Do 2050 roku 10 milionów ludzi rocznie może umierać z powodu zakażeń bakteriami odpornymi na antybiotyki - przewidują naukowcy. Z tego powodu trwają poszukiwania nowych metod ich leczenia. Jedną z najbardziej obiecujących są bakteriofagi - niezwykłe wirusy, których jedynym celem jest atakowanie bakterii.
Według statystyk amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, w 2019 roku na całym świecie co najmniej 1,27 mln osób zmarło z powodu zakażenia odpornymi na antybiotyki bakteriami, zwanymi często superbakteriami. Jak już wówczas podkreślano, bakterie te stanowią "palące zagrożenie dla globalnego zdrowia publicznego".
Tymczasem perspektywy są alarmujące, w niedzielę informuje CNN. - Szacuje się, że do 2050 roku 10 milionów ludzi rocznie będzie umierać z powodu zakażenia superbakteriami. Czyli jedna osoba co trzy sekundy - uważa cytowana przez stację epidemiolożka Steffanie Strathdee z San Diego School of Medicine.
Problem superbakterii rośnie na całym świecie - wyczerpują się możliwości walki z nimi, co powoduje coraz większą liczbę powodowanych przez nie zgonów. - Te lekoodporne superbakterie mogą powodować przewlekłe infekcje u ludzi przez miesiące, lata, czasem nawet dekady - podkreśla Dwayne Roach z Uniwersytetu w San Diego. - To niesamowite, jak bardzo zakaźne stają się z czasem niektóre z tych bakterii - dodaje, cytowany przez CNN.
Leczenie bakteriofagami
Lekarze szukają w tej sytuacji nowych metod leczenia bakterii odpornych na antybiotyki. Jedną z badanych i perspektywicznych metod jest leczenie bakteriofagami (fagami).
Bakteriofagi to wirusy atakujące bakterie. Ich jedynym celem jest odnajdywanie, atakowanie i zwalczanie konkretnych rodzajów bakterii. Jak obrazowo porównuje je CNN, dla bakterii są dosłownie "terminatorami". Bakteriofag ma prostą budowę – w zasadzie jest to fragment DNA opakowany w białko. Aby się rozmnożyć, wstrzykuje atakowanej przez siebie bakterii własny materiał genetyczny, przejmując nad nią kontrolę.
W USA testuje się teraz skuteczność wykorzystywania bakteriofagów przeciwko konkretnym typom superbakterii. Sprawdzane są możliwości wykorzystania ich w walce z trudnymi infekcjami dróg moczowych, stawów, przy przewlekłych zaparciach, owrzodzeniach stopy cukrzycowej, anginie czy u pacjentów z mukowiscydozą.
- Każdy gatunek bakterii, a nawet konkretne ich szczepy, mogą mieć cały zestaw atakujących je fagów (bakteriofagów), wykorzystujących szeroką gamę metod by przedostać się i wykończyć komórkę bakterii - mówi prof. Paul Turner z Yale University.
Walka z superbakteriami
Znajomość różnych rodzajów bakteriofagów była jednak dotąd ograniczona. Z tego powodu na całym świecie powstają teraz w laboratoriach biblioteki znanych bakteriofagów, których skuteczność przeciwko konkretnym patogenom została potwierdzona.
Niektóre ośrodki, m.in. w Teksasie, idą również o krok dalej i próbują "przyspieszyć ewolucję" poprzez ich laboratoryjną hodowlę. Tak specjalnie hodowane bakteriofagi umożliwiałyby naukowcom leczenie nawet poszczególnych pacjentów cierpiących z powodu czasem jednocześnie kilku rodzajów superbakterii. Jak przewiduje CNN, jeżeli te badania zakończą się powodzeniem, w niedalekiej przyszłości stosowanie bakteriofagów w walce z superbakteriami może rozpocząć się na szeroką skalę.
ZOBACZ TEŻ: Może powodować setki tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie. Naukowcy znaleźli "mocny dowód"
Źródło: CNN, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock