wyniku którego zniszczone zostały domy i budynki przemysłowe. Prezydent Wavel Ramkalawan ogłosił stan wyjątkowy. Zginęły trzy osoby.  

Głaz zwalił się na dom, zginęły dwie osoby. Potężne załamanie pogody na Seszelach

Głaz zwalił się na dom, zginęły dwie osoby. Potężne załamanie pogody na Seszelach

Autor:
jdw
Źródło:
Reuters, TVN24.pl

Małże z gatunku przyszynka szlachetna, których liczebność w rejonie wybrzeży Chorwacji gwałtownie spadała od 2016 roku, zaskoczyły biologów morskich wzrostem swojej liczebności.

Nawet 120-centymetrowe małże znów widywane w Chorwacji

Nawet 120-centymetrowe małże znów widywane w Chorwacji

Autor:
jdw
Źródło:
Reuters, TVN24.pl

Decydując się na montaż urządzeń zwiększających efektywność energetyczną budynku, takich jak pompy ciepła, moduły fotowoltaiczne czy nowoczesne kotły gazowe, warto skorzystać z programów dofinansowania do ich zakupu i montażu. Wśród nich znajdziemy programy oferujące dotacje zarówno skierowane do właścicieli nowych budynków, jak i tych poddawanych termomodernizacji. 

Dotacje do źródeł energii dla domów jednorodzinnych

Dotacje do źródeł energii dla domów jednorodzinnych

Autor:
red.
Źródło:
viessman.pl

Ostatni raz średni poziom dwutlenku węgla w atmosferze był równy jego obecnym wartościom 14-16 milionów lat temu - oceniają autorzy pracy opublikowanej w piątek w czasopiśmie naukowym "Science". Badacze przestrzegają przed dalszym zwiększaniem emisji gazów cieplarnianych. 

Naukowcy: dwutlenku węgla w atmosferze jest tyle, co nawet 16 milionów lat temu

Naukowcy: dwutlenku węgla w atmosferze jest tyle, co nawet 16 milionów lat temu

Autor:
jdw
Źródło:
Live Science, Science

Sygnał ostrzegający przed trzęsieniem ziemi zawył w Meksyku w czwartek po południu. Wstrząsy osiągnęły magnitudę 5,8. Były odczuwalne w stolicy kraju. Zaalarmowani mieszkańcy zebrali się na ulicach w centrum miasta. 

"Alarm wył długo". Silne trzęsienie ziemi w Meksyku

"Alarm wył długo". Silne trzęsienie ziemi w Meksyku

Autor:
ps,
jdw
Źródło:
Reuters, AP, CNN

Ulewy doprowadziły w czwartek do chaosu na drogach w Portugalii. Doszło do podtopień i wypadków. W jednym z nich, w miejscowości nieopodal Lizbony zginęły dwie osoby.

Auto wpadło w poślizg, spadło do oceanu. Nie żyją dwie osoby

Auto wpadło w poślizg, spadło do oceanu. Nie żyją dwie osoby

Autor:
ps
Źródło:
PAP, Kontakt 24, meteoalarm.org

Intensywne opady śniegu doprowadziły w Budapeszcie do licznych utrudnień w kursowaniu komunikacji miejskiej. Wstrzymano ruch wybranych linii autobusowych i tramwajowych, część przekierowano na nowe trasy. Szczególnie trudna sytuacja występuje na kolei.

Powalone drzewa, duże utrudnienia na kolei. Śnieżyca sparaliżowała miasto

Powalone drzewa, duże utrudnienia na kolei. Śnieżyca sparaliżowała miasto

Autor:
jdw
Źródło:
PAP

W najbliższą sobotę 9 grudnia słynna kometa Halleya znajdzie się w aphelium - punkcie najbardziej oddalonym od Słońca. Odległość między nimi wyniesie wówczas 35,14 AU (niemal 5,3 miliarda kilometrów).

Dalej od Słońca już nie będzie. Kometa Halleya zbliża się do aphelium

Dalej od Słońca już nie będzie. Kometa Halleya zbliża się do aphelium

Autor:
jdw
Źródło:
NASA, Universe Today

Jedno z miast w Pakistanie, Lahaur, spowiła warstwa gęstego smogu. Metropolia zajmowała w czwartek przed południem drugie miejsce w rankingu miast o najgorszej jakości powietrza. Lokalne przychodnie pediatryczne notują wzrost liczby pacjentów.

Oglądają świat zza szarej zasłony, coraz częściej chorują

Oglądają świat zza szarej zasłony, coraz częściej chorują

Autor:
jdw
Źródło:
Reuters, TVN24.pl

Gdy 10-miesięczna suczka Luna zniknęła z oczu właścicieli, nikt nie spodziewał się, że należy szukać jej nie na ziemi, ale nad jej powierzchnią. Dokładnie na wysokości ośmiu metrów, na jednym z drzew, owczarka niemieckiego wypatrzył przyjaciel rodziny.

Owczarek niemiecki utknął na drzewie

Owczarek niemiecki utknął na drzewie

Autor:
jdw
Źródło:
CNN, TVN24

Mieszkańcy greckiej wioski Metamorfosi zagłosowali za jej przeniesieniem. Miejscowość trzy raz została zniszczona przez powódź, a ostatni raz do takiego kataklizmu doszło we wrześniu. - Można mieć nadzieję, że będziemy mieć bezpieczne domy - powiedział wójt Petros Kontogiannis.

Powodzie trzy razy zniszczyły wieś. Głosowanie w sprawie przenosin

Powodzie trzy razy zniszczyły wieś. Głosowanie w sprawie przenosin

Autor:
ps
Źródło:
PAP, Reuters