Australijscy naukowcy po raz pierwszy w historii stworzyli kangurze zarodki z pomocą zapłodnienia in vitro (IVF). Według badaczy to przełomowe osiągnięcie, które pewnego dnia może pomóc w ratowaniu zagrożonych gatunków.
Naukowcy z University of Queensland opisali swoje osiągnięcie na łamach magazynu "Reproduction, Fertility and Development".
- Australia jest domem dla największej liczby gatunków torbaczy na świecie, ale ma również najwyższy wskaźnik wymierania ssaków - zwrócił uwagę autor badania dr Andres Gambini. - Naszym ostatecznym celem jest wspieranie ochrony zagrożonych torbaczy, takich jak koale, diabły tasmańskie, wombaty szorstkowłose oraz lotopałanki karłowate - dodał.
Według organizacji non profit Invasive Species Council, od czasu zasiedlenia przez Europejczyków Australii, kontynent ten stracił co najmniej 33 gatunki ssaków.
Stworzono pierwsze kangurze zarodki
W swoim projekcie naukowcy ocenili rozwój kangurzych komórek jajowych i plemników prowadzony w warunkach laboratoryjnych. Później utworzyli zarodki za pomocą mikroiniekcji plemnika do cytoplazmy (ICSI) - techniki polegającej na bezpośrednim wstrzyknięciu pojedynczego plemnika do dojrzałej komórki jajowej. - Ponieważ kangury olbrzymie (Macropus giganteus) występują w nadmiernej liczebności, pobraliśmy ich komórki jajowe i plemniki, aby wykorzystać je jako model do adaptacji naszej technologii zarodkowych stosowanej już u zwierząt hodowlanych i ludzi - tłumaczył dr Gambini. - Dostęp do tkanek torbaczy jest wyzwaniem, ponieważ są one słabiej zbadane, niż zwierzęta hodowlane (...). Obecnie udoskonalamy techniki zbierania, hodowli i przechowywania komórek jajowych oraz plemników torbaczy. Pracując nad metodami ochrony, dążymy do zabezpieczenia materiału genetycznego tych unikalnych i cennych zwierząt na przyszłość - dodał specjalista.
Andres Gambini uważa, że technikę tę można zastosować w przypadku innych zwierząt zagrożonych wyginięciem. Na razie jednak naukowcom nie udało się doprowadzić do porodu kangura z IVF. - Choć trudno podać dokładny harmonogram, to dzięki stałej współpracy, finansowaniu i dalszym postępom technologicznym mamy nadzieję, że narodziny torbacza poprzez zapłodnienie in vitro mogą stać się rzeczywistością w ciągu dekady. Nasz sukces w hodowli zarodków kangurów jest niezwykle satysfakcjonujący, stanowiąc zwieńczenie wielu lat nauki, badań i współpracy - mówił dr Gambini.
Źródło: CNN, The University of Queensland
Źródło zdjęcia głównego: stock.adobe.com