Nie tylko ludzie korzystają z peelingu, by zadbać o dobrą kondycję skóry. Okazuje się, że podobne zachowania wykazują też długopłetwce oceaniczne, popularnie nazywane humbakami. Zwierzęta te obtaczają się w piasku, by złuszczyć martwe komórki i usunąć nadmiar bakterii z ciała.
Według nowych badań przeprowadzonych przez ekspertów z australijskiego Griffith University, długopłetwcom oceanicznym, znanym szerzej jako humbaki, zdarza się korzystać ze "spa". Zwierzęta te wypływają na piaszczyste, płytkie obszary zatok, gdzie "obtaczają się" w podłożu. W ten sposób usuwają martwe komórki skóry, by upiększyć się przed swoim powrotem do chłodniejszych wód na południu. Wyniki badań zostały opisane w czasopiśmie naukowym "Marine Science and Engineering".
Kilkanaście miesięcy obserwacji
Jak przekazał ekolog morski doktor Olaf Meynecke, podczas obserwacji zwierząt skorzystano ze specjalistycznych lokalizatorów na przyssawki, które monitorowały migrację wielorybów w okresie od sierpnia 2021 do października 2022. Urządzenia były wyposażone w zintegrowaną kamerę wideo wysokiej rozdzielczości, nadajnik VHF do pobierania danych, magnetometry, hydrofon oraz czujniki światła, ciśnienia, temperatury i GPS.
Dzięki danym, które zebrały, naukowcy mogli obserwować zachowania wielorybów. Okazało się, że na głębokości około 49 metrów działo się coś zaskakującego.
- We wszystkich przypadkach tarzały się w piasku. Wieloryby, które obserwowaliśmy na wideo, wkładały głowy w piasek, a następnie kręciły się w jedną lub drugą stronę lub wykonywały pełny obrót - powiedział Meynecke. - Podczas różnych rozmieszczeń, obtaczanie było obserwowane w kontekście socjalizacji. Zachowanie to było albo następstwem zalotów, konkurencji lub innych form socjalizacji - dodał.
Dla zdrowia skóry
Jak wskazał badacz, głównym celem tych zabaw w piasku lub kamyczkach było... zachowanie higieny. - Uważamy więc, że wieloryby złuszczają skórę za pomocą piasku, co pomaga w wylince i usunięciu ektopasożytów, takich jak skorupiaki i wybierają specjalne obszary, odpowiednie do tego zachowania - powiedział Meynecke.
W wodach tropikalnych i subtropikalnych często zdarza się, że do młodych wielorybów przyczepiają się skorupiaki. Zwierzęta muszą je regularnie usuwać, by zapobiec nadmiernemu ich wzrostowi, który grozi zwiększeniem sił oporowych i większą utratą energii.
- Humbaki są też gospodarzami dla zróżnicowanych społeczności bakterii skórnych, które mogą stanowić zagrożenie dla otwartych ran. Usuwanie nadmiaru skóry jest prawdopodobnie koniecznością, aby utrzymać ją w zdrowiu - dodał Meynecke.
Badacze zaobserwowali także, że skóra wielorybów bardzo szybko opadała podczas ich toczenia się, a różnorodne ryby od razu przypłynęły, by żerować na złuszczonych fragmentach.
Źródło: sciencedaily.com, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock