Teoria Wielkiego Wybuchu. Jak powstał Wszechświat?

Źródło:
ZPE, PWN
Tajemnicze sygnały z kosmosu
Tajemnicze sygnały z kosmosuENEX/Dr Natasha Hurley-Walker (ICRAR/Curtin) and the GLEAM Team/ICRAR
wideo 2/2
Tajemnicze sygnały z kosmosuENEX/Dr Natasha Hurley-Walker (ICRAR/Curtin) and the GLEAM Team/ICRAR

Powszechnie przyjmuje się obecnie, że Wszechświat powstał w wyniku Wielkiego Wybuchu. Doszło do niego ok. 14 miliardów lat temu, a od tego czasu Wszechświat niezmiennie się rozszerza. Co to oznacza?

● Termin “Wielki Wybuch” oznacza początkowy moment ewolucji Wszechświata.

● Przed Wielkim Wybuchem Wszechświat skupiony był w punkcie. Nazywa się go osobliwością.

● Nikt nie wie, co działo się przed Wielkim Wybuchem.

● Obserwacje Edwina Hubble’a dowiodły, że Wszechświat się rozszerza.

Czym jest teoria Wielkiego Wybuchu?

Jedną z teorii dotyczących powstania Wszechświata jest teoria (model) Wielkiego Wybuchu. Jednymi z pierwszych naukowców, którzy opisali rozszerzanie się Wszechświata, co zakłada model Wielkiego Wybuchu, byli Rosjanin Aleksander Friedman oraz belgijski ksiądz Georges Lemaître. To ich, prowadzone niezależnie od siebie, badania i wnioski były przełomem.

Termin “Wielki Wybuch” ma oznaczać sam początkowy moment ewolucji Wszechświata. Według współczesnych wyliczeń doszło do niego około 13,8 miliarda lat temu - na tyle szacuje się więc wiek Wszechświata (szerszy przedział to 10-20 miliardów lat).

Jak wyglądało powstanie Wszechświata? Na to pytanie (jak również na wiele innych dotyczących Wszechświata) nie ma odpowiedzi. Teoria zakłada, że po Wielkim Wybuchu wszechświat zaczął się rozszerzać. To natomiast może sugerować, że wcześniej cały wszechświat skupiony był w jednym punkcie. Ten “punkt” nazywany jest osobliwością, która ma niewyobrażalną wręcz gęstość i energię.

Co było przed wybuchem? Nie wiadomo. Trudno mówić w ogóle o “przed” w kwestii Wielkiego Wybuchu, ponieważ zakłada się, że czas i przestrzeń zaczęły “istnieć” wraz z Wielkim Wybuchem. Sam moment “narodzin” również jest problematyczny, jednak naukowcy opisują historię i ewolucję Wszechświata już od chwili po Wielkim Wybuchu.

Wielki Wybuch - jak powstawał Wszechświat?

Po Wielkim Wybuchu zaczęła się Era Plancka, czyli czas od 0 do 10-43 s. Czyli tak krótki, że aż nie sposób go sobie wyobrazić. Na temat tej ery przy obecnym stanie wiedzy niewiele wiadomo. Następnie rozmiary Wszechświata znacznie się powiększyły. Mówi się, że działo się to w erze inflacyjnej (czas do 10-32s). Kiedy historia Wszechświata miała jedną sekundę, jego temperatura wynosiła około pięciu miliardów Kelwinów. Rozpoczęły się procesy anihilacji elektronów i pozytonów, zwiększyła się liczba fotonów. Potem, w erze nukleosyntezy powstały jądra atomowe deuteru, trytu i helu.

W dalszym etapie Wszechświat rozszerzał się dalej, a temperatura spadała. Powstały obojętne atomy wodoru i helu. Wtedy pojawiło się promieniowanie. Jest ono obecnie obserwowane jako mikrofalowe promieniowanie tła (reliktowe). Jego badania wykazały, że istnieją obszary o zróżnicowanym natężeniu tego promieniowania. Co sugerowało, że już na początku ewolucji wszechświata istniały obszary “oczekujące” na powstawanie galaktyk.

Ostatnia era to era gwiazdowa, nazywana też galaktyczną. Zaczęła się ok. 300 tys. lat od Wielkiego Wybuchu i trwa do dzisiaj. Pojawiły się gwiazdy i galaktyki. Kiedy zaczęły umierać pierwsze gwiazdy, wyrzucały one ciężkie pierwiastki, które z kolei mogły zostać wykorzystane do stworzenia nowych planet i gwiazd. Każde kolejne pokolenie gwiazd zawiera więcej pierwiastków ciężkich.

Historia WszechświataPAP

Odkrycia Edwina Hubble’a

W 1924 roku amerykański astronom Edwin Hubble wykazał, że Droga Mleczna, w której znajduje się Ziemia, nie jest jedyną galaktyką we Wszechświecie. Tak naprawdę istnieje ich bardzo dużo. Do tego są one oddzielone od siebie obszarami pustej przestrzeni.

Dziś już wiemy, że Droga Mleczna to jedna z prawdopodobnie setek miliardów galaktyk. Ma ona średnicę około stu tysięcy lat świetlnych i zawiera nawet 400 miliardów gwiazd. Nasza galaktyka wiruje wokół centrum - supermasywnej czarnej dziury. Gdzie jest Ziemia w Drodze Mlecznej? Na Ramieniu Oriona, który jest jednym z ramion spirali, jaką jest Droga Mleczna.

Edwin Hubble mierzył odległości między galaktykami i ich widma. Dzięki jego pracy okazało się, że niemal wszystkie galaktyki oddalają się od Ziemi. Mało tego, Hubble w 1929 roku obwieścił, że galaktyki oddalają się od Ziemi tym szybciej, im większa jest odległość od nich.

To zburzyło cały dotychczasowy porządek świata, który zakładał, że Wszechświat jest statyczny. Okazało się, że się rozszerza, więc odległości między galaktykami cały czas się powiększają. Co najłatwiej zobrazować tym, że dawno, dawno temu ciała niebieskie znajdowały się w mniejszej odległości od siebie niż obecnie.

Nie oznacza to, że mieszkamy w centralnym i najważniejszym punkcie wszechświata. Najprawdopodobniej sytuacja wygląda identycznie, gdy poczyni się obliczenia z dowolnego innego miejsca, bowiem galaktyki oddalają się od siebie. Dobrym porównaniem jest tutaj dmuchanie balona, na którym narysowane są kropki. Wraz z każdym dmuchnięciem kropki będą się od siebie coraz bardziej oddalać.

Źródła: “Krótka historia czasu”, Zintegrowana Platforma Edukacyjna, PWN, Wydział Fizyki UW, Kopernikański Portal Naukowy

Bibliografia:

Teoria Wielkiego Wybuchu Wielki Wybuch Model Wielkiego Wybuchu “Krótka historia czasu”, Stephen Hawking Ewolucja Wszechświata

Autorka/Autor:red.//am

Źródło: ZPE, PWN

Pozostałe wiadomości

Zaraz po weekendzie do Polski znowu będzie płynąć gorące powietrze. Co jeszcze w pogodzie przyniesie nam pierwsza połowa września? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: odpoczynek od skwaru dobiega końca

Pogoda na 16 dni: odpoczynek od skwaru dobiega końca

Źródło:
tvnmeteo.pl

Lato rozsiadło się na dobre w ostatnich dniach sierpnia i nie chce nas opuścić. Prognozy na pierwsze tygodnie września, czyli początek meteorologicznej jesieni, zapowiadają kontynuację takiej pogody. Na drugą połowę miesiąca widać jednak pewną zmianę. To, co wynika dla nas z modeli meteorologicznych na nadchodzący miesiąc, sprawdziła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Jaka pogoda na wrzesień? Trzy wielkie ośrodki prognostyczne są zgodne

Jaka pogoda na wrzesień? Trzy wielkie ośrodki prognostyczne są zgodne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czekolada z laboratorium może być bardziej przyjazna dla środowiska niż ta pochodząca z plantacji. Naukowcy opracowali proces kultywacji kakao pochłaniający znacznie mniej czasu i zasobów niż ten klasyczny. Alternatywne metody produkcji czekolady mogą także posłużyć do produkcji słodyczy, gdy uprawa kakaowców stanie się trudniejsza przez zmiany klimatyczne.

