Najstarsza w Europie kamienna megastruktura została odkryta na dnie Bałtyku - przekazał zespół badaczy. Fragment ściany sprzed ponad 10 tysięcy lat został odkryty wzdłuż niemieckiego wybrzeża. Jej przeznaczenie jest nieznane, chociaż naukowcy podejrzewają, że mogła pomagać ówczesnym mieszkańcom bałtyckich okolic w... zdobywaniu pożywienia.
Przed tysiącami lat krajobraz północnej Europy wyglądał zupełnie inaczej niż obecnie. W niektórych okresach cieśniny łączące Bałtyk z Oceanem Atlantyckim były całkowicie pozbawione wody, zaś dawne wybrzeże znajdowało się daleko od obecnego brzegu. Jednym z reliktów tych czasów jest struktura, którą zauważyli w Bałtyku niemieccy badacze. Ich odkrycie opisane zostało na łamach czasopisma "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Podwodna ściana
Jak opisali autorzy, do odkrycia doszło przez przypadek. Fragmenty konstrukcji zostały dostrzeżone w 2021 roku podczas rejsu naukowo-edukacyjnego po Zatoce Meklemburskiej. Bliższe oględziny struktury pokazały, że była to mierząca 971 metrów długości, wysoka na metr ściana, złożona z ponad 1600 kamieni o różnej wielkości. Sposób, w jaki umieszczone zostały poszczególne skały, wyklucza naturalne pochodzenie struktury. Łączną masę konstrukcji naukowcy szacują na 142 tony.
Ściana, nazwana przez badaczy Blinkerwall, pochodzi z epoki kamienia, z czasów po zakończeniu ostatniej epoki lodowej. Naukowcy szacują, że powstała ona około 11-12 tysięcy lat temu, gdy tereny dzisiejszej Zatoki Meklemburskiej jeszcze nie znajdowały się pod wodami Bałtyku.
- W tym okresie w całej północnej Europie mieszkało prawdopodobnie niecałe 5000 ludzi - opowiadał główny autor analizy, Jacob Geersen z Uniwersytetu w Kilonii.
Architektura myśliwska
Analizy sugerują, że struktura została zbudowana przez grupy łowiecko-zbierackie, żyjące na tych terenach. Prawdopodobnie postawiono ją nad brzegiem nieistniejącego już jeziora lub bagna. Po około 1500 latach istnienia zalały ją słone wody morskie, dzięki którym w doskonałym stanie przetrwała 21 metrów pod powierzchnią morza.
Choć przeznaczenie muru jest trudne do określenia, specjaliści podejrzewają, że mógł pomagać on myśliwym w polowaniu na renifery - główne źródło pożywienia ówczesnych mieszkańców północnej Europy.
- Ściana była prawdopodobnie wykorzystywana do zmuszania zwierząt do ucieczki między murem a brzegiem jeziora, a może nawet do samego jeziora. Tam myśliwi z epoki kamienia mogli łatwiej je upolować - tłumaczył Geersen.
Może być najstarsza w Europie
Naukowcy podkreślili, że Blinkerwall może być jednym z najstarszych przykładów architektury myśliwskiej na świecie i najstarszą znaną nam megastrukturą wzniesioną przez człowieka w Europie. Jak dodali, niezwykle rzadko zdarza się, aby tego typu struktury przetrwały do naszych czasów na gęsto zaludnionym subkontynencie środkowoeuropejskim. Badacze zamierzają ponownie odwiedzić miejsce znaleziska, aby zrekonstruować starożytny krajobraz i poszukać przedmiotów, które pomogą lepiej poznać życie ówczesnych mieszkańców regionu.
Źródło: PAP, CAU
Źródło zdjęcia głównego: Philipp Hoy, University of Rostock/Jens Auer, LAKD M-V