Samice i samce jednego z gatunków pająków mogą współpracować, by oszukać zarówno drapieżniki, jak i ofiary. Naukowcom udało się zaobserwować parę osobników ustawionych w taki sposób, że przypominały otaczające je kwiaty. Być może jest to pierwszy zarejestrowany przypadek kooperatywnego mimetyzmu.
Mimetyzm to jedna ze strategii przetrwania wykorzystywanych przez gatunki zamieszkujące cały świat. Niektóre owady, na przykład liśćce czy patyczaki, przypominają kształtem i kolorem części roślin, zaś zwierzęta zamieszkujące tereny podbiegunowe posiadają białe, maskujące umaszczenie.
Innymi mistrzami udawania są zamieszkujące chińskie lasy tropikalne pająki Thomisus guangxicus, które naśladują kolorowe części leśnych roślin. Jak pokazuje badanie opublikowane na łamach "Frontiers in Ecology and the Environment", gatunek ten może wykorzystywać mimetyzm w znacznie bardziej przemyślany sposób, niż dotychczas myślano.
Wspólnie stworzyły kwiat
Naukowcy natknęli się na pająki podczas badań prowadzonych w prowincji Xishuangbanna w południowo-zachodnich Chinach. Na początku myśleli, że mają do czynienia tylko z jednym osobnikiem, czerwonym samcem. Po bliższym przyjrzeniu się zauważyli jednak, że w rzeczywistości patrzyli na dwa pająki - pod samcem siedziała większa, żółta samica tego samego gatunku.
- Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem samca, zupełnie nie zauważyłem samicy - opowiadał Shi-Mao Wu z Uniwersytetu Junnan, współautor badania. - Udało im się oszukać moje oczy.
Co wprawiło naukowców w dezorientację? Pająki znajdowały się wśród dwukolorowych kwiatów Hoya pandurata. Samica przybrała wygląd płatków, a samiec - słupka rośliny. Różne ubarwienie i rozmiary osobników różnej płci umożliwiły im stworzenie kompletnego kwiatu.
Pierwszy taki przypadek
Thomisus guangxicus należy do rodziny ukośnikowatych, spośród których wiele przypomina kształtem kraby. Pająki te zazwyczaj żyją na kwiatach lub w ich pobliżu. Większość z nich potrafi wtapiać się w otaczające środowisko, a nawet zmieniać kolory. Naukowcy zauważyli jednak, że jeszcze nigdy nie zaobserwowano u nich - ani u żadnych innych gatunków świata - kooperatywnego mimetyzmu, w którym do pełnego kamuflażu potrzebne są co najmniej dwa osobniki.
Naukowcy planują dalsze badania nad tym gatunkiem pająków. W ten sposób uda im się ustalić, czy to zachowanie występuje powszechnie wśród osobników, czy też mogło być po prostu dziełem przypadku.
Źródło: New Scientist, Science X Network
Źródło zdjęcia głównego: New Scientist@x.com