Przez zmiany klimatu możemy stracić czekoladę. Mogą zastąpić ją tabliczki z laboratorium

Przez zmiany klimatu możemy stracić czekoladę. Mogą zastąpić ją tabliczki z laboratorium

Źródło:
PAP, ABC News, W. Wedel

Misja obrony planetarnej DART może wywołać deszcz meteorów. Analiza trajektorii cząstek wyrzuconych podczas uderzenia w asteroidę Dimorphos wskazała, że w ciągu kolejnych lat rozprzestrzenią się one po Układzie Słonecznym, docierając na Marsa, a być może i na Ziemię. Przy sporej dawce szczęścia zobaczymy je na niebie.

NASA wywołała deszcz meteorów. Czy mamy szansę go zobaczyć?

NASA wywołała deszcz meteorów. Czy mamy szansę go zobaczyć?

Źródło:
CNN, space.com, tvnmeteo.pl

Burze z ulewami nawiedziły Tasmanię w niedzielę. Silny wiatr uszkodził linie energetyczne, odcinając dostawy prądu do ponad 30 tysięcy odbiorców. Zagrożenie nie mija, ponieważ nad wyspę zbliża się kolejna fala ulew i wichur.

Po nawałnicy bez prądu zostało 34 tysiące domów. Nadciąga kolejna

Po nawałnicy bez prądu zostało 34 tysiące domów. Nadciąga kolejna

Źródło:
PAP, ABC News, TasNetworks

Zakończyła się akcja poszukiwania żołnierza, który zaginął po wypadku śmigłowca gaśniczego w północnej Portugalii. W sobotę strażacy odnaleźli jego ciało. Do wypadku doszło w piątek podczas misji gaszenia pożaru lasu - wstępne ustalenia wskazują, że podczas lotu doszło do poważnego błędu technicznego.

Śmigłowiec rozpadł się na pół. Odnaleźli kolejną ofiarę

Śmigłowiec rozpadł się na pół. Odnaleźli kolejną ofiarę

Źródło:
Portugal Resident, publico.pt, tvnmeteo.pl

Trzy dziewczynki zginęły po zawaleniu się ściany budynku mieszkalnego w środkowym Meksyku. Do tragedii doszło po intensywnych ulewach, które nawiedziły region w nocy z piątku na sobotę. Mieszkańcom zagrażają dalsze intensywne opady deszczu.

Ściana przygniotła trójkę dzieci. Nie udało się ich ocalić

Ściana przygniotła trójkę dzieci. Nie udało się ich ocalić

Źródło:
PAP, Infobae, Aristegui Noticias

IMGW opublikował prognozę zagrożeń meteorologicznych na kolejne dni. Wynika z nich, że wrzesień przywita nas upalną aurą. W większości województw mogą zostać wydane ostrzeżenia drugiego stopnia.

Skwar nie powiedział ostatniego słowa. Prognoza ostrzeżeń IMGW

Skwar nie powiedział ostatniego słowa. Prognoza ostrzeżeń IMGW

Źródło:
IMGW

Na 1 września przypada początek meteorologicznej jesieni. To pierwsza okazja na przywitanie tej pory roku - do astronomicznej i kalendarzowej zostało nam jeszcze kilka tygodni.

Dziś pierwszy dzień meteorologicznej jesieni

Dziś pierwszy dzień meteorologicznej jesieni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Niedziela 1.09 przyniesie na ogół pogodną i słoneczną aurę. Na termometrach zobaczymy od 21 do 26 stopni Celsjusza. Aura korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - niedziela, 1.09. Dużo słońca, do 26 stopni

Pogoda na dziś - niedziela, 1.09. Dużo słońca, do 26 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na początku lipca kot o imieniu Finn zaginął w Middle River w stanie Minnesota. Jego właścicielka szukała go każdej nocy. Mruczka znaleziono dwa miesiące później w Monroe w stanie Waszyngton, które oddalone jest od jego domu o ponad 2400 kilometrów.

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

Źródło:
ENEX, KIRO7, yahoo.com

Po trochę chłodniejszym weekendzie przyjdzie kolejne uderzenie gorąca. Nowy tydzień przyniesie powrót słonecznej aury i upałów. Miejscami temperatura wzrośnie aż do 33 stopni Celsjusza.

Pierwsze dni września przyniosą nawet 33 stopnie w cieniu

Pierwsze dni września przyniosą nawet 33 stopnie w cieniu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Pacyfiku przeprowadzono trudną akcję ratunkową. Niebezpieczna pogoda uwięziła załogę żaglówki na pełnym morzu, a jej kapitan zmarł. Na ratunek pasażerom ruszyli amerykańscy marynarze i członkowie straży przybrzeżnej. Zadania nie ułatwiał im jednak nadciągający huragan Gilma.

Kapitan zmarł, nadciągał huragan. Żaglówka uwięziona na Pacyfiku

Kapitan zmarł, nadciągał huragan. Żaglówka uwięziona na Pacyfiku

Źródło:
CBS News, US Coast Guard News

Nietypowy gość odwiedził Reportera24 podczas wycieczki na Słowację. Niedaleko pensjonatu w miejscowości Stary Smokowiec pojawił się niedźwiedź, który buszował w śmietniku w poszukiwaniu smakołyków. Chociaż zwierzęta te mogą wyglądać pociesznie, należy pamiętać o tym, że są to groźne drapieżniki.

"Szukał pewnie jakiejś pizzy". Nietypowy gość za oknem

"Szukał pewnie jakiejś pizzy". Nietypowy gość za oknem

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W Malezji przerwano akcję przeszukiwania zapadliska, które w zeszły piątek otworzyło się pod stopami turystki. Służby ratunkowe oceniły, że prowadzenie działań w tym miejscu jest zbyt niebezpieczne. Strażakom udało się odnaleźć jedynie buty kobiety.

Szukali turystki, którą pochłonęła ziemia. Znaleźli tylko buty

Szukali turystki, którą pochłonęła ziemia. Znaleźli tylko buty

Źródło:
BBC, The Straits Times, tvnmeteo.pl

Bałtyk, na przestrzeni ostatnich dekad, wyraźnie się ogrzewa. Wzrost średniej temperatury wody niesie ze sobą szereg konsekwencji, takich jak podnoszenie się poziomu morza, wzrost intensywności ekstremalnych zjawisk pogodowych czy skokowe zmiany odczynu pH wody, która może stać się toksyczna dla wrażliwych organizmów.

Woda w Bałtyku jest coraz cieplejsza. "Przybywa fitoplanktonu, ubywa tlenu"    

Woda w Bałtyku jest coraz cieplejsza. "Przybywa fitoplanktonu, ubywa tlenu"    

Źródło:
PAP

Tajfun Shanshan przemieszcza się nad Japonią, przynosząc powodzie błyskawiczne i wichury. Miejscami zanotowano rekordowe opady deszczu. W wyniku przejścia żywiołu zginęło sześć osób, a 120 odniosło rany.

Tajfun słabnie, ale ulewy nie odpuszczają

Tajfun słabnie, ale ulewy nie odpuszczają

Źródło:
PAP, NHK

Astronauci uwięzieni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wrócą na Ziemię na pokładzie lotu SpaceX. NASA podjęła decyzję o przetransportowaniu załogi uszkodzonej kapsuły Boeing Starliner wraz z członkami innej misji. Rozwiązanie to sporo namieszało w planach agencji.

Utknęli na orbicie. Zamiast boeingiem, wrócą do domu statkiem konkurencji

Utknęli na orbicie. Zamiast boeingiem, wrócą do domu statkiem konkurencji

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Zorza polarna po raz kolejny pojawiła się na polskim niebie. W obserwacjach pomagała pogoda - w wielu regionach zachmurzenie było niewielkie. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Światła Północy pomalowały niebo nad Polską

Światła Północy pomalowały niebo nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Pszczoła karłowata, występująca w południowej Azji w strefie klimatu tropikalnego, założyła na terenie Europy pierwszą kolonię - donosi międzynarodowy zespół naukowców. Odkrycie to wzbudziło niepokój wśród pszczelarzy, którzy obawiają się, że będzie ona miała negatywny wpływ na rodzime populacje pszczół i innych zapylaczy.

W Europie odkryto pierwszą kolonię inwazyjnej pszczoły

W Europie odkryto pierwszą kolonię inwazyjnej pszczoły

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl

Miauczenie, drapanie lub wsadzanie łapy w szparę pod drzwiami - na pewno niejeden właściciel kota zna te zachowania. Ale dlaczego mruczki to robią? Zamknięte drzwi wywołują w nich trzy rzeczy, których bardzo nie lubią.

Dlaczego koty nie lubią zamkniętych drzwi?

Dlaczego koty nie lubią zamkniętych drzwi?

Źródło:
LiveScience, tvnmeteo.pl

Myszy sieją spustoszenie na Wyspie Mariona, położonej między RPA a Antarktydą, od dziesięcioleci. Ekolodzy obserwują coraz większą liczbę ataków gryzoni na zagrożone wyginięciem albatrosy wędrowne. Ptaki te pod względem rozpiętości skrzydeł uznawane są za największe na świecie. Naukowcy mają pomysł na to, jak rozwiązać problem.

Myszy zjadają żywcem największe lotne ptaki świata

Myszy zjadają żywcem największe lotne ptaki świata

Aktualizacja:
Źródło:
LiveScience

W ubiegłym roku tylko Chiny, Stany Zjednoczone i Indie odnotowały większe emisje gazów cieplarnianych do atmosfery niż Kanada - wynika z nowego badania. Przyczyniła się do tego ogromna skala trwających od maja do września pożarów lasów.

Kanada awansowała w niechlubnym rankingu. Wystarczyło jej na to pięć miesięcy

Kanada awansowała w niechlubnym rankingu. Wystarczyło jej na to pięć miesięcy

Źródło:
PAP, Reuters, AFP, NASA, Copernicus, tvnmeteo.pl

Nad Półwysep Apeniński dotarł kolejny w tym sezonie antycyklon afrykański - alarmują włoscy meteorolodzy. Za sprawą Charona temperatura w najbliższych dniach może sięgać nawet 40 stopni Celsjusza. W ośmiu miastach we Włoszech, w tym w Rzymie i Florencji, obowiązuje w piątek najwyższy stopień alarmu z powodu kolejnej tego lata fali upałów.

Antycyklon Charon dotarł do Włoch. Będzie bezlitosny

Antycyklon Charon dotarł do Włoch. Będzie bezlitosny

Źródło:
PAP, Ilmeteo.it

W wyniku uderzenia pioruna zapłonął znajdujący się na terenie zoo w New Jersey budynek organizacji chroniącej żółwie morskie. Leczono w nim krytycznie zagrożone wyginięciem gatunki.

Piorun trafił w budynek, w którym znajdowały się krytycznie zagrożone żółwie

Piorun trafił w budynek, w którym znajdowały się krytycznie zagrożone żółwie

Źródło:
Reuters, northjersey.com, Sea Turtle Recovery

Indyjskie władze poinformowały o złapaniu wilka, który należał do grupy odpowiedzialnej za zabicie kilkorga osób w wioskach w dystrykcie Bahraich. Pozostałe osobniki są poszukiwane.

Wilki zabiły kilkoro dzieci i kobietę. Jednego złapano

Wilki zabiły kilkoro dzieci i kobietę. Jednego złapano

Źródło:
Reuters

Na szczęście tylko na strachu zakończyło się nieudane podejście do lądowania jednego z samolotów na lotnisku Fukuoka w Japonii. W czwartek w region uderzył tajfun Shanshan. Na nagraniu widać, jak pilot maszyny linii Jeju Air przegrywa walkę z silnym wiatrem.

Wiatr miotał samolotem. Nagranie

Wiatr miotał samolotem. Nagranie

Źródło:
Reuters

Los uśmiechnął się do pewnej mewy żyjącej w Dubrowniku, kiedy na jej drodze stanęła Violeta Kuštro. Kobieta pomogła rannemu i głodnemu ptakowi trafić do azylu dla zwierząt.

"Była tak przestraszona, że spędziła na skałach trzy dni"

"Była tak przestraszona, że spędziła na skałach trzy dni"

Źródło:
ENEX