W weekend dojdzie do koniunkcji Wenus i Jowisza. Planety te optycznie znajdą się bardzo blisko siebie. Czy miłośnicy astronomii będą mogli zobaczyć to spektakularne zjawisko na polskim niebie? Wyjaśniamy.
Koniunkcja to zjawisko, w którym ciała niebieskie i obserwator znajdują się w jednej linii. W najbliższy weekend dojdzie do koniunkcji Wenus i Jowisza. Jak podaje NASA, obie te planety znajdą się tak blisko siebie na nocnym niebie, że w niższych szerokościach geograficznych będzie dobrze widać, jak zlewają się w świecącą masę. Elektryzuje to miłośników astronomii na całym świecie, którzy liczą na obserwację spektakularnego zjawiska. Czy będzie to możliwe także w Polsce?
Koniunkcja Wenus i Jowisza w Polsce
- U nas, na naszej szerokości geograficznej, ta koniunkcja nie prezentuje się tak spektakularnie z uwagi na to, że kąt nachylenia ekliptyki, czyli drogi, po której poruszają się planety na niebie, jest niski względem horyzontu wiosną - wyjaśnił w rozmowie z tvnmeteo.pl Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach", popularyzator astronomii. - Dlatego u nas się tak dobrze nie będzie się to prezentować, bo będzie nisko nad horyzontem. Wenus i Jowisz są co prawda względnie jasne, ale wciąż to są 3-4 stopnie nad horyzontem. Drzewa, pagórki, jasne niebo... To zjawisko raczej nie będzie hitem - dodał.
W Polsce koniunkcję najlepiej będzie obserwować w niedzielę (1.05) nad ranem, na około godzinę przed wschodem Słońca.
Druga koniunkcja planet w tym miesiącu
Planety będą oddalone od siebie o 690 milionów kilometrów - ponad cztery razy więcej niż wynosi odległość między Ziemią a Słońcem.
Według EarthSky.org Wenus będzie miała magnitudo -4, a Jowisz będzie świecił z magnitudo -2,1. Dla porównania, Księżyc w pełni świeci z jasnością -12,7. Magnitudo to jednostka miary stosowana do oznaczania blasku gwiazd; im wartość jest niższa, tym gwiazda jest jaśniejsza.
Koniunkcja Wenus i Jowisza będzie drugą, która wystąpi w tym miesiącu. Na początku kwietnia w jednej linii ustawiły się Mars i Saturn.
Źródło: tvnmeteo.pl, Science Alert
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock