Kaskadowy Łuk Wulkaniczny rozciąga się od południowo-zachodniej Kolumbii Brytyjskiej, przez Waszyngton i Oregon, po północną Kalifornię. Obejmuje kilkanaście wulkanów. Amerykańska Służba Geologiczna USGS klasyfikuje 11 z nich, w tym Mount Baker i Mount Hood, jako wulkany "bardzo dużego zagrożenia".
Kaskadowy Łuk Wulkaniczny znajduje się w zachodniej części Ameryki Północnej. Pomimo potencjalnego niebezpieczeństwa, jakie jest z nim związane, naukowcy dysponują niewielką liczbą danych na jego temat. Nie wiadomo między innymi, w której części gromadzi się magma. O tym, jakie zagrożenie jest związane z Kaskadowym Łukiem Wulkanicznym i jakie badania warto przeprowadzić, napisała grupa amerykańskich wulkanologów. Artykuł na ten temat pojawił się na łamach "Geochemistry, Geophysics, Geosystems".
Zagrożenie dla dużych miast
W rejonie Kaskadowego Łuku Wulkanicznego położone są większe miasta takie jak Portland, Seattle i Vancouver. Jeśli dojdzie do wzmożonej aktywności tego regionu, zagrożonych będzie ponad 10 milionów ludzi. Dlatego też grupa amerykańskich ekspertów uważa, że konieczne jest przeprowadzenie kolejnych badań tej części łuku, która jest najmniej poznana.
"Dane sejsmiczne, dokładniejsze odczyty z miernika pochylenia i informacje zebrane z satelitów mogą ujawnić deformacje gruntu, które wskażą, gdzie magma porusza się pod powierzchnią Kaskadowego Łuku Wulkanicznego" - piszą badacze. "Trudności w uzyskaniu pozwoleń na instalację odpowiedniego sprzętu monitorującego na obszarach chronionych utrudniają badania wulkanów" - dodali.
Eksperci zauważyli, że bardzo niewiele jest informacji o Mount Adams, górze położonej w stanie Waszyngton. Zdaniem autorów publikacji jest to "bardzo niepokojące", biorąc pod uwagę, że wulkan ten jest sklasyfikowany jako "wysokiego ryzyka".
Źródło: phys.org
Źródło zdjęcia głównego: stock.adobe.com