Międzynarodowy zespół naukowców stworzył materiał, który naśladuje budowę ścian prawdziwych naczyń krwionośnych - poinformowano na łamach czasopisma naukowego "Advanced Materials". Zdaniem specjalistów, takie naczynia mogłyby odmienić wiele zabiegów chirurgicznych na przykład u dzieci.
Zespół naukowców kierowany przez ekspertów z University of Sydney opisał na łamach czasopisma "Advanced Materials" nową metodę wytwarzania zastępczych naczyń krwionośnych. Dzięki niej można uzyskiwać syntetyczne naczynia, które przypominają prawdziwe. Zdaniem badaczy, to pierwszy raz, kiedy udało się udało się uzyskać tak dalece idące podobieństwo.
Naczynia krwionośne. Naukowcy stworzyli materiał
Naczynia nie są jednak od razu wytwarzane w docelowej postaci. - To natura z upływem czasu przemienia te sztucznie produkowane rurki w naczynia, które wyglądają, zachowują się i działają, jak prawdziwe - mówił Anthony Weiss, jeden z głównych autorów pracy. Jak dodaje, "technologiczne możliwości odtwarzania skomplikowanej struktury biologicznych tkanek pokazują potencjał nie tylko produkowania wspomagających chirurgię naczyń krwionośnych, ale także kładą fundamenty pod wytwarzanie różnych tkanek, na przykład zastawek, w przyszłości".
Takie naczynia mogłyby na przykład odmienić wiele zabiegów chirurgicznych prowadzonych u dzieci. - Obecnie, kiedy dziecko cierpi ze względu na wadliwe naczynie krwionośne, chirurdzy nie mają innego wyjścia, jak użyć naczynia syntetycznego, które działa dobrze przez krótki czas, ale nieuchronnie potrzebna będzie kolejna operacja, kiedy dziecko urośnie. Nowa technologia może stanowić podstawię do produkowania sztucznych naczyń, które z czasem rosną i się rozwijają - skomentował doktor Christopher Breuer, współautor badania. Badacze wyjaśniają, że naturalne naczynia krwionośne składają się z ułożonych obok siebie koncentrycznych pierścieni zbudowanych z substancji zwanej elastyną. Dzięki niej są giętkie i mogą się rozszerzać oraz kurczyć. Po umieszczeniu opracowanych przez nich syntetycznych naczyń w ciele, organizm wbudowuje w nie właśnie takie elastynowe pierścienie.
Ich produkcja jest szybka i prosta
Jak podkreślają eksperci, produkcja sztucznych naczyń nowego typu jest szybka i relatywnie prosta. - Te syntetyczne naczynia to elegancki wynalazek, ponieważ wytwarza się je tylko z dwóch, naturalnie występujących materiałów, które są dobrze tolerowane przez organizm. Tropoelastyna (naturalny składnik elastyny) jest upakowana w elastycznej osłonce, która powoli się rozpuszcza i wspiera formowanie się wysoce zorganizowanych, naśladujących naturalnych, działających naczyń krwionośnych - mówił doktor Ziyu Wang, główny autor publikacji.
Źródło: PAP, sydney.edu.au
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock