Wskazano 13 potencjalnych regionów do lądowania ludzi na Księżycu

Autor:
anw
Źródło:
NASA, PAP
NASA przedstawiła regiony Księżyca, na których będą mogli lądować astronauci
NASA przedstawiła regiony Księżyca, na których będą mogli lądować astronauciNASA
wideo 2/2
NASANASA przedstawiła regiony Księżyca, na których będą mogli lądować astronauci

NASA przedstawiła 13 regionów na Księżycu, w których w ramach misji Artemis III będą mogli wylądować astronauci. Znajdują się one w pobliżu południowego bieguna naszego naturalnego satelity. - Jesteśmy o kolejny krok bliżej do powrotu ludzi na Księżyc - powiedział powiedział Mark Kirasich, zastępca administratora Artemis Campaign Development Division.

W ramach misji Artemis III NASA planuje wysłać astronautów na Księżyc. Pod koniec sierpnia wystartuje misja Artemis I - pierwszy z lotów, które mają doprowadzić do powrotu człowieka na Księżyc. Następna misja Artemis II będzie już załogowa. Czworo astronautów obleci Księżyc na wysokości 8900 kilometrów nad powierzchnią. Powinno to nastąpić w 2024 roku.

Potem, w 2025 roku, planowane jest lądowanie na powierzchni w okolicach południowego bieguna Księżyca (dwoje astronautów pozostanie na orbicie, a dwoje wyląduje i spędzi tam tydzień).

Misja Artemis III. Gdzie mogą wylądować astronauci

Agencja przedstawiła w piątek 19 sierpnia 13 potencjalnych rejonów, z których każdy zawiera różne możliwe miejsca do lądowania. Dzięki takiej kolekcji lokalizacji NASA jest pewna, że będzie można wybrać odpowiednią dla każdego wariantu planowanej misji Artemis III, z uwzględnieniem dostępnych okien startowych. - Wybór tych regionów oznacza, że jesteśmy o kolejny krok bliżej do powrotu ludzi na Księżyc od czasów programu Apollo - powiedział Mark Kirasich, zastępca administratora Artemis Campaign Development Division w siedzibie NASA w Waszyngtonie. - Kiedy tego dokonamy, będzie to misja inna niż wszystkie, które miały miejsce wcześniej. Astronauci wkroczą w miejsca wcześniej nie eksplorowane przez ludzi i w ten sposób położą fundamenty pod przyszły, długotrwały pobyt -podkreślił podczas konferencji prasowej.

Potencjalne miejsca lądowania

Wszystkie regiony znajdują się nie dalej niż 6 stopni od południowego bieguna i są bogate w różnorodne formacje geologiczne. Zawierają między innymi miejsca permanentnie zacienione. Badanie pobranych tam próbek pomoże lepiej zrozumieć historię Księżyca oraz sprawdzić występowanie i skład obecnego w okolicy bieguna wodnego lodu. - Opracowanie strategii eksploracji Układu Słonecznego oznacza nauczenie się wykorzystania dostępnych surowców przy jednoczesnym zachowaniu ich naukowej integralności. Księżycowa woda jest cenna z naukowego punktu widzenia, ale także jako surowiec. Możemy z niej otrzymać tlen i wodór dla systemów podtrzymywania życia i do produkcji paliwa - wyjaśnił Jacob Bleacher, naukowiec z NASA. Jednocześnie potencjalne miejsca lądowania zapewniają łatwy dostęp do niezbędnego dla produkcji prądu światła słonecznego oraz warunki do lądowania i komunikacji z Ziemią. Eksperci dokonali wyboru regionów po analizie danych zdobytych dzięki sondzie Lunar Reconnaissance Orbiter oraz informacji pozyskanych w trakcie kilku dekad badań Księżyca. Teraz będą prowadzili dyskusje z innymi specjalistami, aby ostatecznie wybrać do lądowania najlepszą lokalizację po ogłoszeniu dokładnej daty startu misji. W tym czasie może się też zdarzyć tak, że NASA doda jeszcze jakieś miejsce do obecnej puli. Wybrane regiony to: Faustini Rim A, Peak Near Shackleton, Connecting Ridge, Connecting Ridge Extension, de Gerlache Rim 1, de Gerlache Rim 2, de Gerlache-Kocher Massif, Haworth, Malapert Massif, Leibnitz Beta Plateau, Nobile Rim 1, Nobile Rim 2, Amundsen Rim.

Autor:anw

Źródło: NASA, PAP

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości