Nowy rodzaj osy odkryto w amazońskim lesie deszczowym w Peru, najbardziej zróżnicowanym biologicznie takim miejscu na świecie - poinformowali naukowcy. Te pasożytnicze owady składają tylko jedno jajo, z którego wykluwają się larwy zjadające żywiciela od środka.
Odkrycia dokonali w Rezerwacie Narodowym Allpahuayo-Mishana w Peru naukowcy z Uniwersytetu w Turku w Finlandii, którzy od 20 lat badają różnorodność biologiczną tego obszaru.
Osa otrzymała nazwę Capitojoppa amazonica. Jej pierwszy człon jest kombinacją dwóch słów, spośród których "capito" oznacza po łacinie dużą głowę, którą charakteryzuje się owad. Natomiast "joppa" nawiązuje do nazwy os z rodzaju Joppa, wyglądem przypominających tę właśnie odkrytą.
Jak powiedział Brandon Claridge z Uniwersytetu Stanowego Utah, do podrodziny, do której zaklasyfikowano owada, "należą zazwyczaj duże i kolorowe osy, żyjące zwłaszcza w tropikach".
Larwy rozwijają się wewnątrz ofiary
Capitojoppa amazonica może dorastać do 1,7 cm. Składa jedno jajo w ciele swojego żywiciela, przekłuwając je pokładełkiem. Ofiarą tej osy mogą paść gąsienice, chrząszcze i pająki. Po kilku dniach z jaja wylęgają się larwy, które zjadają żywiciela od środka. Rozwijają się one w twardej skorupie ochronnej wewnątrz ofiary i wyłaniają się jako dorosłe osobniki.
Jak wyjaśniał Brandon Claridge, osy Capitojoppa amazonica po ukłuciu wysysają z rany hemolimfę, czyli płyn ustrojowy występujący u bezkręgowców. Dodał, że "samice mogą dźgnąć żywiciela pokładełkiem i żerować bez składania jaj, ponieważ "pomaga to w zdobywaniu składników odżywczych".
"Najbardziej zróżnicowany biologiczne las deszczowy"
Jak zaznaczono w komunikacie prasowym finlandzkiego uniwersytetu, Rezerwat Narodowy Allpahuayo-Mishana w Peru jest "często opisywany jako najbardziej zróżnicowany biologiczne las deszczowy na świecie". W ciągu ostatnich dekad odkryto tam kilka nowych gatunków ptaków.
Po raz pierwszy obszar ten zyskał rozgłos w środowisku naukowym pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Amerykański botanik Alwyn Gentry udokumentował tam największą znaną liczbę gatunków drzew w jednym miejscu.
Źródło: utu.fi, livescience.com
Źródło zdjęcia głównego: Kari Kaunisto