Artykuł może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. By przejść dalej, wybierz odpowiedni przycisk.
Tomografia komputerowa mumii dziecka, żyjącego w epoce renesansu w Austrii wykazała, że maluch zmarł z powodu niedoboru witaminy D. Szczątki dziecka należały do pierworodnego syna hrabiego Starhemberga, wybitnego członka austriackiej arystokracji.
"Wirtualna autopsja" zmumifikowanych szczątków dziecka, pochowanego w rodzinnej krypcie w Austrii ujawniła, że zmarło ono z powodu niedoborów witaminy D, związanej z brakiem dostępu do światła słonecznego - wynika z badania opublikowanego w środę na łamach czasopisma "Frontiers in Medicine".
Dziecko arystokraty
Mumia należała do Reicharda Wilhelma, pierworodnego syna hrabiego Starhemberga, wybitnego członka austriackiej arystokracji. Chłopiec żył w epoce renesansu, między XIV a XVII wiekiem. Zmarł, gdy miał zaledwie 10-18 miesięcy. Jednak pomimo jego uprzywilejowanego pochodzenia, zespół naukowców z Niemiec stwierdził, że doświadczył on "skrajnego niedoboru żywieniowego i zapalenia płuc".
Z badań przeprowadzonych za pomocą tomografii komputerowej i datowania radiowęglowego wynika, że dziecko trzymało lewą rękę na brzuchu. Mumię znaleziono zawiniętą w jedwabny płaszcz z kapturem. Skany wykazały malformacje (rodzaj wady wrodzonej) na żebrach, czyli klasyczne oznaki niedożywienia, co "wskazuje, że dziecko miało krzywicę".
Pochowane w drewnianej trumnie
Badania wykazały też, że tkanki miękkie chłopca w chwili śmierci miały nadwagę, co eliminuje możliwość, że był niedożywiony.
- Kombinacja otyłości wraz z poważnym niedoborem witamin może być wyjaśniona jedynie przez ogólnie dobry stan zdrowia połączony z całkowitym brakiem ekspozycji na światło słoneczne - powiedział Andreas Nerlich, główny autor badania i patolog z Akademickiej Kliniki Monachium-Bogenhausen w Niemczech. - Musimy ponownie rozważyć warunki życia wysokich arystokratycznych niemowląt poprzednich populacji - dodał.
Naukowcy znaleźli dziecko pochowane w drewnianej trumnie, która na podstawie deformacji czaszki okazała się dla niego za mała. Krypta była zarezerwowana wyłącznie dla potomków hrabiów rodziny Starhemberg, a konkretnie ich pierworodnych synów, którzy byliby posiadaczami tytułów, a także żon mężczyzn.
Datowanie radiowęglowe próbki skóry sugeruje, że został pochowany między 1550 a 1635 rokiem, jednak dokumentacja budowlana wskazuje, że krypta przeszła renowację około 1600 roku, więc prawdopodobnie został pochowany po tej dacie. Był on najmłodszą osobą pochowaną w krypcie.
Źródło: LiveScience, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Andreas G. Nerlich i in.