"Furia" młodej gwiazdy na nowym zdjęciu Kosmicznego Teleskopu Hubble'a

Autor:
ps
Źródło:
esahubble.org, space.com, tvnmeteo.pl
Zderzenie galaktyk w gwiazdozbiorze Herkulesa
Zderzenie galaktyk w gwiazdozbiorze HerkulesaESA/Hubble & NASA
wideo 2/7
Galaktyki

Kosmiczny Teleskop Hubble'a uchwycił na kolejnym spektakularnym zdjęciu wybuch młodej gwiazdy w Mgławicy Oriona, czyli najbliższym nam takim kosmicznym obszarze, w którym rodzą się nowe gwiazdy.

Co widać na fotografii? Dżet, czyli strumień plazmowej materii przebija się przez obłok z naddźwiękową prędkością. Zderza się z materią otaczającą gwiazdę na wczesnym etapie jej formowania, powodując jej ogrzewanie i powstanie jasnego światła.

Wynikiem takiej kosmicznej interakcji, określonej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) "furią", jest obiekt nazywany Herbiga-Haro, widoczny w lewym dolnym rogu zdjęcia. To krótkotrwałe, małych rozmiarów, świetliste struktury gazu pojawiające się w pobliżu nowonarodzonych gwiazd.

Zdjęcie zostało udostępnione przez Europejską Agencję Kosmiczną 7 marca.

Wybuch młodej gwiazdy i obiekt HH 34 (zdjęcie z 2022 roku)ESA/Hubble i NASA, B. Nisini

Poprzednie zdjęcie pochodziło z 2015 roku

To nie pierwszy raz, kiedy Kosmiczny Teleskop Hubble'a sfotografował ten konkretny obiekt, nazwany HH 34. Wcześniej jego zdjęcia pochodziły z lat 1994-2007 oraz sprzed siedmiu lat, kiedy wykonano je w wysokiej rozdzielczości. HH 34 znajduje się około 1250 lat świetlnych od Ziemi w Mgławicy Oriona, najbliższym naszej planecie obszarze gwiazdotwórczym.

Obiekty Herbiga-Haro ewoluują w ciągu kilku lat ziemskich, co dobrze pokazują te dwie fotografie. Zdjęcia te mają być pomocne w lepszym rozumieniu przez naukowców przyszłych odkryć dokonywanych przez wystrzelony niedawno Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba nazywanego następcą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a - wskazuje ESA.

Wybuch młodej gwiazdy i obiekt HH 34 (zdjęcie z 2015 roku)ESA/Hubble, NASA

Autor:ps

Źródło: esahubble.org, space.com, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: ESA/Hubble i NASA, B. Nisini

Pozostałe wiadomości