Potencjalnie niebezpieczna planetoida przemknie obok Ziemi

Autor:
kw
Źródło:
PAP
Położenie asteroidy Kleopatra w Układzie Słonecznym
Położenie asteroidy Kleopatra w Układzie SłonecznymESO/spaceengine.org
wideo 2/5
Asteroidy/planetoidy

Planetoida 138971 (inna nazwa: 2001 CB21) została odkryta w 2001 roku. Jest zaliczana do obiektów bliskich Ziemi i potencjalnie niebezpiecznych planetoid. W najbliższy piątek zbliży się do naszej planety.

W piątek, 4 marca, o godz. 8.59 polskiego czasu, w pobliżu Ziemi przemknie planetoida. Ma średnicę około 750 metrów, a minie naszą planetę z prędkością ponad 43 tysięcy kilometrów na godzinę. Obiekt oznaczony jest jako 138971 (lub 2001 CB21).

O jej istnieniu astronomowie wiedzą od 2001 roku. 2 lutego odkryto ją dzięki projektowi poszukiwań planetoid LINEAR. Wiadomo, że obiega Słońce co 384 dni.

Potencjalnie niebezpieczna

Obiekt często zbliża się do Ziemi, a także do Wenus. Naszą planetę mija prawie każdego roku, aczkolwiek tegoroczne spotkanie będzie najbliższym w pespektywie kilkudziesięciu lat. Dystans wyniesie 0,03 jednostki astronomicznej, czyli nieco mniej niż 13 razy odległość do Księżyca, a więc około 4,9 miliona kilometrów.

Planetoida zaliczana jest do tak zwanych obiektów bliskich Ziemi (ang. Near-Earth Objects), a rozmiary ma na tyle duże i orbitę przebiegającą w taki sposób, że uważana jest za potencjalnie niebezpieczną (ang. Potentially Hazardous Asteroids).

Autor:kw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości