Mrówki potrafią wykryć zapach raka w moczu

Autor:
kw,anw/dd
Źródło:
livescience.com, The Washington Post, tvnmeteo.pl
Onkolog o profilaktyce nowotworów
Onkolog o profilaktyce nowotworówtvn24
wideo 2/6
Rak i nowotwory

Badania przeprowadzone przez francuskich naukowców dowodzą, że da się przeszkolić mrówki tak, by znalazły komórki nowotworowe w moczu. Artykuł na ten temat pojawił się w czasopiśmie "Proceedings of the Royal Society B". - Wyniki są bardzo obiecujące - powiedział główny autor publikacji Baptiste Piqueret.

Mrówki nie mają nosa, używają receptorów węchowych umiejscowionych na czułkach do znalezienia pożywienia oraz aby wywęszyć potencjalnych partnerów. W badaniu opublikowanym 25 stycznia w czasopiśmie "Proceedings of the Royal Society B", naukowcy wyszkolili 35 pierwomrówek łagodnych (Formica fusca), aby używały swoich receptorów węchowych do innego zadania: znajdowania guzów nowotworowych.

Wykrywanie nowotworów. Przeszkolono mrówki

W laboratorium naukowcy przeszczepili myszom komórki raka piersi, pobrane od człowieka i nauczyli owady "kojarzyć cukier z moczem gryzoni zawierającym komórki nowotworowe". Po umieszczeniu próbek moczu na naczyniach laboratoryjnych, zwanych szalkami Petriego, mrówki spędzały o 20 procent więcej czasu obok tych, które zawierały komórki nowotworowe w porównaniu do tych pozyskanych od niezainfekowanych zwierząt.

- One po prostu chcą jeść cukier - powiedział Baptiste Piqueret, główny autor badania i etolog z Université Sorbonne Paris Nord we Francji.

Mrówki z gatunku Formica fuscaShutterstock

Im wcześniej tym lepiej

Komórki nowotworowe zawierają lotne związki organiczne (LZO), które badacze mogą wykorzystać jako biomarkery raka. Zwierzęta takie jak psy - a teraz także i mrówki - mogą szybko nauczyć się wykrywać te anomalie za pomocą zmysłu węchu. Zdaniem badaczy, w tej materii mrówki mogą "osiągać przewagę nad psami i innymi zwierzętami, których szkolenie jest bardziej czasochłonne" - przekazał dziennik "Washington Post".

Wczesna diagnoza nowotworu jest bardzo ważna, ponieważ im szybciej zostanie on wykryty, tym większe są szanse na wyleczenie. Dzięki odkryciu mechanizmu nauki u mrówek, pojawił się więc potencjał do wykorzystania tych owadów jako "skuteczne i niedrogie biodetektory raka" - napisali naukowcy.

- Wyniki są bardzo obiecujące - powiedział Piqueret. Ostrzegł jednak, że "powinno się pamiętać, że jesteśmy bardzo daleko od korzystania z ich pomocy jako codziennego sposobu wykrywania nowotworów".

Nowotwory w EuropiePAP/Maciej Zieliński

Autor:kw,anw/dd

Źródło: livescience.com, The Washington Post, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości