Jaki jest wiek Wszechświata? I jak liczyć czas we Wszechświecie...

Źródło:
ZPE
"Obszar rozdzielony od reszty Wszechświata"
"Obszar rozdzielony od reszty Wszechświata"tvnmeteo.pl
wideo 2/2
"Obszar rozdzielony od reszty Wszechświata"tvnmeteo.pl

Jaki jest wiek Wszechświata? Przyjmuje się, że wynosi około 13,8 miliarda lat. To właśnie taki czas według szacunków minął od momentu Wielkiego Wybuchu. Obecnie naukowcy bazują na pomiarach dostarczonych przez misję Planck.

● Wszechświat to wszystko, co istnieje fizycznie. Według encyklopedycznej definicji to układ wszystkich obiektów astronomicznych, materii rozproszonej i pól fizycznych wraz z czasoprzestrzenią, którą wypełniają.

● Za moment “narodzin” Wszechświata uznaje się Wielki Wybuch. Jak oblicza się obecnie jego wiek?

Kiedy powstał Wszechświat?

Za moment, w którym “narodził” się Wszechświat, obecnie uznaje się Wielki Wybuch i właśnie od niego liczy się wiek wszechświata. Nie zawsze jednak tak było, a zagadka pochodzenia Wszechświata budziła przecież ciekawość ludzi od dawna. Przed wiekami za niemal oczywistość uznawano, że Wszechświat jest wynikiem aktu stworzenia. Uznawano, że jest stosunkowo młody - ma zaledwie kilka tysięcy lat. Przez długi czas w centrum Wszechświata znajdowała się Ziemia. Pogląd ten odmienił dopiero Mikołaj Kopernik, który wykazał, że w centrum Układu Słonecznego znajduje się Słońce. Sto lat temu powszechnie uważano natomiast, że Wszechświat jest wieczny i istniał zawsze, dlatego nie da się oszacować jego wieku. Zmieniły to odkrycia amerykańskiego astronoma Edwina Hubble'a.

CZYTAJ TEŻ: Jaki teleskop wybrać?

Jak obliczyć wiek Wszechświata?

Badając wiek od narodzin Wszechświata, czyli Wielkiego Wybuchu, naukowcy oparli się na tzw. stałej Hubble'a, który pierwszy obliczył prędkość rozszerzania się Wszechświata. Założył, że skoro galaktyki oddalają się od siebie z określoną prędkością, to i cały Wszechświat musi się rozszerzać. Pewnym problemem było to, że stałą ciężko jest wyliczyć bardzo precyzyjnie.

Badania skupiły się na analizie anizotropii promieniowania reliktowego. Co to jest? Promieniowanie wypełnia przestrzeń kosmiczną i jest pozostałością początkowych etapów ewolucji Wszechświata. Dokładna analiza jego niewielkich zmian pozwala oszacować jak dawno od momentu obserwacji promieniowanie zostało wyświecone. To z kolei, w połączeniu z innymi badaniami, pozwala określić jak dawno powstał nasz Wszechświat.

Obecnie naukowcy bazują na pomiarach, których dostarczyła misja kosmiczna Planck. W 2013 roku opublikowano mapę mikrofalowego promieniowania tła. Uzyskano ją dzięki teleskopowi Planck Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Jest to obraz najstarszego światła we Wszechświecie, kiedy miało ono zaledwie 375 tysięcy lat.

Mapa rozkładu mikrofalowego promieniowania tła w kosmosie, zaobserwowanego w ramach projektu WMAP. Według naukowców, światło zostało wyemitowane ok. 375 tysięcy lat po Wielkim Wybuchu.
Mapa promieniowania tłaMapa rozkładu mikrofalowego promieniowania tła w kosmosie, zaobserwowanego w ramach projektu WMAP. Według naukowców, światło zostało wyemitowane ok. 375 tysięcy lat po Wielkim Wybuchu.European Space Agency and the Planck Collaboration

Dane z tej misji pozwoliły określić tempo, z jakim rozszerza się Wszechświat w czasie - czyli stałą Hubble’a. Uzyskano wartość 67,4 kilometra na sekundę na megaparsek. Wiek Wszechświata oszacowano dzięki tej wartości na 13,82 miliarda lat.

Z obliczeniami wynikającymi z danych misji Planck zgodzili się w 2020 roku naukowcy z międzynarodowego zespołu, którzy korzystali z obserwacji Teleskopu Kosmologicznego Atacama (ACT) w Chile. To potwierdzenie było o tyle ważne, że w poprzednich latach pojawiły się obliczenia, z których wynikało, że Wszechświat jest młodszy o setki milionów lat niż przewidywał zespół pracujący przy misji Plancka.

ZOBACZ TAKŻE: "Furia" młodej gwiazdy na nowym zdjęciu Kosmicznego Teleskopu Hubble'a

Pomiary ACT wskazały jednak inny wynik dla stałej Hubble’a. Z wyliczeń wynikało, że wynosi ona 67,6 kilometra na sekundę na megaparsek. Różnica jest jednak bardzo niewielka.

Co ciekawe, również w 2020 roku opublikowane zostały wyliczenia zespołu badaczy z University of Oregon, które sugerowały, że Wszechświat liczy jednak “zaledwie” 12,6 miliarda lat. Wyliczenia te oparto na stałej Hubble’a wynoszącej 75,1 kilometra na sekundę na megaparsek.

Źródła: Zintegrowana Platforma Edukacyjna, PWN, ESA, Stony Brook University

Bibliografia: Skąd znamy wiek Wszechświata? PWN: Wszechświat Teleskop kosmiczny Planck odkrywa prawie idealny Wszechświat New Research of Oldest Light Confirms Age of the Universe

Autorka/Autor:red.//am

Źródło: ZPE

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ten rok zaczyna się w Polsce dynamiczną pogodą. W wielu miejscach silnie wieje, a na północy kraju pojawiły się nawet burze. W nocy i w piątek także może zagrzmieć.

Błyskało się i grzmiało. Mogą nas czekać kolejne zimowe burze

Błyskało się i grzmiało. Mogą nas czekać kolejne zimowe burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pierwszy weekend stycznia przyniesie zmianę pogody na zimową. Jeszcze w tym tygodniu czekają nas przelotne opady śniegu i duży spadek temperatury nocami. Do tego cały czas będzie porywiście wiać, a w części kraju niewykluczone, że zagrzmi.

Widać śnieg i mróz. Synoptyk ostrzega przed "serią niebezpiecznych zjawisk"

Widać śnieg i mróz. Synoptyk ostrzega przed "serią niebezpiecznych zjawisk"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zdjęcie "Skarby Oriona nad Królową Beskidów" zostało wybrane zdjęciem dnia przez NASA. Autorem niezwykłej fotografii jest Włodzimierz Bubak, który na co dzień jest nauczycielem w jednej ze szkół technicznych w Jaworznie.

Zrobił zdjęcie wschodu Oriona nad Babią Górą, wyróżniła go NASA

Zrobił zdjęcie wschodu Oriona nad Babią Górą, wyróżniła go NASA

Źródło:
PAP, Trzeci Plan

Ważący ponad 500 kilogramów metalowy pierścień spadł z nieba na kenijską wioskę Mukuku w hrabstwie Makueni. Wydarzeniu towarzyszył olbrzymi huk, który był słyszalny z odległości 50 kilometrów. Kenijska Agencja Kosmiczna przekazała, że tajemniczy obiekt był najprawdopodobniej fragmentem rakiety kosmicznej, który nie spłonął w ziemskiej atmosferze.

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Źródło:
PAP, KSA

W nocy i rano w piątek na drogach prawie całej Polski będzie ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed oblodzeniem po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu.

Będzie niebezpiecznie. Ostrzeżenia IMGW prawie w całej Polsce

Będzie niebezpiecznie. Ostrzeżenia IMGW prawie w całej Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Turyści spędzający czas w Tatrach mierzą się dziś z trudnymi warunkami pogodowymi. Głównym zagrożeniem jest silny wiatr, który w porywach przekracza 100 km/h. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują o ostrożność.

"Bezpiecznie nie jest". Bardzo silnie wieje w Tatrach

"Bezpiecznie nie jest". Bardzo silnie wieje w Tatrach

Źródło:
TVN24, TPN

Pogoda na dziś. W czwartek 02.01 w niemal całej Polsce trzeba spodziewać się opadów. Deszcz będzie po południu przechodzić w śnieg. Termometry wskażą jeszcze wysokie wartości jak na początek stycznia, ale będzie silnie wiać.

Pogoda na dziś - czwartek 02.01. Warto mieć ze sobą parasol

Pogoda na dziś - czwartek 02.01. Warto mieć ze sobą parasol

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pierwsze dni 2025 roku przyniosły niezwykłe spektakle na niebie w postaci zorzy polarnej. Zjawisko było widoczne zarówno w nocy z wtorku na środę, jak i ze środy na czwartek. Kolorowe smugi na niebie oglądali mieszkańcy wielu regionów Polski.

Zorza polarna nad Polską

Zorza polarna nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt24

Dwóch mężczyzn z Teksasu może mówić o niesamowitym szczęściu. Przetrwali znalezienie się w samym środku tornada, gdy łowili ryby na łódce. Moment uderzenia żywiołu udało się nagrać.

"Nie powinienem tu być". Dramatyczne nagranie

"Nie powinienem tu być". Dramatyczne nagranie

Źródło:
CNN, KKTV, tvnmeteo.pl

Na Bałyku panuje sztorm, a wiatr na wybrzeżu może rozpędzać się do ponad 100 kilometrów na godzinę. Z powodu trudnych warunków pogodowych opóźniony został prom ze Świnoujścia do Ystad w Szwecji.

Sztorm na Bałtyku. Prom do Szwecji opóźniony

Sztorm na Bałtyku. Prom do Szwecji opóźniony

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Ulewny deszcz w nocy z wtorku na środę spowodował podtopienia w północnej Anglii. Drogi znalazły się pod wodą. Z powodu trudnych warunków pogodowych odwołane zostały też liczne połączenia kolejowe.

Drogi pod wodą w Manchsterze

Drogi pod wodą w Manchsterze

Źródło:
Reuters, BBC, tvnmeteo.pl

Starty polskich satelitów, zaskakujące odkrycia zwierząt sprzed setek milionów lat i archeologiczne znaleziska, które mogą zmienić dotychczasowe ustalenia naukowców. Oto jedne z najważniejszych wydarzeń w polskiej nauce w 2024 roku.

"Przełomowe wydarzenie w historii polskiej nauki", szczątki pierwszych Słowian i zwierzęta sprzed milionów lat

"Przełomowe wydarzenie w historii polskiej nauki", szczątki pierwszych Słowian i zwierzęta sprzed milionów lat

Źródło:
PAP

Rok 2024 prawdopodobnie przejdzie do historii jako najcieplejszy na świecie. - Pozostaje oczywiście pytanie jak długo. Wszystko wskazuje na to, że ten rekord szybko zostanie pobity - powiedział Bogdan Chojnicki, profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

"To zmienia rzeczywistość na całym globie"

"To zmienia rzeczywistość na całym globie"

Źródło:
PAP

Warunki w górach są trudne. Miejscami na szlakach zalega śnieg, który w większości jest twardy i zmrożony. W Tatrach, Beskidach i Bieszczadach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Ratownicy GOPR interweniowali w sylwestrową noc.

Uraz kręgosłupa, poszukiwania turysty. Nocne interwencje GOPR

Uraz kręgosłupa, poszukiwania turysty. Nocne interwencje GOPR

Źródło:
PAP, GOPR

Wzrost średniej globalnej temperatury nasila gwałtowne zjawiska pogodowe. Wrześniowa powódź na południowym zachodzie Polski, a także susza hydrologiczna to nowa rzeczywistość, z którą musimy się mierzyć.

"Powódź w Polsce była symptomem zmieniającego się świata"

"Powódź w Polsce była symptomem zmieniającego się świata"

Źródło:
PAP

Cały świat powitał 2025 rok. Jako ostatni kartkę w kalendarzu zmienili mieszkańcy Dalekich Wysp Mniejszych Stanów Zjednoczonych. Wcześniej Nowy Rok rozpoczął się też w Meksyku oraz Stanach Zjednoczonych.

Oni na 2025 rok musieli czekać najdłużej

Oni na 2025 rok musieli czekać najdłużej

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Ekstremalne fale upałów, rekordowe opady deszczu, niszczycielskie susze. W 2024 roku mieliśmy wiele okazji do zaobserwowania wpływu zmian klimatycznych na środowisko i ludzkie życie. Skutki ocieplającego się klimatu odczuli zarówno mieszkańcy bliskich nam regionów, jak i odległych zakątków świata.

Ofiary śmiertelne, ogień, ogromne opady, rekordowe susze. Katastrofy naturalne w 2024 roku

Ofiary śmiertelne, ogień, ogromne opady, rekordowe susze. Katastrofy naturalne w 2024 roku

Źródło:
tvnmeteo.pl, Reuters, World Weather Attribution

Dwóch mężczyzn zostało znalezionych martwych w lesie w stanie Waszyngton podczas polowania na Wielką Stopę w USA. Poszukiwacze legendarnego stworzenia wybrali się do lasu przed Wigilią, a gdy nie wrócili do domu pierwszego dnia świąt, ich rodziny zaalarmowały policję. Akcja ratunkowa trwała trzy dni.

Szukali Wielkiej Stopy, zostali znalezieni martwi

Szukali Wielkiej Stopy, zostali znalezieni martwi

Źródło:
BBC, NPR, Skamania County Sheriff's Office

Ten rok zapisze się na kartach historii za sprawą katastrofalnej powodzi, która dotknęła południowo-zachodnią Polskę. W wyniku kilkudniowych i intensywnych opadów deszczu spowodowanych niżem genueńskim wylały rzeki w dorzeczu Odry. W 2024 roku zdarzały się także niezapomniane chwile, jak majowa zorza polarna czy kometa C/2023 A3.

Warszawa cieplejsza od Madrytu, wielka woda, zimowy krajobraz w środku lata

Warszawa cieplejsza od Madrytu, wielka woda, zimowy krajobraz w środku lata

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Kilka osób zostało rannych po tym, jak w brazylijskim mieście Barueri w obszarze metropolitalnym Sao Paulo zawalił się dach supermarketu. Doszło do tego po intensywnych opadach gradu.

Od gradu zawalił się dach supermarketu

Od gradu zawalił się dach supermarketu

Źródło:
Reuters, CNN Brasil

W kończącym się roku we Włoszech odnotowano ponad 350 ekstremalnych zjawisk pogodowych. To, jak zaznaczyli eksperci, sześć razy więcej niż dziesięć lat temu, co jest wyraźnym potwierdzeniem zmian klimatu i ich skutków.

351 ekstremalnych zjawisk. Najgorzej na północy

351 ekstremalnych zjawisk. Najgorzej na północy

Źródło:
PAP

Władze Parku Narodowego Wulkanów Hawai'i informują o "szokujących wydarzeniach", jakie kilka dni temu rozegrały się w pobliżu wulkanu Kilauea. Dziecko przebywające tam z rodziną wymknęło się opiekunom i nieomal spadło z wysokiego na 120 metrów urwiska. Strażnicy apelują do odwiedzających o ostrożność i przestrzegają przed łamaniem obowiązujących w parku zasad.  

Dziecko niemal wpadło do aktywnego wulkanu. "Szokujące wydarzenia"  

Dziecko niemal wpadło do aktywnego wulkanu. "Szokujące wydarzenia"  

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Premier Francji Francois Bayrou przedstawił plan odbudowy Majotty po przejściu niszczycielskiego cyklonu Chido. Przed końcem stycznia do każdego domu na wyspach mają wrócić dostawy prądu. Jak powiedział szef rządu, pełna odbudowa infrastruktury może potrwać nawet dwa lata.

Bez prądu spędzą jeszcze miesiąc, odbudowa potrwa całe lata

Bez prądu spędzą jeszcze miesiąc, odbudowa potrwa całe lata

Źródło:
Reuters, PAP, Le Monde

Wysokie fale od kilku dni nawiedzają Peru. W 91 portach wprowadzono zakaz wypływania na morze. Wzburzona woda zatapiała łodzie rybackie i uszkadzała falochrony.

Fale zatapiały łodzie, uszkadzały falochrony. Zamknięto porty

Fale zatapiały łodzie, uszkadzały falochrony. Zamknięto porty

Źródło:
Reuters

Rekin zaatakował dwóch turystów w egipskim kurorcie Marsa Alam. Jeden z nich zmarł - podało w niedzielę tamtejsze ministerstwo środowiska. Obydwaj turyści byli najprawdopodobniej narodowości włoskiej.

Atak rekina w egipskim kurorcie. Jeden turysta zginął, drugi ranny

Atak rekina w egipskim kurorcie. Jeden turysta zginął, drugi ranny

Źródło:
Reuters, PAP

Sztorm szalał na Morzu Czarnym. Porywy wiatru przekraczały prędkość 90 kilometrów na godzinę. W Konstancy, największym porcie handlowym Rumunii, odnotowano rekordowe fale o wysokości 7,5 metra.

Sztorm na Morzu Czarnym. "Powstały fale o rekordowej wysokości"

Sztorm na Morzu Czarnym. "Powstały fale o rekordowej wysokości"

Źródło:
ENEX, cugetliber.ro