Z Australii do Stanów Zjednoczonych trafiła pod koniec lat 30. ubiegłego wieku. I żyje do dziś. Ryba o imieniu Matuzalem, najstarsza na świecie ryba żyjąca w akwarium, może być jednak znacznie starsza, niż dotychczas sądzono. Badacze porównali jej DNA z materiałem genetycznym innych przedstawicieli tego gatunku.
Matuzalem, australijska ryba dwudyszna, żyje w akwarium Steinhart w San Francisco w Kalifornii. Przetransportowano ją tam w 1938 roku wraz z innymi przedstawicielami rogoząbów australijskich (Neoceratodus forsteri) z Fidżi i Australii. Imię Matuzalem pochodzi od postaci biblijnej, najstarszego człowieka w Starym Testamencie, który miał żyć 969 lat.
Nigdy nie było do końca jasne, jaki jest wiek tej ryby, ale sądzono, że liczy 84 lata, dzięki czemu uznano ją za najstarszą rybę żyjącą w niewoli na świecie. Jak pisze Kalifornijska Akademia Nauk na swojej stronie internetowej, zasłynęła "nie tylko ze swojego zaawansowanego wieku, lecz także z zamiłowania do głaskania po brzuchu i czarującej osobowości". Jest karmiona figami.
Ponieważ nadal cieszy się dobrym zdrowiem i nie wykazuje oznak starzenia się, badacze postanowili dokładnie ustalić, kiedy Matuzalem przyszedł na świat. Z nowego badania, którego wyniki zostaną opublikowane jeszcze w tym roku, wynika, że jest o kilkanaście lat starszy.
Może mieć ponad 100 lat
Naukowcy z Australii porównali DNA Matuzalema z materiałem genetycznym ponad 30 innych australijskich ryb dwudysznych żyjących na wolności i w niewoli, w tym dwóch innych z akwarium Steinhart, w wieku 50 i 54 lat. Zespół badaczy wykorzystał nieinwazyjną metodę i przeanalizował stopień metylacji w materiale genetycznym ryb. Metylacja to proces odpowiedzialny za prawidłowości w kodzie genetycznym.
Na tej podstawie oszacowano, że ma Matuzalem ma nie 84 lata, a co najmniej 92, a niewykluczone, że może żyć od nawet 101 lat. O swych wynikach badacze poinformowali w ubiegłym tygodniu.
"Niezwykle ekscytujące"
- Matuzalem przybył do nas pod koniec lat trzydziestych XX wieku, ale nie istniała wtedy żadna metoda służąca określeniu jego wieku - powiedział Charles Delbeek z akwarium Steinhart. Dodał, że poznanie faktycznego wieku tej ryby jest "niezwykle ekscytujące".
Australijskie ryby dwudyszne w naturze występują tylko w rzekach w australijskim stanie Queensland. Nazywane są żywymi skamielinami. Według Muzeum Australijskiego najstarsza skamieniałość ryby z rodzaju Neoceratodus datowana jest na około 380 milionów lat.
Źródło: LiveScience, calacademy.org, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: California Academy of Science/Gayle Laird