Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wystartuje w kosmos 24 grudnia - ogłosiły w sobotę NASA i spółka astronautyczna Arianespace. Pod koniec listopada odwołano termin 18 grudnia. Naukowcy liczą na to, że przyczyni się on do rozwoju ludzkiej wiedzy o wszechświecie nie mniej niż Teleskop Hubble’a.
"Jako docelową datę wystrzelenia Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba wyznaczono 24 grudnia" - napisała na Twitterze Arianespace, międzynarodowa spółka astronautyczna, zajmująca się komercyjnym transportem kosmicznym.
Wystrzelenie teleskopu było już dwukrotnie przekładane z powodu drobnych awarii. Ostatnia dotyczyła komunikacji pomiędzy teleskopem a rakietą nośną i spowodowała ogłoszenie 24 listopada, iż 18 grudnia przestał być aktualną datą startu w kosmos.
"Ogólny przegląd startu odbędzie się 21 grudnia, a jeśli wszystko będzie gotowe, rakieta nośna zostanie przeniesiona na miejsce wystrzelenia 22 grudnia" - uściśliła NASA.
Teleskop 12 października dotarł na pokładzie statku MN Colibri do Gujany Francuskiej w Ameryce Południowej, gdzie w Kourou znajduje się Europejski Port Kosmiczny. Stamtąd teleskop zostanie wyniesiony w kosmos przy pomocy europejskiej rakiety Ariane 5.
Teleskop waży sześć ton, a jego wymiary to ponad 10,5 na 4,5 metra - w wersji złożonej, w której był transportowany. Do transportu posłużył 30-metrowy pojemnik, który razem z dodatkowym osprzętem waży ponad 70 ton
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba
Oczekiwania odnośnie misji Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba są bardzo duże. Naukowcy liczą na to, że przyczyni się do rozwoju ludzkiej wiedzy o wszechświecie nie mniej niż Teleskop Hubble’a. Projekt prowadzony jest przez NASA, Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) oraz Kanadyjską Agencję Kosmiczną (CSA).
Źródło: PAP, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: NASA/Chris Gunn