NASA poinformowała w poniedziałek o kolejnej planowanej dacie startu misji Artemis I. Pierwsze okno startowe otworzy się we wtorek, 27 września. Kolejne przełożenie startu jest związane z planowanym testem demonstracyjnym, który ma zostać przeprowadzony w przyszłym tygodniu.
Misja Artemis I miała początkowo wyruszyć w stronę Księżyca 29 sierpnia, jednak z uwagi na poważne usterki, NASA zdecydowała się na przerwanie startu. Od tej pory lot był kilkukrotnie przekładany, a kolejna próba startu ma odbyć się prawie miesiąc po tej pierwszej.
Niezbędne przygotowania
NASA wyjaśnia, że dodatkowe opóźnienie wynika z konieczności przeprowadzenia demonstracyjnego testu kriogenicznego. Agencja wykona go nie wcześniej niż w środę 21 września, co oznacza, że najwcześniejsze okno startowe otworzy się we wtorek 27 września. Jeśli wtedy nie uda się wystrzelić rakiety, kolejna możliwość startu przypadnie na niedzielę 2 października.
Agencja wskazuje, że "opóźnienie jest wynikiem dokładnego rozważenia wielu kwestii logistycznych, w tym konieczności przygotowania się do testu demonstracyjnego", a następnie do startu. Późniejszy start pozwoli również uniknąć przemęczenia zespołów inżynierów pracujących nad projektem Artemis.
Test układu chłodzenia
NASA potwierdza, że w weekend zespoły Artemis I zakończyły prace naprawcze w obszarze wycieku paliwa wodorowego w rakiecie Space Launch System (SLS), który uniemożliwił wcześniejszy start rakiety. Demonstracyjny test kriogeniczny ma służyć upewnieniu się, że pomiędzy naprawionymi elementami istnieje szczelne połączenie.
Podczas demonstracji kontrolerzy startu załadują superzimny, ciekły tlen i ciekły wodór do układu napędowego rakiety zgodnie ze zaktualizowaną procedurą uzupełniania paliwa. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, będzie to oznaczało, że wyciek został naprawiony.
Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA/Sam Lott